Eğitim

Yurtdışı Üniversite Eğitiminde Çok Özel Fırsatlar

2 dakika okuma süresi

Graduation 4Dilediğiniz bölümde iyi bir üniversite eğitimi almak birçoğumuzun en büyük hayallerinden birisidir. Ancak Türkiye’de birçok öğrenci dilediği bölüme girememekte veya üniversite sınavlarında maalesef başarısız olmaktadır.

Yeni Bir Hayat yurtdışı eğitim danışmanlığı olarak yurtdışı üniversite eğitiminde birçok seçenekler sunuyoruz. Bu yazı da özellikle iki ülke hakkında bilgiler sunacağız.

Eğer Türkiye’de istediğiniz bölümü kazanmakta veya üniversite sınavlarında başarılı sonuç elde etmek de zorluk çekiyorsanız Macaristan üniversiteleri sizin için ideal bir alternatif olacaktır. Bugüne kadar 10’un üzerinde Nobel ödüllü bilim, sanat ve edebiyat adamı yetiştirmiş olan Macaristan’daki üniversitelerin eğitim kalitesi birçok ülkenin çok ötesindedir. Ayrıca Macaristan’daki üniversiteler sınavsız olarak öğrenci kabul etmektedir. Mülakat usulü ile lise not ortalamanız baz alınarak öğrenci alımı yapan üniversiteler de eğitim dili İngilizce’dir. Tıp, dişçilik, çeşitli mühendislik dalları, işletme ve iktisat başta olmak üzere çok kaliteli bir üniversite eğitimini Macaristan’da rahatlıkla alabilirsiniz. Yıllık harç ücretleri de Türkiye’de ki birçok özel üniversitenin çok daha altındadır. Okuyacağınız bölüme göre değişmekle birlikte yıllık olarak ortalama $6,000-$15,000 arasında bir ücret ödeyerek dilediğiniz bölümden mezun olabilirsiniz. Ayrıca Macaristan’da genel yaşam giderleri de nispeten düşüktür. Ayda kira, yemek ve diğer giderleriniz için ortalama $600-$700 size yeterli olacaktır. Tüm Macar üniversitelerinin YÖK denkliği bulunmaktadır.

Yurtdışı eğitiminde bir diğer alternatif ülke de Avusturya’dır. Viyana Üniversitesi ve Viyana Teknik Üniversitesi Avrupa’nın en iyi eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Avusturya’da eğitim dili Almanca’dır. Eğer Almanca bilmiyorsanız öncelikle hazırlık eğitimi almanız gerekecektir. Avusturya’da yüksek eğitim devlet tarafından finanse edlmektedir. Bu sebepten yabancı öğrenciler de çok düşük yıllık ücretlerle eğitimlerini Avusturya’da yapabilirler. 2013-2014 eğitim yılında yıllık üniversite ücreti sadece €1,490 idi. Avusturya’da bir üniversiteye kabul edilmeniz için Türkiye’de 4 yıllık bir bölümü kazanmanız gerekir. Kazanacağız okul devlet veya vakıf üniversite olabilir. Böylece kazandığınız bölümün aynısını Avusturya’da okuma şansını elde edersiniz. Üniversitelere başvuru için Almanca bilme zorunluluğu bulunmamaktadır. Tüm okulların YÖK denkliği bulunmaktadır. Avusturya aynı zamanda öğrenciliğiniz süresince size çalışma izni de vermekte böylece genel giderlerinizi çalışarak kendinizin karşılaması mümkün olmaktadır. Yurt, yemek vb giderler için aylık ortalama €600 yeterli olacaktır.

Görüldüğü gibi iki farklı ülke, iki farklı yöntemle sizlere yurtdışı üniversite eğitimi sunmaktadır. Yeni Bir Hayat yurtdışı eğitim danışmanları ile www.yenibirhayat.com.tr adresi üzerinde iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top