Eğitim

Yurtdışı Eğitim İçin Fırsatlar

2 dakika okuma süresi

İngiltere Dil Okulları

Eğitim amacıyla Türkiye’den Amerika, İngiltere ve Kanada gibi ülkelere birçok öğrenci gitmektedir. Yurtdışı eğitim denildiğinde ilk olarak akla bu ülkeler gelmektedir. Özellikle dil kursları ve üniversite açısından İngiltere ve Amerika Türkiye’den en fazla öğrencinin tercih ettiği lokasyonlardır. Oysa her iki eğitim alanında da bu ülkelere alternatif yerler bulunmaktadır.

Yurtdışı dil okulları olarak düşündüğümüz de Malta son birkaç yıl içinde ismi sıkça duyulan bir ülkedir. Turizm beldesi olmasının yanın İngilizce dil eğitimi açısından da cazibe noktası olan Malta’nın resmi dili İngilizce’dir. Ayrıca İngiltere ve Amerika’da bulunan hemen hemen tüm önemli dil okullarının Malta’da şubeleri bulunmaktadır. Bu okullar İngiltere ve Amerika’da sundukları dil eğitiminin aynısını hiçbir kalite farkı olmadan Malta’da öğrencilere sunmaktadırlar. Malta’nın diğer ülkelere göre farkı ise eğitim maliyetlerinin çok daha düşük olmasıdır. Malta’da alacağınız dil eğitiminin maliyeti özellikle İngiltere ile kıyaslandığında neredeyse yarı yarıya daha az olacaktır. Tüm bu sebeplerden dolayı gittikçe artan sayıda öğrenci İngilizce dil eğitimi için İngiltere yerine Malta’yı tercih etmektedir. Malta’nın bir diğer avantajı da Akdeniz’de yer alması nedeiyle ikliminin İngiltere’den çok daha iyi olmasıdır. Londra’nın yağışlı ve kapalı havası yerine Akdeniz güneşini kim tercih etmez!

Yurtdışı üniversite açısından ise Almanya üniversiteleri son yıllarda Türk öğrenciler tarafından tercih edilen bir alternatifdir. Bu ülkedeki üniversite eğitimi devlet tarafından finanse edilmektedir ve yabancı öğrencilere de Alman öğrenciler ile aynı ücret karşılığında üniversite eğitimi sunulur. Almanya’da bir yıllık üniversite harç ücreti sadece €500’dur. Almanya’da üniversite eğitimi görmek için tek yapmanı gereken Türkiye’de üniversite sınavına girmek ve herhangi bir okul da istediğiniz bölümü kazanmak. Bu okul vakıf veya özel üniversite olabilir. Daha sonra burada kazandığınız bölümün aynısı veya benzeri için Almanya’da ki üniversitelere yatay geçiş başvurusu yapmanız gerekir. Bu başvuruyu ‘Yeni Bir Hayat Yurtdışı Eğitim www.yenibirhayat.com.tr’  kanalıyla yapabilirsiniz. Yaklaşık bir ay içerisinde Almanya’da gitmek istediğiniz üniversiteden kabulunuz gelmektedir. Üniversiteye kabul edilmek için Almanca bilmeniz gerekmemektedir. Zira üniversite kabulunuz sonrasında Almanya’da bir yıl süre ile dil eğitimi alacaksınız. Dil eğitiminiz sonrasında ise daha önceden kabul belgeniz gelen üniversiteye başlıyorsunuz. Alman üniversiteleri tüm dünya da kalieteleri ile isim yapmışlardır. Ayrıca tüm üniversiteler Türkiye’de YÖK tarafından denklik belgesi ile tanınmaktadır. Ayrıca Almanya’da üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra çalışma izni içinde başvuru yaparak isterseniz mezun olduğunuz dal da çalışabilirsiniz.

Öğrenci olarak Almanya’da yaşam giderleriniz de düşük olacaktır. Okulların yurt ücretleri ve gıda vb giderleriniz için aylık ortalama €500 gibi bir birikime sahip olmanız yeterlidir. Ayrıca öğrenciliğiniz süresince size part time çalışmanız için izinde verilmektedir. Bu sayede aylık giderlerinizi ve okul ücretini çıkarma şansınız da olur.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top