İnternet

TTnet kullanıcıları dikkat! A.oix.net’i farkettiniz mi?

2 dakika okuma süresi

ttnet a oix netİnternette gezerken tesadüfen fark ettiğim a.oix.net sizi izleyen bir yönlendirme aracı. Mesela site.com tıkladığınızda önce a.oix.net açılıyor kaydınız alınıyor daha sonra gitmek istediğiniz siteye yönlendiriliyorsunuz. Böylece girdiğiniz tüm sitelerin kaydı tutuluyor. Kısacası ttnet tarafından tutulan bu casus yazılım ile internette her adımınız takip ediliyor.
Bir ingiliz keylogger firması olan oix ile ttnet ile yaptığı anlaşmayı buradan inceleyebilirsiniz.

r10.net üzeirnde okuduğum bir konuya göre:

İnternet tarayıcısı üzerinde yaptığınız herş eyi kaydeden bu program uluslararası bir çok mahkeme tarafından davaya söz konusu olmuş ve kişisel bilgilerin toplanması, çalınması hatta bu bilgileri paylaştığından dolayı yüzlerce defa kapatılarak, yeni şirket açıp yollarına devam etmişlerdir.

phorm da kimin nesi? ttnet bizi fişliyor mu? resmi açıklamalara göre hayır, ama bu soruları sormak için çok haklı sebepler ortada zira içinde bulunduğumuz durum çok şüpheli… phorm, yola media121 olarak çıkan ve casus yazılımlar ile milyonlarca dolar kazandıktan sonra isim değiştiren çok uluslu, çok şüpheli bir şirket. sayısız dava açılmış, sayısız işini kapatmak zorunda kalmış. wikipedia’da hakkında yazanları silmeye kalkmış ama engellenmiş bir şirket.

peki phorm ne yapıyor? casus yazılımdan farklı bir şey değil, nereye tıklıyoruz, nelere bakıyoruz, ne alabiliriz bakıp buna göre reklam gösterme üzerine kurulu. elbette hakkımızda toplanan bilgiler üzerinde hiçbir kontrolümüz yok.

İnternet bağlantınızın omurgasına yerleşiyor ve ağınızdaki bütün bilgisayarlara otomatik olarak bulaşıyor. Çözümü yok direk TTNET uyguluyor.

Shiftdelete.com‘da okuduğuma göre:

Karşınıza a.oix.net olarak çıkan Phorm neyin nesidir biliyor musunuz? TTNET kullanıyorsanız yakında keşfedebilirsiniz…

Phorm da kimin nesi? TTNET bizi fişliyor mu? Resmi açıklamalara göre hayır, ama bu soruları sormak için çok haklı sebepler ortada zira içinde bulunduğumuz durum çok şüpheli… Phorm, yola Media121 olarak çıkan ve casus yazılımlar ile milyonlarca dolar kazandıktan sonra isim değiştiren çok uluslu, çok şüpheli bir şirket. Sayısız dava açılmış, sayısız işini kapatmak zorunda kalmış. Wikipedia’da hakkında yazanları silmeye kalkmış ama engellenmiş bir şirket.https://en.wikipedia.org/wiki/Phorm

Geçtiğimiz aylarda TTNET ile anlaşan ve yönetim kurulunda eski İngiliz bakanlardan tutun da Türkiye’nin ünlü reklamcılarına kadar türlü ismi barındıran Phorm, TTNET omurgası üzerinde kurulu bir sistem. Karşınıza a.oix.net olarak çıkıyor, ne var ne yok kaydediyor!

Peki Phorm ne yapıyor? Casus yazılımdan farklı bir şey değil, nereye tıklıyoruz, nelere bakıyoruz, ne alabiliriz bakıp buna göre reklam gösterme üzerine kurulu. Elbette hakkımızda toplanan bilgiler üzerinde hiçbir kontrolümüz yok.

Geçmişi casus yazılım üzerine kurulu, isim değiştirmiş, kadrosunda İngiliz Lord’u bile bulunduran, yazılımları Moskova’da üretilen bir şirketin direkt TTNET omurgası üzerine entegre olarak internet trafiğimizi gözlemlemesi ne kadar iyi niyetli algınalabilir, okuyucu olarak bunu sizin takdirinize bırakıyoruz.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız google aramayı kullanabilirsiniz

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top