Yaşam / İnsan

Türkiye, ‘Şangay 5’lisi içerisinde niye olmasın?”

2 dakika okuma süresi

Başlıktaki açıklama sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ait peki ne demek bu ?

İlk önce gündemizizi mesgul eden Şangay 5’lisini tanıyalım. Bir kere ismi Şangay beşlisi değil Şanghay İşbirliği örgütü bizim kullandıgımız tabir ise Şangay beşlisi.

Şangay beşlisi Amerikanın dunyada tek super guc olusuna karsı bir karşı hareket denebilir.

Şangay Beşlisi oluşum olarak Avrupa birliği gibi diyebiliriz yani ortak pazar antlasması fakat Avrupa birliginden bir farkıda askeri yardımlasla sılah tıcaretını kapsayan antlasmalarında olması Avrupa bırlıgınden ayıran özelliklerinden biri. sangay beslisi 1996 yılında Çin, Rusya Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan olusturdukları bir yapılanma yani 5 kişi fakat bu yapılanmaya 2001 yılında Özbekistan’ında katılımıyla 6 kişi oldular. Benim anlıyamadıgım biz neden hala Şangay 5 lisi diyoruz adamlar aslında Şangay 6 lısı 😀 Tabi sadece bukadar da degil Hindistan, İran, Pakistan, Moğolistan gözlemci olarak bulunmaktadır. Örgütün misyonunu Putin 2007 yılında aslında söylemişti şöyle demişti Rus lider “Tek kutuplu dünya kabul edilemez.”

Şangay örgütünde dediğimiz gibi askeri yardımlarda bulunmaktadır birlikte tatbikatlar birlikte terörle mucadele, sınır güvenlikleri vs bizim için önemli olan ise CumhurBaskanımızın söyledigi söz neden olmasın? evet olabilir fakat bu örgüt sadece ortak pazar örgutu degil askeri antlasmalarıda bulunan bir ögüt ve bu yuzden bizim olası katılımımızda Nato ile ileri duzeyde anlasmazlıklar cıkabilir ve en kötüsü Nato’dan ayrılmak zorunda kalabiliriz. Hadi diyelim Nato ile bir problem yasamadık hersey normal devam etti biz şangay örgütündeyiz hersey güllük gülistanlık fakat bu seferde ekonomik zorluklar acıkca bizi beklemekte Ülkemizin ihracatının Yüzde 60 ını avrupaya saglıyoruz evet hersey Çin’de uretım orada ithal urunlerde muazzam bir gelişim göteririz fakat ihracat yonunden ekonomi çökme aşamasına gelir ve çöker cunku Avrupa ulkelerı bızım yerımıze baska kaynaklara yönelirler ee biz kime ihrac edecegiz urunleri Çin’emi adamlar zaten dunya uretımının yarısını ellerinde bulundurmakta yani demek istedigim Şagay beşlisi bizim için felaket olabilir.
Tabiki Cumhurbaskanı bunun farkında sadece bana kalırsa yaptıgı gözdagı. Senelerdir ab kapısında beklıyoruz ha aldılar ha alcalar yok söyle oldu yok böyle oldu bu durumdan dolayıda Baskanın acıklaması cok dogru yanı demek istedigi ‘ bizi cok fazla zorluyorsunuz hersey bizim için kötü olsa bile gözümü karartır Şangaya girerim bende yanarım sizde yanarsınız ” Fakat bunun sadece ufak bir göz dagı bir blöf oldugunu düşünüyorum, gerisini zaman gösterir.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top