Yaşam / İnsan

Turizme Parelel İhanet miymiş?

2 dakika okuma süresi

Bazen bazı konulara objektif bakamadığımız o kadar bariz bir gerçek ki, şaşırmamak mümkün değil. Tabiki işin içine çıkarlar yani siyaset girince buna bir de iktidar yalakalığı ekleniyor. Aslında bunun adına suçluluk psikolojisi de diyebiliriz. 10 senelik turizm tecrübemden yola çıkarak konuyu kendimce yorumlamak istiyorum. Bodrum’dan Antalya’ya birçok yerde çalıştım ve gördüğüm şu ki “10 senedir, her sene bir önceki seneyi aratıyor.” Ülke turizmi için söylenebilecek en doğru tabir bu olsa gerek. Bunun başlıca sebebi yanlış uygulanan turizm politikaları olsa da lanet olası terörün ülke ekonomisine verdiği zararları yine bu sektörde görmek mümkün. Sezonluk çalışan turizmciler için ekonomik anlamda da bu tam bir felaket demektir. #TeröreLanet

Türkiye Turizm ve Terör

Her şeye rağmen Temmuz ve Ağustos ayları turizmin en popüler olduğu zamanlar olsa da hayat pahalılaştıkça bir aile daha taile çıkamıyor ve GSS pirim borcunu düşünen bir genç, okul harcını ya da aldığı öğrenim kredisini düşünen bir genç daha.. Gelen yerli ve yabancı turist sayısı azalıyor ve turizm zayıflıyor. Turizm kimine göre bir lüks kimine göre bir ihtiyaç iken bu söylediklerimle durumu fazla mı dramatize ediyorum acaba diye düşündüm doğrusu ancak bende çoğu turizmci gibi gidişattan memnun değilim ve acilen reform niteliğinde önlemler alınması gerektiğini düşünüyorum.

Yıllara göre tutulan turizm gelir istatistiklerine baktığınızda bir artış söz konusu olduğu görünüyor. Ancak bu artış nedense çalışanlara yansımıyor. Gelen turist sayısında da artış görünüyor ancak gelen hep her şey dahil otellere tıkılıp kalan bazen wellcome shota tav olup disco tutuna katılıp dışarı çıkan fakir ya da cimri turist. Bence bu google’dan bulduğum veriler gerçeği yansıtmıyor.

Turizm işletmeleri açısından gelen sığınmacılar ise ucuza eleman demek iken asıl turizm çalışanları için fiyat kırmak yani öldüm pahasına çalışmaya zorlanmak demektir. Kontrodenetimin nadiren uygulandığı devletin kör bölgesi olan en sert çalışma saatleriyle en çok sigortasız işçinin çalıştırıldığı böyle bir sektörün geldiği konumu  adıyla özetlemek küfür gibi bir haksızlıktır.

Not: Bu yazıyı da malum cemaati savunmak için yazmıyorum o da aynı diğeri de , benim için çok bir şey farketmiyor. Al birine vur ötekine..

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top