Sponsorlu

Termosifon Nedir ve Nasıl Çalışır?

2 dakika okuma süresi

Termosifon doğal gaz kullanılmayan evlerin en büyük ihtiyaçlarıdır. Kapasiteleri 5 litreden 120 litreye kadardır ve deposuna aldığı suyu elektrik sayesinde ısıtarak sıcak kalmasını sağlar. Katı yakıtlı ya da doğal gazlı ısıtıcı olmayan evlerde banyo ve mutfakta ani sıcak su ihtiyaçlarını karşılar.

Kolay yoldan su ihtiyacını karşılayan termosifon istenilen sıcaklığa ayarlandıktan kısa bir süre sonra sıcak su talebine yanıt verir. Ev içerisinde su her zaman kullanıldığı için termosifon her zaman açık bırakılmalıdır. Uzun süreli evde olmama ve kullanılmama durumunda her elektrikli alet gibi fişten çekilmelidir. Fakat enerji tasarrufu yapmak için kapatılacaksa bu yanlış bir hareket olur ve daha fazla enerji tüketimine sebep olur. Kapatılmadan kullanıldığı sürece istenilen konfor ve tasarruf elde edilir. İzolasyonlu malzemeden yapıldığı için içindeki mevcut suyun ısısını 24 saate kadar muhafaza eder. Kapatıldığı durumlarda içindeki suyu tekrar ısıtmak için yüklü enerji harcar.

termosifon-nedir

Termosifon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Novabazar.com sitesinden inceleyebileceğiniz termosifon modelleri arasında seçim yaparken en çok dikkat edilmesi gereken nokta termosifonu ev içerisinde kaç kişinin kullanacağıdır. Birçok litre aralığına sahip termosifonlarda tek kişi kullanımları için 30 litre hacimliler yeterliyken 4 kişilik kullanımlarda 80 litre termosifonlar tercih edilmelidir.

Geniş güvenlik sistemlerine sahip olmasına, izolasyonunun kuvvetli olmasına, rahat montaj yapılabilen ve enerji tasarrufu sağlayıp sağlamamasına dikkat edilmelidir.

Bir diğer dikkat konusuysa Türkiye geneline yayılmış ve servis ağı geniş olan Arçelik, Demirdöküm gibi bilinir markaların tercih edilmesidir. Arıza durumlarında servis ağları geniş olduğu için hızlı ve etkili çözüm ile karşılaşılması mümkündür.

termosifon-nedir

Termosifon Bakım Aralıkları Nasıl Olmalıdır?

Termosifon performansının korunması için ve iç kazanın korozyona karşı ömrünün uzatılması için belli aralıklarla magnezyum anot bakımı yapılmalıdır. İçerisinde biriken kireç temizlenerek termosifon performansı arttırılmalıdır. Magnezyum onat iç kazan için katodik koruma sağlar ve delinmelere karşı korur. Aksi durumların meydana gelmemesi için iki yılda bir bakım yaptırılması gerekmektedir.

Servis ağları geniş, farklı marka ve modellerin bulunduğu, her eve uygun ısıtma ve soğutma kategorisindeki termosifon seçenekleri novabazar.com adresinde alıcılarını bekliyor. Türkiye’nin dört bir yanına sağladığı gönderim ile beğenilen modele sahip olmak novabazar.com sayesinde çok kolay.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top