Tarih

Sır Dolu Katolik Tarikat ‘Opus Dei’

2 dakika okuma süresi

Opus Dei, Latince olarak Tanrı’nın işi anlamına gelmektedir. 1928’de bir papaz tarafından kurulmuş bir katolik tarikat. Tarikatı 1950 yılında Papalık onaylamış ve örgütün statüsünü yükselterek örgütün yüksek kademe kişilerine ‘piskopos’ ünvanı vermektedir.
Örgütün kurucusu Aziz Escriva


Şuan örgütün 1 milyon üzerinde sempatizanı bulunduğu tahmin ediliyor. Bu kişiler orta sınıftan, üst düzey yönetici, bankacılar ve finans alanında önemli kişiler, politik çevrelere kadar tüm grupları kapsıyor. Günümüzde Papalıktan sonra katolik dünyasının en büyük 2. Kilisesi konumunda. Tarikatın her ülkede sorumlu kardinalleri bulunmakta ve bu kardinaller sadece Papa’ya karşı sorumlular.
Dediğim gibi üyeleri arasında orta sınıfta bulunuyor çok üst düzey yöneticiler ve politikacılarda bunlardan biri 2004-2007 yıllarında İMF başkanlığı yapan Rodrigo Rato.

2004-2007 yıllarında İMF başkanlığı yapan Rodrigo Rato


Opus Dei Görüşüne göre; Papa Kiliseninde Papalık mamakınında üzerinde bir kişidir. Papa, Tanrı’nın Krallığının kutsal önderidir ve olağanüstü bir kişidir. Opus Dei hakkında çok fazla görüş vardır çeşitli komplo teorileri sürer gider fakat bunlar hakkında henüz Opus Dei’den bir açıklama gelmemiştir.

İsviçreli parlamenter Jean Ziegler; Opus Dei kendisiyle terörizm kadar mücadele edilmesi gereken, gizli çalışan aşırı sağcı bir harekettir ve İngiliz araştırmacı Michael Walsh; Bu örgüte Tanrının işi değil Actopus Dei (Tanrının ahtapotu) denilmelidir diye söz ederler. Ülkemizde ilk olarak Davincinin Şifresi adlı kitapta ve filmde dikkat çekmişti. Kitaba göre Papalığın pis işlerini, gayrimeşru olaylarını yürüten bir nevi mafya tarzında örgüt olarak gündeme gelmişti.
Şuan dünya çapında 400 üniversite, 200’e yakın kolej, 700 civarı gazete, 60 radyo ve televizyon kanalı, 40 haber ajansı, 12 sinema şirketi bulunmakta. Fakat bunlar bilinen ve örgütün üzerine kayıtlı olan kurumlar.

Opus Dei’nin Amblemi


Opus Dei’de 3 çeşit üye bulunmakta, Numari; üyeler hayatları boyunca hiç evlenmiyorlar ve Opus Dei evlerinde beraber yaşıyorlar. Kazançlarını örgüte bırakıp kendilerine sadece ihtiyaçları olacak kadar alıyorlar. Komplo teorilerinde geçen kayıtsız şartsız intihar komandoları bunlar.
Sopranumerari; Bu üyeler evlene biliyorlar, yaşamlarını kendi evlerinde normal bir biçimde sürdürüyorlar sadece tarikata aylık aidat ödeyen üyeler.

Aggregati: Bunlar hiç evlenmiyor fakat aynı evde yaşamıyorlar Numari üyelerine göre biraz daha serbestler.
Numerari’ olanlar, İsa’nın çektiği acıyı tatmak ve ona ulaşmak istedikleri için Ortaçağ’da olduğu gibi çivili zincirleri her gün 2 saat bacaklarına bağlıyorlar.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top