Yaşam / İnsan

Titanic Gerçekleri ve Batığının Gerçek Görüntüleri

3 dakika okuma süresi

Titanic-sinking-animation-batis-animasyon15 Nisan 1912 gecesi ilk seferinde buz dağına çarparak  2 saat 40 dakikada Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülen Titanic’in, günümüzde bile hala sadece bir film olduğunu zannedenler var. Filmdeki birçok senaryo gerçekle uyuşuyor. Beni en çok etkileyense 7 kişilik orkestranın kurtulma şansları olmasına rağmen gerçekten de gemi batana kadar müziğe devam etmelerinin gerçek oluşu.

Zamanın en büyük gemisi olan Titanic için ‘batmaz gemi’ , ‘Tanrı bile bu gemiyi batıramaz’ gibi söylemler kullanılıyordu. Lakin kaderin bir oyunu olsa gerek, bu büyüleyici ve devasa büyüklükteki gemi


henüz ilk seferini yaparken bir buz dağına çarparak batıyor. Çarpma sebebi aşırı hızlı olması sonucu manevra edememesi olarak bilinirken, canlı olarak kurtulmayı başaran bir Titanic subayının kitabında asıl sebebin acemi dümenci olduğu yazılmıştı. Manevra yapıp gemiyi kurtarmak için yeterince zamanı olmasına rağmen, panik yapıp dümeni yanlış tarafa çevirince  buz dağının üstüne doğru hızla gitmeye başlamışlar. Her ne kadar sonrasında durum fark edilse de; artık çok geç..

titanic lanetli mumya mummyHürriyet‘te okuduğumun bir makalede Titanic ile ilgili ‘bunları biliyor muydunuz’ kısmı da oldukça etkileyiciydi. Hele ki mumya kısmı beni çok etkiledi. Kaçak olarak mumyayı Amerika’ya götürmek isteyen kaçakçılar, Titanik battıktan sonra mumyayı da kurtarmayı başarıyor ve Amerika’ya götürüyorlar. Fakat sonrasında mumyayı satamayınca geri dönmek zorunda kalıyorlar ve batan 2 büyük gemi de daha mumyayla birlikte yolculuk yapıyorlar. İlgili kısım aynen şöyle anlatılmış (okumanızı tavsiye ederim)

Faciadan hemen sonra, New York´da bir söylenti yayıldı; Titanik´in batış nedeni bulunmuştu çünkü kargonun konulduğu yerin gizli bir bölmesinde demir kafesli bir sandığın içinde bir lahit vardı. Lahit ve içindeki Mısır kralının mumyası, ABD´de gizlice satılmak üzere eski eser kaçakçıları tarafından gemiye yüklenmişti. Mısır inançlarına göre bu hırsızlık, tanrılara karşı bir hakaretti ve Anubis´in kudreti buna izin vermezdi. Tanrılar Titanik´i batırdı ve mumya denizin dibini boyladı. Belki… İki yıl sonra, söylenti yine başladı ama bu kez farklıydı; mumya batmadan evvel kaçırılmıştı yani gemide bulunan kaçakçılar veya kaçakçı gemicilere rüşvet vererek, mumyayı ambardan çıkarttırmış ve bir filikaya yükletmişti. Ve şirketin subaylarından birisi bu öyküyü onaylıyordu. Sonra kaçakçı rüşvet vermeye devam ederek, mumyayı Carpathia gemisine yüklemeyi de başararak, New York´a getirdi. Ama şansı orada sona erdi, satış yapılamadı, kimse mumyayı almıyordu. Kaçakçılar mumyayı geri götürmeye karar vererek, bu kez Empress Of Ireland adlı gemiye yüklediler ve Empress Of Ireland´da battı ama mumya yine kurtarıldı ve Ameriya´ya geri döndü. Sonuncu kez yine bir gemiye yüklenerek, yola çıkarıldı ama kader kararından dönmüyordu. Üçüncü gemi de torpillenerek batırıldı. Geminin adı Lusitania´idi. Kimliği bilinmeyen gizemli firavun sonunda huzura kavuşmuştu.

‘Biliyor muydunuz’  bölümünün tamamı şöyle:

* Biliyor muydunuz… Bazı yolcuların köpekleri güvertede bulunan köpek kulübelerindeydi. Bunlardan birisinin değeri 750 £´du ve 1912 yılında bu miktar çok büyük bir paraydı. Bugünkü değeri 300.000 £ olarak hesaplanıyor.
* Biliyor muydunuz… İkinci Dünya Savaşı sırasında, adı “Titanic” olan bir propaganda filmi yapıldı. Gemide gizli olarak bulunan bir Alman subayının hikayesiydi.
* Biliyor muydunuz… Yolcuların bazıları, gemi batmadan biraz evvel, jimnastikhanede bisiklete biniyorlardı.
* Biliyor muydunuz… Titanik´in birinci sınıf kamaralarının ve dinlenme salonunun bazı pencereleri ve kepenkleri, İngiltere Alnwick´de bulunan White Swan Oteli´nden alınmıştı.
* Biliyor muydunuz… Titanik´den kurtulan gemi subaylarının ve mürettebatın hiçbirisi yaşamlarının kalanında mesleklerini sürdürmelerine rağmen asla kaptan olamadılar.
* Biliyor muydunuz… Titanik, Southampton´dan ayrıldıktan hemen sonra kömür depolarında yangın çıkmış ve söndürülmüştü.
* Biliyor muydunuz… Kurtulanlardan birisi olan gemi subayı Murdoch, gemi batmadan evvel intihar etti, aslında elindeki tabancayla kalabalığın filikalara hücüm etmelerini engellemekle görevliydi.
* Biliyor muydunuz… Gemi batmaya başladıktan sonra uzaklaşan ilk cankurtaran filikasında sadece 28 kişi vardı, oysa filika 64 kişilikti.
* Biliyor muydunuz… Titanik limandan ayrılmadan evvel demirlerini alırken, çıpaların birisi yakınındaki bir geminin iplerine takıldı ve neredeyse onu batırıyordu ve geminin adı Titanik´in asla göremeyeceği limanın adıydı; “New York”

* Biliyor muydunuz… Faciadan hemen sonra, New York´da bir söylenti yayıldı; Titanik´in batış nedeni bulunmuştu çünkü kargonun konulduğu yerin gizli bir bölmesinde demir kafesli bir sandığın içinde bir lahit vardı. Lahit ve içindeki Mısır kralının mumyası, ABD´de gizlice satılmak üzere eski eser kaçakçıları tarafından gemiye yüklenmişti. Mısır inançlarına göre bu hırsızlık, tanrılara karşı bir hakaretti ve Anubis´in kudreti buna izin vermezdi. Tanrılar Titanik´i batırdı ve mumya denizin dibini boyladı. Belki… İki yıl sonra, söylenti yine başladı ama bu kez farklıydı; mumya batmadan evvel kaçırılmıştı yani gemide bulunan kaçakçılar veya kaçakçı gemicilere rüşvet vererek, mumyayı ambardan çıkarttırmış ve bir filikaya yükletmişti. Ve şirketin subaylarından birisi bu öyküyü onaylıyordu. Sonra kaçakçı rüşvet vermeye devam ederek, mumyayı Carpathia gemisine yüklemeyi de başararak, New York´a getirdi. Ama şansı orada sona erdi, satış yapılamadı, kimse mumyayı almıyordu. Kaçakçılar mumyayı geri götürmeye karar vererek, bu kez Empress Of Ireland adlı gemiye yüklediler ve Empress Of Ireland´da battı ama mumya yine kurtarıldı ve Ameriya´ya geri döndü. Sonuncu kez yine bir gemiye yüklenerek, yola çıkarıldı ama kader kararından dönmüyordu. Üçüncü gemi de torpillenerek batırıldı. Geminin adı Lusitania´idi. Kimliği bilinmeyen gizemli firavun sonunda huzura kavuşmuştu.

* Biliyor muydunuz… Titanik mitleri neredeyse sonsuzdur. Örneğin Kaptan Smith´in bir bebeği kurtararak, bir filikaya kadar yüzerek götürdüğü ve sonra yine yüzerek geriye döndüğü ve gemiyle beraber battığı anlatılır. Weekly World News gazetesine göre olay gerçektir. Titanik´de bulunan altınların ve mücevherlerin miktarı bilinmiyor zaten kargo kesin olarak belgelenmemişti; ama gemide kesin olarak bulunan Ömer Hayyam´ın el yazması mücevher işli “Rubaiyat”ı büyük kayıptı. Kargo listesinde, bir de yeni Renault otomobil vardı,

Wikipeadia’da sunulan istatistiğe göre kurtulanlar sınıflara göre şu şeklide:
titanic kurtulanlar ve sınıfları istatistik

Titanic Gerçek Enkaz Görüntüleri

Titanic film müziği eşliğinde batmadan önceki görüntüleri

National Geographic

National Geographic 2

Titanic batığı ve öncesi karışık fotoğraflar

 

Kaynak: Wikipedia, National Geoprapic, Hürriyet

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top