Sponsorlu

Türkiye’de En Çok Kullanılan Mobil Uygulamalar

2 dakika okuma süresi

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte yaşamın daha keyifli bir form kazandığı aşikar. Hem haberleşmek hem de gündemi takip etmek daha kolay ve keyifli bir form kazandı. Peki, Türkiye’de akıllı telefonlar ile en çok hangi uygulamaların kullanıldığını merak ediyor musunuz? Biz merak ettik, araştırdık ve sonuçlarını da sizlerle paylaşıyoruz. İşte ülkemizde “olmazsa olmaz” dedirten mobil uygulamalar!

WhatsApp

Mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp 2014 yılından bu yana en çok kullanılan ve dolayısıyla en çok indirilen uygulamaların başında geliyor. Hatta akıllı telefon satın alanların indirdiği ilk uygulama WhatsApp oluyor da diyebiliriz. Ücretsiz mesajlaşma imkanı sunuyor. Aynı zamanda görüntülü arama özelliği de sıklıkla kullanılıyor. Sürekli yeni özellikler eklendiğinden kullanıcılarını sabit tutmayı başaran bir uygulama olduğunu da belirtmeliyiz.

Retrica

Akıllı telefon alırken kamera özelliklerine maksimum düzeyde dikkat ediyoruz. Çünkü telefonları aslında fotoğraf makinası olarak da kullanıyoruz. Elbette bu fotoğrafları düzenlemek ya da çeşitli efektler ile daha güzel bir form kazandırmak ihtiyacı da doğuyor. Bu ihtiyacı karşılayan da Retrica adlı uygulama oluyor. Ülkemizde ilk indirilen uygulamalar listesinde yer alıyor. Resimlere çeşitli filtreler ve efektler uygulamayı sağlayan Retrica çekilen karelerin daha ilginç bir form kazanmasını da sağlayabiliyor.

Facebook

Sosyal medya uygulamaları da ülkemizde büyük bir ilgi görüyor. Facebook akıllı telefonlar üzerinde de kullanılabiliyor. Hatta yapılan son araştırmalara göre android uygulamasının PC kullanımından daha fazla ilgi gördüğü de ortaya çıktı. Gün içerisinde birkaç saat de olsa hemen herkesin zaman geçirdiği Facebook en çok kullanılan mobil uygulamalar arasında yer alıyor. 2004 yılında kurulan Facebook’un ülkemizde popülerlik kazanması biraz zaman aldı. Günümüzde ise en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri oldu.

Instagram

Dünya genelinde sosyal medya dendiğinde facebook’tan sonra akla gelen ikinci uygulama da Instagram. KevinSystrom tarafından kurulan bu platform fotoğraf paylaşımı imkanı tanıyor. Aynı zamanda çeşitli filtreler uygulama imkanı da sunduğundan akıllı telefonlar ile çekilen karelerin istenen formda paylaşılmasına olanak tanıyor. Ücretsiz bir uygulama ve 2010 yılında kuruldu. Ülkemizde ise ünlü isimlerin kullanması ile popülerliğini ikiye katladı. Artık ünlülerin fotoğraflarını görmek isteyenler Instagram hesabı açarak takibe başlıyor.

Viber

Hem sesli görüşme hem de mesajlaşma imkanı tanıyan Viber de hatırı sayılır bir popülerliğe sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Tüm dünya genelinde popüler olan bu uygulama 2013 yılından bu yana 200 milyon kullanıcı sayısı rakamına ulaştı. Masa üstü işletim sistemleri için de kullanılan bu uygulama ülkemizde çok kısa sürede büyük bir ilgi görmeye başladı. Bu sayede en çok indirilen ve kullanılan uygulamalar sıralamasında yerini aldı.

Camwow Retro

Bir fotoğraf uygulamaları olan Camwow Retro kendi segmentindeki uygulamalardan farklı olarak çekilen fotoğrafa çeşitli efektler eklemekle birlikte fotoğrafın yeniden tasarlanmasına da olanak tanıyor. Ülkemizde akıllı telefonları özellikle fotoğraf çekmek için kullananların mutlaka telefonuna indirdiği bu uygulama çekilen basit bir karenin muazzam bir görünüm almasını dahi sağlayabiliyor. Etkileyici kareler paylaşmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı nir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Skype

Anlık olarak mesajlaşma, görüntülü ya da sesli görüşme yapma imkanı sunan Skype sıralamamızda yerini alıyor. Aslında PC üzerinden kullanılan bir uygulamaydı ancak gördüğü ilgi nedeniyle mobil uygulamasının hazırlanması ve kullanıma sunulması uzun sürmedi. İş yazışmaları için de sıklıkla kullanılıyor.

Superbetin

Bonus kampanyaları ve sunduğu yüksek oranlar nedeniyle akıllı telefonlardaki yerini almayı başaran superbetin de büyük bir popülerlik sahibi olmayı başarıyor. İngiltere’de kurulan uygulama Avrupa’da kısa zamanda hatırı sayılır bir ilgi gördü. Ülkemizde ise 2012 yılında hizmet vermeye başladı.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top