Sponsorlu

Saat Nasıl Yapılır?

1 dakika okuma süresi

Saat bir zamanlama aracıdır. İnsan ölçümlerinde iki farklı zaman arasındaki farkı ölçer. Saat numaraları arasındaki açı 30 derecedir.

Saatin tarihi

1524 yılında, Alman hava kilidi ustası Peter Henlien tarihte bilinen ilk kurmalı saati üretti. O zamana kadar, mekanizmaları çalıştıran ağırlıklar sürekli değişti. Kurmalı saatler, yayları gevşediği için zamanı söylemedi, ancak onlar sayesinde portatif saatler üretilmeye başlandı.

Saatin Gelişimi

Yüzyılların başlarında bir tahtaya dikilmiş üçgen tahta şeklinde ortaya çıkan saat, teknolojinin gelişmesiyle şeklini değiştirmiştir. Akrep ve yelkovan ile mekanik saatlerin üretimine olanak sağlamıştır. Teknolojinin daha da gelişmesiyle birlikte dijital saatler üretmek mümkün hale geldi. Ardından teknolojinin hızlanmasıyla birlikte gelişme hızına paralel olarak akrep ve yelkovanın analog görünümüne sahip dijital saatler tasarlandı.

Zamanla farklılaşma arttı ve modern tasarımlara sahip, okunması mümkün olduğu kadar zor saatlerle karşılaştık ve şimdi dakikalar ve saatler yok. Bu bakımdan saat, insanlık tarihinin aynası gibidir.

Saatin Buluşu

Saat mekaniğinin en temel ilkesi, zaman kavramını iyice anlamak ve onu dünyada ortak bir dil olarak okumayı mümkün kılacak hesaplamalar yapmaktır. Maddenin oluşumunu başlatan ve her zaman sona eren zaman, önemsiz bir kavramdır ve matematik ve geometri, trigonometri gibi kesin bilimler kullanılarak hesaplanabilir. Zamanın geçtiğini gösterebilecek işaretlere ihtiyaç vardı.

Bulunan ilk saat güneş saatidir. Mısırlılar tarafından bulundu. Güneş saatinin temel prensibi, yüzeye çizilen saat çizgileri ve bu saat çizgileri üzerinde oluşan çubuğun gölgesi yardımıyla zamanı belirlemektir. Güneş her 24 saatte bir gökyüzünde bir devir yaptığından (Dünya 24 saatte kendi ekseni etrafında döndüğünden) bazı düzeltmelerle bölgenin yerel ortalama zamanını bulabilirsiniz.

Saat Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Saat kasaları ve bilezikleri birçok malzeme ve kaplama seçeneğine sahiptir. Saatlerde kullanılan çelik, “315L” isimli en kaliteli alaşımlı çeliktir. Kaplamalı modeller için mikron cinsinden kaplama kalınlığı önemlidir. 10, 20 ve 100 mikron gibi seçenekler mevcuttur ve kaplama kalınlığı arttıkça kaplamanın dayanıklılığı artar. Ayrıca, 10 mikron kaplama kalınlığına eşdeğer PVD adı verilen özel bir kaplama türü vardır.

Kaynak: https://bahiskralligi.com/

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top