Sıradışı

Ünlü Türk Masonlar – Şok Olacaksınız –

2 dakika okuma süresi

Bu yazımın ana kaynağı hür ve kabul edilmiş masonlar büyük locasının resmi sitesinde bulunan ‘ünlü kardeşlerimiz’ adlı konudan alınmaktadır.

Bazı ünlüler için genellikle Mason bağlantısı verilir fakat önemli olan ne kadar doğru olduğudur. Ben sizler için ünlülerin kendi açıklamalarından ve Mason biraderlerin resmi sitesindeki konuda ünlüler hakkında ‘kardeşlerimiz’ diye hitap ettikleri kişileri yayınlayacağım.

Mason olduğu kesin olan Ünlüler

Zeki Alasya 

Rahmetli Zeki Alasya mason olduğunu kabul eden ve açıklayan nadir ünlülerimizden. Bir röportajın da kendisi 15 yıldır mason olduğunu ama Metin Akpınar’ı ikna edemediğini söylemişti. Hür ve kabul edilmiş büyük masonlar locasının resmi sitesinde kendisi içinde ‘kardeşlerimiz ‘ adlı bölümde mason olduğu belirtilmiş.

Namık Kemal

Ünlü şairimizin de masonluğu net olarak bilinmekte kendisi hakkında resmi mason forum sitesinde şu ifadeler etkileyici

‘Namık Kemal, masonluğa hiç kuşkusuz Avrupa’ da bulunduğu sırada girmişti ancak bir Fransız locası değil, Maşrık-ı Azam’ a bağlı bir Yunan locası idi bu. Göze ilk çarpan nokta da şu: İngiliz masonluğuna girmiş Mustafa Reşit Paşa, Midhat Paşa ya da Prens Mustafa Fazıl Paşa gibi ünlü Türk masonlarının tersine, Namık Kemal Fransız Maşrık-ı Azam’ ına bağlı bir locaya girdi. Bu bizi şu varsayıma götürüyor: Namık Kemal, Fransa’ da bulunduğu sırada masonluğa girmiş olmalı.’

Mehmet Emin Yurdakul

Milli Şairimiz Mehmet Emin Yurdakul’un da kesin olarak mason olduğu bilinmekte Şunuda unutmamak gerekir masonlar mason biraderlerinin vefatlarından sonra mason olduklarını açıklaya bilirler.

Rıza Tevfik

“Uçun kuşlar uçun! Burda vefa yok!Öyle akar sular, öyle hava yok!Feryadıma karşı aks-i sedâ yok!Bu yangın yerinde soğuk kül vardır.”

Çoğumuzun ezberinde olan bu kıtalar gene ünlü filozof ve yazarımız Rıza Tevfik Bölükbaşı’na ait.

Ziya Gökalp

Reşad Nuri Güntekin

Meşhur Çalıkuşu romanının yazarı

Ayhan Işık

Meşhur Sinema Sanatçımız Ayhan Işık’ın masonluğuda kesin

Süleyman Demirel

Kendisinin Masonlugu bir dizi skandallara yol açmış merhum siyasetçimiz daha detaylı olarak ilgileniyorsanız bu konumuza bakın. Masonlar – Türk Masonluğu – Süleyman Demirel

Şunu Belirtelim tekrar mason olduğunu kişi kendi söyleye bilir veya saklar fakat öldükten sonra bağlı oldugu mason locası o kişinin mason olup olmadığını açıklaya bilir.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top