Sponsorlu

Soğutma Kompresörleri Ve Çalışma Prensipleri

2 dakika okuma süresi

Kompresörlerde mekanik enerji pnömatik enerji çeşidine dönüştürülür. Filtre üzerinden emilme işlemi gerçekleştirilen hava kompresörlerde küçük bir hacme hapsedilir ve sıkıştırılır. Ne kadar sıkıştırılırsa basınç o kadar fazla olur.

Soğutma Kompresör Çeşitleri

Soğutma kompresörü, ısı ile yüklü olan buharlaştırıcı ve soğutucudaki akışkanı uzaklaştırıp ısıya maruz kalmamış akışkanın yer bulması ile sürekli bir akış sağlaması sayesinde basıncın kondanserde bulunan yoğuşma derecesinin karşıt seviyesine çıkarma görevini görür.

Soğutma sisteminde 3 ana eleman bulunmaktadır. Kompresör, evaporatör ve kondanser. Soğutma sisteminde, soğutucu akışını kontrol etmek için ise expansion valf veya kılcal boru, termostat, dryer filtre, likit tutucu, sight glass, manometre ve termometre gibi çeşitli ekipmanlar kullanılmaktadır. Son olarak da soğutucu akışkanlar ve yağlar.

Kompresörler çalışma prensiplerine göre değişik hallerde bulunabilmektedir. Çalışma prensipleri temelde sıkıştırma prensibidir ve havanın sıkıştırılmasına dayanır. Endüstriyel alanda sıkıştırma prensibine bağlı olarak çalışan kompresörler piyasada da sıkça adı geçmektedir. Küçük ya da büyük demeden tüm işletmelerde kullanılabilirler. Dünyada genellikle alçak ve orta basınç uygulamalarda kompresör seçilmektedir.

Sıkıştırılma prensibine bağlı olarak çalışan kompresörler dörde ayrılmaktadır. Bunlar; Vidalı Kompresörler, Scroll Kompresörler, Rotary Kompresörler, Santrifüj Kompresörlerdir.

Vidalı Kompresörler

Basınçlı hava elde etmek amacıyla piston yerine birbirine geçmiş halde rotor çifti kullanılan kompresörler Vidalı kompresör olarak adlandırılmaktadır. Vidalı kompresörler 24 saat çalıştırılabilme özelliğine sahiptir. Tüm gün durmadan kesintisiz bir şekilde çalışabilen Vidalı kompresörler, iki sarmal rotora sahiptirler. Vidalı kompresörlerde vidalar döndüğünde havanın hacmi azaltılır. Böylece basınç artışı sağlanmış olur.

Scroll Kompresörler

Scroll Kompresörler, Spiral olarak da bilinmektedir ve orta- yüksek basınçta tercih edilmektedir. Scroll Kompresörler, fiyatının uygun olması, verimliliğin hat safada olması, uzun ömürlü bir kullanım sağlaması nedeniyle de sıkça tercih edilmektedir. Pistonlu kompresörlerin yerini almıştır ve klimalarda da sıkça kullanılmaktadır.

Rotary Kompresörler

Rotary Kompresörler gazı silindir içerisinde sıkıştırarak basınç oluşturmak için kullanılır. Bunun için bir adet ya da birden fazla bıçak kullanılabilmektedir. Rotary Kompresörlerde piston kullanılmamaktadır. İki adet temel tipte bulunabilir. Bunlar; döner bıçaklı ve sabit bıçaklıdır. Çoğunlukla Asya’da üretilmektedirler.

Scroll Kompresörler, Rotary Kompresörlere nazaran daha verimli olduğu kadar daha dayanıklıdır. Rotoary Kompresörler ise Scroll’e göre daha fazla mekanik parça ile kontrolü sağlanmaktadır.

Santrifüj Kompresörler

Santrifüj Kompresörler, havayı dönen bir türbinin içine çekmesiyle çalışan bir makinedir. Santrifüj kuvveti ile birlikte türbinin yanına doğru itilmektedir. Santrifüj Kompresörlerin tasarımlarının açık olanları en fazla yüksek hızlı havalarda kullanılmaktadır. Ayrıca Santrifüj Kompresörler,  hacimsel kapasite olarak daha büyüktür.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top