Tarih

Vatikan – 3 Papa Birbirini Lanetler Mi?

2 dakika okuma süresi

Geleneksel olarak papalık Roma’dadır, ama 13O9’da Papa V. Clement papalığı Fransız şehri Avignon’a taşıdı. Papa XI. Gre-gory 1377’de Roma’ya dönene kadar orada kaldı. Fransa bundan hoşnut kalmayıp, kendi Papasını seçti. Bu da Büyük Hizipleşmeyi başlattı.
Artık birbiriyle itişip kakışan iki ülkenin iki resmi papası vardı. Bu durum 1409’da Pisa Konsülü’nün sorunu çözmeye davet edilmesiyle doruğa ulaştı. Konsül V. Alexander’ı yeni papa seçerek İtalyan papası XII. Gregory’yle, Avignon papası XIII. Benediet’i feshetmeye çalıştı. Tabii ki papalardan hiçbiri koltuğunu bırakmak istemedi, böylece toplam üç papa oldu.
Sonunda İtalyan papa istifa etti ve Avignon papası azledildi (dedikodulara bakılırsa sarayın penceresinden aşağı atıldı), böylece 1417’de 39 yıl süren papa karışıklığı, Büyük Hizipleşme sona erdi.

Papa IX. Gregory
LANETLERİM SENİ
Papa IX. Gregory kafirleri temizlemeye kararlıydı, bu yüzden 1232’de Engizisyonu kurdu. Sapkınları temizlemenin en sevilen yolu onları ateşte yakmaktı. Gregory’nin 1241’deki ölümünden sonra Papa IV. Innocent işkenceyi akıl etti, ama onun da kuralları vardı.
Engizisyoncuların rehber kitaplarından Book of Death’e (Ölüm Kitabı) göre sapkınlar, itiraf ederlerse, onlara karşı bir şahit varsa veya suçlarını inkar ediyorlarsa (çünkü suçlarını inkar edenler muhakkak ki Şeytanın hizmetkarlarıydılar) suçlu bulunuyorlardı.

V. Celestine
MAĞARAMA HOŞ GELDİNİZ
Papanın kim olacağına karar vermek pek de kolay değildi. Papa IV. Nicholas’ın 1292’deki ölümünden sonra Roma’nın önde gelen aileleri (Orsinisler ve Colonnaslar) kendi adamlarının seçilmesi için lobi faaliyetlerine başladılar. Bir kardinal şaka olsun diye, bir dağ kovuğunda münzevi hayatı süren kara cahil bir köylü olan Moron Peter’ı önerene kadar iki aile de tatmin edici bir aday bulamamıştı. Fikir çok beğenildi. Kardinaller Peter’ın mağarasına gidip, şaşkına dönen münzeviye papa seçildiğini anlattılar. Peter, V. Celestine adını aldı ve halkın gönlünü fethetti. Bu makama uygun olmadığı baştan belli olan Peter beş ay sonra istifa etti. Yeni seçilen Papa VIII. Boniface (tarihteki en az sevilen papalardan biridir) halkın Peter’a olan bağlılığından korkarak onu hapse attırdı. Melek gibi biri olan münzevi, pis bir hapishane hücresinde öldüğünde açlıktan öldüğüne dair söylentiler çıktı.

 

Vatikan hakkında detaylı bilgiye; Vatikan Wiki adresinden ulaşabilirsiniz.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top