Haber

Yapay Zeka, Super Mario’yu İzleyerek Oyunun Motorunu Çözdü!

< 1 dakika okuma süresi

Her gün daha fazla gelişmiş olan yapay zeka, Super Mario Bros oynanmış oyunu yalnızca izleyerek oyunun motorunu çözdü.

Yapay zekalar, son birkaç yıl içinde şaşırtıcı boyutlarda gelişerek çok yol katetti. Bunların en büyük sebebleri, belki de küçüklüğümüzün prenses kurtarıcısı ve büyük kahramanı Super Mario’u öğrenmiş olması. AI yani (yapay zeka), bir başkasının Super Mario Bros oynamasını farkederek Mario’nun nasıl oynanıldığını öğrenmiştir.

Georgia Teknoloji Enstitüsünden birkaç araştırmacı farklı bir şey denemek istiyor video oyunlarının nasıl çalıştığını öğrenmek ve görmek için aI (Yapay Zeka) kullanıyorlar. Bu durumu daha güzel açıklamak isteniyorsa, grup yapay zekaya oyunu izleterek bu oyunun oyun motorunu bulmayı başarıyor. Super Mario Bros’da denilir, bu yaşanmış şaşırtıcı olayda hiçbir şekilde kodlar ile erişimi olmayan bir yapay zeka, piksellerine bakılarak oyun motorunu çözmüştür.

Araştırmacıların söylemelerine göre yapay zeka oyun ile ilgili yeniden her şeyi öğrenmek istemiyor. İlk önce uygulamanın iki özel bilgi kümesi sağlanmaya çalışılıyor. Birincisi, oyundaki tüm sprite’ları ilgilendiren görsel bir sözlük; ikincisi, gördüklerini  etmek için kullandığı nesnelerin konumu ve hızı gibi bir dizi temel kavram.

Videonun her karesini birer birer toplatırarak bunları ayrıştıran bu yeni sistem, öğrenmeyi ilerle ettikçe kendi Mario bölümlerini yazabiliyodur. Vakitle tüm kuralların farkında olarak zekice bir düzen oluşturmuştur. Yapay zeka, şu an için sadece 2D sistemler için bunu gerçekleştirebilmektedir. Bu konuyu 3D oyunlarda çözümleyebilmesi için daha geliştirilmiş bir makine öğrenilmine ve sistemine ihtiyaç ihtiyaç duymuştur.

Gelecekte bütün orijinal yenilikler yapay zekalar tarafından kopyalanarak üstüne kendi içerikleri yazılabileceklerdir. Bu da oyun piyasasının çok farklı yerlerde gelişeceği bilgisine geliyordur. Belki de gelecekte her kullanıcı kendi öyküsünü yazan yapay zeka destekli oyunlarına sahip olacakdır. Grup Super Mario Bros’un ardından şimdi’de Mega Man üzerine yoğunlaşmış durumdadır.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top