Sponsorlu

Saat Nasıl Çalışır

2 dakika okuma süresi

Günümüzde saatler daha çok bir aksesuar olarak kullanılmaktadır. İlk üretildikleri dönemlerde ise zamanı tam ve doğru olarak göstermesi bir saatte aranılan en önemli özellikti. Kullanılan birçok ürün gibi saatlerde zaman içerisinde farklılaşmıştır. Ancak temel çalışma prensipleri hemen hemen korunmuştur.

Saat Parçaları

Saat içerisindeki en büyük parça ana zemberektir ve bir yuva içerisinde bulunur. Zemberek üzerinde yayın gevşemesini engelleyen bir adet cırcır bulunur. Saat içerisindeki güç akışını kontrol eden birimde denge çarkı, denge yayı, makara ve saat taşı bulunur. Bir saatteki güç aktarımının en temel elemanı dişlidir. Bu nedenle saatlerde ana zemberek ve kaçış çarkı arasında bir grup dişli sistemi bulunur. Dişli çarkının milinde saniyeleri ölçmek için bir ibre bulunur. Dakikaları saymak için dişli çarkın üzerinde bir kadran daha bulunur. Saatleri saymak için ise her 12 saatte bir tam devir hareket eden dişliye sabitlenen bir ibre bulunur.

Saatin Çalışma Prensibi

Zemberek saatin temel enerji sağlayıcısıdır. Zemberek yayı sarılıp gevşetilerek enerji oluşturulur. Saat taşı makaraya dik olacak şekilde takılır. Saat taşı pimi hareket ettirildiğinde denge çarkı hareket etmeye başlar ve baskısını arttırarak hareket etmeye devam eder. Saatlerdeki bu itme işini maşa ya da palet denilen parça yapar. Kaçış çarkı, üzerindeki dişler sayesinde palet taşı tarafından itilir. Bu sayede denge çarkı ile uyum içerisinde hareket eder. Ana zemberek içerisinde depolanan enerji kaçış çarkını hareket ettirmek için kullanılır.

Ana zemberek açılınca çarkın beraberinde dönmesine neden olur. Ana zemberek doğrudan kaçış çarkına bağlandığında güç çok geçmeden tükenir. Bu hızlı tükenme normal bir saatte sadece bir kaç saniye anlamına gelir. Bu nedenle ana zemberek ve kaçış çarkı arasında dişliler bulunur. İlk olarak ana zembereğin kısmen dönmesi merkez çarkını bir tam devir döndürür. Merkez çarkının kısmen dönmesi üçüncü çarkı bir tam devir döndürür. Buna bağlı olarak üçüncü çark da dördüncü çarkı daha fazla döndürür. Sonuç olarak ana zemberekten uygulanan bir itme gücü ve ana zemberek yuvasının bir kaç dönüşü kaçış çarkını birçok devir yardımı ile dönmesini sağlar.

Bu sayede mekanizma bir gün veya daha uzun süre çalışır. Dişliler yoluyla ana zemberek kaçış çarkını hareket ettirir. Kaçış çarkının dişleri önce bir palet taşını sonra ise diğerini ittirir. Palet denge çarkındaki saat taşı pimini çatalıyla döndürür ve sallanan denge çarkının kontrollü dönüşü çatalıyla sağlanmış olur. Denge çarkının ileri ve geri sallanması saat yayı ile kontrol edilir. Saatin dişli grubu, kaçış çarkı 5 tık yaptığında yani 5 saniye olduğunda saniye kadranı üzerinde bir çizgilik mesafe ilerler. Dakika kadranı bir tam tur yaptığında saniye ibresi 60 tur yapar. Saniye ibresi bir tam devir yaptığında dakika ibresi bir bölüm ilerler ve dakika ibresi bir tam devir tamamladığında saat ibresi bir tam tur yapar ve bir saat geçmiş olur.

Kaynak: https://guvenilirbahis.vip/

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top