Bilinmesi gerekenler

Şehit Kubilay’ın 80. Anma Törenleri

3 dakika okuma süresi


Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile bekçiler Şevki ve Hasan, şehit edilişlerinin 80. yıldönümünde İzmir‘in Menemen ilçesinde törenle anıldı. Tören, “Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü” ile başladı. Menemen Tren Garı önünde toplanan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla Kubilay Anıtı’nın bulunduğu Yıldıztepe‘ye yürüdü. Yürüyüş sırasında, 380 metre uzunluğunda Türk bayrağı açıldı.Törene İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Topuk, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordu Komutanı Hüseyin Nusret Tadeler, Menemen Kaymakamı Turgut Subaşı, Belediye Başkanı Tahir Şahin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, CHP İzmir milletvekilleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan ve ilçe belediye başkanları katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Nejdet Özel ise mesaj gönderdi.

Yıldıztepe‘deki anma programında bir grup, devamlı slogan atarak kalabalığa yön vermek istedi. “Vur vur inlesin, AKP dinlesin”, “Kahrolsun ABD, işbirlikçi AKP”, “Hepimiz Kubilayız”, “Millet burada, Tayyip nerede?” şeklinde sloganlar atan azınlık, sağduyulu kalabalıktan destek bulamadı.

80. yıl önce şehit edilen Asteğmen Kubilay ile bekçiler Hasan ve Şevki’yi andıklarını belirten Başkan Şahin, Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete sonsuza dek sahip çıkmaya kararlı olduklarını söyledi. Bu cinayetleri işleyenlerin gerçek din anlayışıyla ilgisi olamayacağını vurgulayan Kaymakam Subaşı ise katillerin, insanlık dışı eylemlerinden dolayı milletin vicdanında mahkum olmuş caniler olarak hatırlandığını ifade etti. Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvetin milletin kendisi olduğunu kaydeden Subaşı, “Milletten güç alan hiç kimse mağlup olmamıştır. Binlerce yıldır bu topraklarda yaşayanlar arasında kavga çıkarmaya çalışanlara diyorum ki bu milletin, binlerce yıllık tarih köprüsünden süzülmüş bir geçmişi var. Kendi birliği, bütünlüğü üzerinde oynayan Oyunlarda tuzağa düşmeyecektir.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Atatürk’ün Gençliğe Hitabı ve Türk Gençliğinin Cevabı okundu. Tören, Kubilay anısına düzenlenen Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusu’nda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi, anıt şeref defterinin imzalanması ve Kubilay ailesiyle hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle son buldu. Ardından da şehitlik ziyaret edildi. (Cihan Haber Ajansı) 23.12.2010

Geçen seneki anma törenlerinde Aydın Atatürkçü düşünce derneğinde Kubilay’ın akrabası Yakut Ürel, konuşma yaptığı sırada kalp krizi geçirerek ve yaşamını yitirmişti… Bugün onuda rahmetle anıyoruz…

Genelkurmay’dan “Şehit Kubilay’ı Anma Günü” Mesajı
Cumhuriyetimizin temel değerlerini ve devrimlerini koruma azim ve kararlılığının çok açık bir ifadesidir” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner Asteğmen Kubilay ve arkadaşlarının, büyük fedakarlıklarla kurulan Cumhuriyet’i ve onun kuruluş felsefesinin temel taşlarından olan laikliği hedef alan karanlık güçler karşısında canlarını feda ederek ölümsüzleştiklerini belirterek, “Bu eşsiz adanmışlık tablosu, Türk ulusunun, Cumhuriyetimizin temel değerlerini ve devrimlerini koruma azim ve kararlılığının çok açık bir ifadesidir” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, “Şehit Kubilay’ı Anma Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne seslenen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, mesajında “Bugün, Yüce Önder Atatürk’ün ‘en büyük eserim’ dediği ve bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi ve onun temel değerlerini doğrudan hedef alan eli kanlı yobaz bir grubun karşısında aşılmaz birer dağ gibi yükselen Asteğmen Kubilay ile Hasan ve Şevki adlı iki bekçimizin hunharca şehit edilişlerinin 80’inci yıl dönümüdür” dedi. Orgeneral Koşaner mesajına şöyle devam etti:

“Asteğmen Kubilay ve arkadaşları büyük fedakarlıklarla kurulan Cumhuriyetimizi ve onun kuruluş felsefesinin temel taşlarından olan laikliği hedef alan karanlık güçler karşısında canlarını feda ederek ölümsüzleşmişlerdir. Bu eşsiz adanmışlık tablosu, Türk ulusunun, Cumhuriyetimizin temel değerlerini ve devrimlerini koruma azim ve kararlılığının çok açık bir ifadesidir.

Aklın ve bilimin rehberliğinde çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmayı hedef alan, ilkeleri ulusumuzun ihtiyaç ve isteklerinden doğmuş olan Atatürkçü Düşünce Sisteminin esasını laiklik teşkil etmektedir. Laiklik, demokratik ve sosyal hukuk devletinin, bireysel özgürlüklerin ve insan haklarına dayalı bir sistemin varlığının ve devamının en büyük güvencesidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, varlığını ulusuna adamış fedakar, disiplinli, cesur ve üstün nitelikli personeliyle, sarsılmaz bir azim ve kararlılıkla, milletinin hizmetinde, yüce Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık hedefine doğru ilerlemeye devam edecektir.

Bu anlamlı günde, başta Asteğmen Kubilay ve arkadaşları olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve onun temel niteliklerini korumak uğruna canlarını hiç tereddüt etmeden feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyor, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.” (ANKA)

(ORH/ÖZK) (Ankara Haber Ajansı)

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top