Sponsorlu

Silinen Verileri Geri Getirme

2 dakika okuma süresi

Silinen verileri geri getirme dünya genelinde her gün teknoloji daha ileriye gittikçe kişisel tüm belgeleriniz, resimler, kart bilgiler ve şahsi özel bilgiler gibi birçok dosyalarınızı bulut ortamında istifler yahut taşınabilir disklerde saklarsınız.

Peki bu silinmemesi gereken belgeler ne olabilir sorusuna yönelik örneğin bir koleksiyon arşiviniz vardır yahut üniversite son sınıf bitirme tezi bunlar gibi önemli evrak, metin, görsel vb. dosyalardan oluşabilir.

Peki bizim için çok önemli olan bu dosyalardan bir sebep sonucu yanlışlıkla kendimiz yahut bir başkası (arkadaş) tarafından silindi ve telaş yaptınız sizin için netice itibari ile çok önemli bir resim, bir metin olabilir peki bu dosyaları geri nasıl aktaracağız. Bu yazıda sizlere nasıl yapacağınızı açıklayacak ve kullandığım daha önceden hayatımı kurtaran bir programı ‘da sizlere tanıtmış olacağım.

EaseUS veri kurtarma

Birçok yöntemi deneyebilirsiniz ama benim kullanmış olduğum ve adeta son dakika kurtarıcım olan “EaseUS” Buraya Tıklayarak İndirebilirsiniz sayesinde bir anlık hatam yüzünden silinen dosyalarımı geri getirmek için ne yapacağımı bilemedim ve güvenilir kaynaklara bakarak EaseUS Data Recovery kurtarıcının adresini gösterdiler.

Peki EaseUS nedir ve nasıl kullanılır & kurulumu?

Aşama aşama anlatarak sizlere yol gösterecek olur isek;

 1. Aşama: Programı çalıştırın ve bir tarama başlatarak kontrolleri sağlayın. Ayrıca bir not eklemek isterim ki indirdiğiniz EaseUS programını asla silinen diske kaydetmeyin.
 2. Hangi alanda dosyayı sildiyseniz orada bir arama başlatın bu Masaüstü, Hard Disk sürücüleri, Kayıp Hard Disk Sürücüleri vb. gibi EaseUS bölüm tablosunu okuyacak ve işaretlenen başlatılan kısım altında silinmiş tüm bilgiler listelenecektir.
 3. Programın sol kısmında bulunan kurtarma durumu yer alır ve üzerinde durdur veya oynat simgesi yer alır. Duraklat kısmı belli bir süreye kadar yani geçici bir süre duraklatmanıza yardımcı olur ve daha sonra devam ettirmenize olanak sağlar. Çubuğun alt kısmında yer alan sayaç kısmı ise tahmini kalan süreyi gösterir.
 4. İlk tarama işleminde Geri Dönüşüm Kutusu üzerinde tarama yapacağı için işlem süresi çok fazla uzun sürmez basit olarak silinen veya geri dönüşüm kutusuna atılmış olan dosyaları sizin için araştır ve eler. İlk tarama sonucunu aldıktan sonra 2. Taramaya yönlendirir sizi ve ikinci taramaya iki durum içerisinde iseniz geçmenizi tavsiye ederiz.
 • İlk taramada aradığınız dosyayı bulamamış ise
 • Kurtarılan dosyalar doğru şekilde açılmıyor ise
 1. Sol menü kısımında yer alan Derin Tarama İşlemini başlattıysanız şayet bu arama işlemi uzun sürecek ve bundan dolayı hem yarıda kesmemenizi hemde sabır göstermeniz gerekecek.
 2. En son dosyalar listelenir ve arama sonucu netleşir. Arama bitmesi ile menü alanında 3. Kısım sütun oluşur bunların içerisinde ön izleme dahil olmak üzere hangi dosya olduğunu rahatça görmeniz içindir. Dosya hakkında bilgilerde sunarak sizi netleştirir.
 3. Ön izleme ve arama sonucunda aradığınız dosyaları bulduktan sonra seçili olan dosyalarınızı masaüstüne veya belirlemiş olduğunuz yere KURTAR seçeneği ile aktarabilirsiniz.
 4. Unutmamanız gereken bir husus ise sakın kurtarmak istediğiniz dosyaları kaybettiğiniz sürücü içine yahut cihaz üzerine yapmayınız.
 5. Ayrıca tarama durumunu dışa aktar kısmı ile dosyalarınızı belirttiğiniz yere dışa aktararak daha sonra hem istediğiniz zaman geri döner bir daha arama yapmaz hemde aradığınız dosyalar elinizin altında olmuş olur.
 6. EaseUS uygulamasının özel seçenekleri ile sizlere paket sunmaktadır.

Siz de bu uygulamayı kullanarak artık silinme endişesi yaşamadan dosyalarınız silinse dahi geri getirebilme ihtimalinin olduğunu öğrenmiş oldunuz.

https://www.easeus.com/datarecoverywizard/free-data-recovery-software-b.htm

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
 • Beğen
 • Hahaha
 • Sevimli
 • İnanılmaz
 • Üzgün
 • Sinirli
To Top