Tarih

Şamanlık – Şamanizm’i Nerede Buluruz ?

2 dakika okuma süresi

Şamanlık dünyanın ayrı ayrı bölgeleri de yer alan ve çok fazla genişlik kapsayan bir uygulamadır. Çoğu araştırmacılar Sibirya üzerine odaklanmış ve ‘şaman’ kelimesi İngilizce’ye Rusça yoluyla Tunguz’ca saman kelimesinden girmiştir.

Fakat ortada bir yanlış durum var, şamanlık ve medyumluk çoğu insan tarafından birbirine karıştırılmaktadır. Bunun nedeni ise ikisinde de trans durumu olması. Ama şamanlık, ruhun ilerlemesini sağlamak için uygulanan bir öğreti, medyumluk ise metafizik güçlerle iletişim haline geçmek için kullanılan bir uygulamadır.
Her ikisi de genelde birlikte uygulandığından birbirine karışmaktadır. Örnek verecek olursak Apollo tapınağındaki Şaman rahiplerin transa geçerek medyumluk yeteneklerini kullanması gibi.

Şamanlığı Nerede Buluruz?

Sibirya

 sibiryali-samanlar
Genel olarak Türk toplulukların yaşadığı Sibirya fazla çeşitli ve egzotik halklardan oluşur.
Burada şamanlar hem bir şifacı hemde medyumdur.
Onları diğer şamanlardan ayıran en belirgin uygulamaları ise; fal bakma kabiliyetleri ve kömür ateşini elleriyle tutma uygulamalarıdır. Hala Anadolu’da halk tabiriyle ‘meşhur hocalar’ denilen kişiler Sibirya’dan kalma eski öğretileri uygularlar.Hemen her Türk gencinin merak ettiği Gök tanrı nedir sorusunun cevabı Sibirya şamanların da gizlidir. Günümüzde bilinen şaman sembolleri genel olarak Sibirya şamanlarına aittir.

Kuzey Amerika


Kuzey Amerika’da Şamanlar, rahipler, büyücü hekimler ve büyücüler olarak ayrılırlar. Genel tabirle bizim bildiğimiz ‘kızıldereli’ öğretileridir. Şamanlar ruhlarla iletişime geçmek için, büyücüler ekin, hasat gibi konularda yardımcı olmak için, rahipler ölü gömme, doğum gibi kutsal sayılan törenler için, büyücü hekimler hastalıkların şifası için yardımcı olurlar.
Meksika

meksika şaman

Meksika’da çok farklı şaman kültürü bulunmaktadır.Bu bölgenin bitkisel yönden zengin olduğundan, uyarıcı maddelerle trans uygulamasını diğer bölgelere oranla daha fazla görürüz.
Güney Amerika

güney amerika şaman
Bu bölge eski çağlarda Meksika şamanlığını kullansa da günümüzde Hristiyanlık ile iç içe geçmiş bir şaman inancı görürüz. Bu nedenle kendilerine has bir uygulamadan söz edilemez.Fakat genel olarak ‘medyum büyü bozma’ tarzın da popülerler.

Avustralya

şamanlar
Burada şaman hekim ‘akıllı adam’ olarak isimlendirirler. Bu bölgeye şaman kültürünün 40.000 yıl kadar önce Güney Hindistan’dan geldiği varsayılır.Uygulamalarında genel olarak Sibirya ve Kuzey Amerika şamanlığına benzer öğretiler kullanıkmaktadır.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top