Sponsorlu

Saksıda Yetişen Süs Çiçekleri Çeşitleri

2 dakika okuma süresi

Saksıda yetişen süs bitkileri, küçük dairelerin ya da büyük evlerin dekorasyonu için güzel dokunuşlar yapabilir. Fakat siz evinizi güzelleştirecek çiçekler konusunda hala kararsız mı hissediyorsunuz? Kararınızı verebilmeniz için işleri sizin için biraz daha basitleştirelim.

Aşağıda saksıda yetişen süs bitkilerinin ayrıntılı bir listesini bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, iç mekanlarınızın hacmini göz önünde bulundurarak ev dekorasyonunuza uygun olanı seçmek. Bu aşamada bir uyarı yapmakta fayda var; canlı saksı çiçekleri için alerjisi olanlar, yapay çiçeklere veya alerjik özelliği düşük bitkilere yönelebilirler.

(*Çiçek sepeti sitesinde aşağıda listeleyeceğimiz çiçek çeşitlerinin büyük kısmını bulabilirsiniz.)

saksida_canli_agac_bitki

 

Afrika Menekşesi

Dünyanın en popüler ev bitkilerinden biri olan bu çiçekli bitki yılda birkaç kez çiçek açar. Nemli toprakta, aydınlık ama dolaylı ışıkta gelişmeye devam eder. İyi bir drenaj ve haftada bir Afrika menekşe gübresi gelişmesine yardımcı olabilir.

Barış Çiçeği

Yeşil yaprakları ve beyaz çiçekleri ile çok dekoratif görünen bu bitki, toprağının nemi kurumadan suya ihtiyaç duyar. NASA’ya göre havadan gelen toksinleri de filtreleyebilir.

Begonya

Begonyalar, beyazdan parlak turuncuya kadar değişen çeşitli yaprak şekilleri ve çiçek renkleri ile çok yönlü, dayanıklı ve gösterişlidir. Saksıda yetiştirilmesi çok kolay olan bu bitkilerin fazla ıslanmalarına izin verin yeter.

Yılbaşı Kaktüsü

Direkt güneş ışığından hoşlanmayan bitki, aydınlık bir alana ihtiyaç duyar. Yazın haftada en az 2 kere, kışın ise haftada 1 kere sulanmalıdır. Sulama işlemini yaparken saksı deliklerinin kapalı olmamasına özen göstermelisiniz.

Kalanşo Çiçeği

Bakımı son derece kolay olan bu bitki, fazla güneş ve su sevmez. Neme ihtiyaç duymadığı için bakımı diğer saksı bitkilerine göre daha kolaydır.

saksi_cicegi

 

Phalaenopsis Orkide

Tropikal Asya ülkelerine özgü olan phalaenopsis orkide az ışığı sever. Bu yüzden kurak bir iklimde yaşıyorsanız iki kez düşünün, çünkü orkide nemli bölgelerde daha iyi gelişme şansına sahiptir.

Antoryum

Merkezinde belirgin bir ercik bulunan kalp şeklindeki çiçekleriyle bilinen bu bitkinin arada bir gübrelenmesi ve sulanması gerekir. Bu nedenle çok olmasa da biraz üzerine düşülmesi gereken bir çiçektir.

Çin Para Ağacı Bitkisi

Parlak ve direkt olmayan bir güneş bu bitki için idealdir. Sulamasına dikkat edilmeli, iyice sulandıktan sonra toprağın kuruması beklenmelidir. Alışılmadık yuvarlak yaprakları ile çarpıcı bir etki yaratan bitki için saksıyı basit tutmak en iyisidir.

Deve Tabanı

Saksıda yetiştirebileceğiniz deve tabanının yaprakları size bakımının nasıl olduğunu söyleyecektir. Yapraklar sararırsa, çok fazla; eğer seyrek olursa, çok az ışık alıyor demektir. Yapraklar düşüyorlarsa, ona çok fazla su veriyorsunuzdur. Zamanla, bitkinizin neye ihtiyacı olduğunu öğreneceksiniz.

Kuşkonmaz

Bu kabarık bitki, teknik olarak eğrelti otu olmadığı için diğer eğrelti otlarından çok daha fazla suistimali tolere eder. Kuşkonmaz, hem parlak noktalara hem de daha koyu köşelere uyum sağlar. Büyümesi için toprağı nemli tutun yeter.

Keman Yapraklı Kauçuk

Şu an ev dekorasyon modasına gayet uygun olan keman yapraklı kauçuğa yaz aylarında cömertçe su verin ve kış geldiğinde yavaşlayın. Direkt güneş ışığına maruz bırakmayın, yarı gölgeli ortam sağlayın.

saksi_sus_cicekleri

 

Yukka

Bu bitkinin güneş gibi parlaması için ihtiyacınız olan en önemli şey güneş, güneş ve daha fazla güneş. Seyrek olarak sulanmaya ihtiyaç duyan yuka bitkisi için derinlemesine bir saksı seçimi yerinde olacaktır.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top