Cesur Bölge

TC Yönetim Şekli Cumhuriyet mi? Şeriat mı?

< 1 dakika okuma süresi

Hani “bu ne sıcak yahu” dersin; hava 30°dir de 50° gibi hissedersin ya.. Bu da öyle bir şey adı hala cumhuriyet ama..
Bildiğiniz üzre Türkiye’de Cumhuriyet, 29 Ekim 1923’ten beri var olmuştur ve var olmaya devam edecektir! Lakin, bu son 10 yıl içinde şu an geldiğimiz durum endişe verici olmaktadır. Her ne olursa olsun hangi görüşte olursan ol, ister sağ ister sol, ister Akp’ye oy vermiş ister vermemiş ol farketmez. Şunu hiçbir zaman unutmamakla mükellefsin!
Öncelikle son 10 yıl içinde tozlanmış, söylenmeyen dolayısıyla duyulmayan, adeta unutmaya mecbur bırakıldığımız bir kaç şeyi hatırlamalıyız.
Cumhuriyet nedir?
Tayyip’in söyle(ye)medikleridir.. Yaşam tarzıdır. Hak, özgürlük, eşitlik ve adalettir. Atatürk’tür. Meclis odalarından kaldırılan Atatürk portreleridir..
ilkeleri: Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Laiklik, Devletçilik, İnkılapçılıkdır.

Sıkıntıyı nerede yaşıyoruz?
Din bir siyaset aleti değildir. Din siyaset için ne amaç ne de araç olabilir!
Din nedir?
İnançtır. ibadettir. Bana göre İslamdır, sana  göre Hristiyanlıktır. ona göre ateist olmak başkasına göre Musevi vs.. Senin içindeki imandır, beni veya bir başkasını ilgilendirmeyen kendi özgür inancın, yaşam tarzındır..

Tartışılması mümkün olmayan bu kavram, tartışmadan usulca, gizli ve sessizce, sinsice günlük yaşamımıza empoze edilmedi mi? Öyle ki bugün baktığımızda diyanetin tombala başkanı fetva vermiyor mu yasalaşma sürecindeki güncel konular hakkında? Misal gündemdeki şu kürtaj meselesi için “kürtaj cinayettir! yasaklanmalı” demedi mi? -Hangi kaynağa göre söyledi? Net bir şekilde “kürtaj günahtır, haramdır!” yazmayan yoruma açık ayetleri mi kendince yorumladı, kanunlaştırdı? yoksa okyanus ötelerini mi kaynak edindi?
Seni diğer ilahiyatçılardan ayıran şey nedir? Tayyip’in başkan seçmesi seni halife mi yaptı? Bu yetkiyi nerden aldın? 
Seneler önce hiç tereddüt etmeden “hem laik hem Müslüman olunmaz”  diyen Erdoğan ne oldu da son 10 yıldır bunu hiç konuşmuyor? Neden o gün o konuşmasında salondaki söz verdiği onlarca insan “sözünü tut” demiyor?  Aslında zaten her şey söz verdiği gibi mi?  Öyle tabi.. Artık geriye sadece adını değiştirmek kaldı..

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top