Sağlık

Reflü Nedir, Neden Olur? Nasıl Tedavi Olur?

reflu

reflü hastalığı nedenleri sebebleri tedavisi Reflü hastalığı, tıp dilindeki adıyla gastroözofageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna kaçması ile meydana gelir. Midedeki besin maddeleri ile beraber mide asidi de yemek borusuna ilerler ve yemek borusuna zarar verir. Yemek borusunun mideyle birleşme yerindeki kapakçığın tam kapanamaması veya zamansız açılması ile mideden yemek borusuna reflü olur. Reflü olduğu zaman ağızda ekşi bir tat ve mideden gelen yiyecekler hissedilebilir. Reflü hastalığı ciddi sağlık problemlerine yol açabildiği ve toplumda sık görüldüğü için önemli bir hastalıktır. Reflünün ana belirtisi göğüsün ortasında, göğüs kemiğinin arkasında yanma hissidir. Ağza ekşi bir asit tadı ve yiyecek artıkları da gelebilir.

Reflünün sebebi nedir?

Reflünün mekanizması hala tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. Ama reflüsü olan hastalar üzerinde yapılan araştırmalara göre, alt kapakcığı hariç yemek borusunun normal çalıştığı gözlemlenmiştir. Yemek borusunun mideyle birleşme yerinin diyaframın içinden göğüs kafesine doğru yer değiştirmesi (hiatal fıtık) gibi durumlar da reflüye sebep olabilir. Normalde diyafram, mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasını önleyen yapılardan birisidir. Fakat yemek borusu – mide bileşkesinin göğüs kafesine doğru yer değiştirmesi ile bu fonksiyonunu yapamaz ve reflüye zemin oluşturur. Obezite, hamilelik ve sigara içmek de reflüye sebep olabilir.

Reflüyü kötüleştiren yiyecekler:

Narenciye türü yiyecekler, çikolata, kafeinli ve alkollü içecekler, yağlı ve kızarmış yiyecekler, soğan ve sarımsak, baharatlı yiyecekler, domatesli yiyecekler gibi gıdalar reflü semptomlarını artırabilirler.
reflü hastalığı nedenleri sebebleri tedavisi

Reflü tedavisi ve ilaçları

Reflü tedavisi için yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmak genellikle ilk seçenektir.  Yemek yedikten sonra en az üç saat yatmamak, yağlı, kızarmış gıdalardan kaçınmak, alkol, çikolata, sarımsak, soğan ve kafein gibi reflüyü kötüleştirdiği bilinen gıdalardan kaçınmak bu yaşam tarzı değişikliklerin bir kısmını oluşturur. Dar giysiler giymek de reflüyü kötüleştirebilir. Obezite ve fazla kilolar da reflü hastalığına zemin hazırlayabilir. Fazla kilolu insanlarda karın içi basınç artışından dolayı yemek borusuna reflü daha sıktır. Kilo vermek de reflü tedavisinde önemli bir basamağı oluşturur. Yatağın eğimini değiştirmek de reflü hastalığı tedavisinde yardımcı olabilir. Yatağın baş tarafının biraz yükseltilmesi mideden yemek borusuna kaçışı azaltır. Bunların dışında, sigara içmenin de reflüyü arttırdığı bilinmektedir.

Reflü tedavisinde kullanılan ilaçlar:

Reflü tedavisinde kullanılan ve reçetesiz satılan antiasitler gibi ilaçlar göğüste yanmayı azaltabilir. Antiasitler, mide asidini nötürleştirirler ve kısa süreli bir rahatlama sağlarlar. Fakat zarar görmüş yemek borusunun onarımını sağlamazlar. Ayrıca antiasitlerin fazla kullanımı ishal veya kabızlığa sebep olabilir. Reflü tedavisinde kullanılan bir diğer ilaç grubu da histamin reseptör blokörleridir. Antiasitler kadar çabuk etki göstermese de uzun dönem tedavide etkilidir. Mide mukozasındaki hücrelerden asit salgılanmasını azaltırlar. Reflüye bağlı yemek borusu hasarını iyileştirmek için proton pompa inhibitörleri (PPI) kullanılır. PPI’ler asit salgılanmasını bloke ederek yemek borusunun hasarlanmış kısmının iyileşmesine fırsat verirler.

Reflü tedavisine cerrahi yaklaşım:

Genelde reflü hastalığı, ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Ama bazen ilaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlar olabilir. Bazen de hasta uzun süreli ilaç kullanımını istemeyebilir. Bu gibi durumlarda reflünün cerrahi tedavisi gündeme gelir. Yemek borusunun alt kapakçığının cerrahi yöntemle daraltarak reflünün önlenmeye çalışılması etkili bir yöntemdir. Laparoskopik veya açık ameliyat ile gerçekleştirilebilir.

Düzeltme 26.04.2011  ______________________________

Kaynak : saglikveinsan.net Alıntı : http://saglikveinsan.net/reflu-nedir-neden-olur

Şimdi paylaşabilirsiniz!


Tepkini Emojiyle Göster!

Bu Konuda 7 Yorum Yapıldı. Sen de Bu Konudaki Yorumunu Bizimle Paylaşır Mısın?

 1. Uğur İnam

  25 Nisan 2011 at 22:33

  Ahmet Bey, bu makaleyi benim sitemden almışsınız. Ben hiçbir yerden alıntı yapmadan kendim oturdum yazdım, yazı tamamen bana ait ve özgündür. Altta bir link verme zahmetinde bile bulunmamışsınız. Sadece yalandan kaynak yazmışsınız. Zaten bir yazının tamamı alıntılanıp kaynak gösterilmez, birkaç yazıdan faydalanıp kendi yazınızı yazarsınız, altında kaynakları belirtirsiniz. Benim yazımı sitenizden kaldırmanızı rica ediyorum.

  Gerekli anlayışı göstereceğinizi umuyorum. İyi geceler.

  0
  0
 2. AhmetCcom

  25 Nisan 2011 at 23:08

  kaynağı yalandan yazmamıştım fakat öyle düşünüyorsan o kısmı düzenledim direk link verdim, yinede istiyorsan yazıyı kalıcı olarak silebilirim?

  0
  0
 3. Uğur İnam

  26 Nisan 2011 at 08:16

  Yorumumu yayımlamana şaşırdım doğrusu. Yazıyı kaldırmana gerek yok, iyi günler.

  0
  0
 4. Ahmet Çetintaş

  26 Nisan 2011 at 11:02

  Yazı tamamen sana ait mi değil mi bilmiyorum ama senin sitenden alıntı yaptım. O sebeple tabiki de yorumunu ciddiye alıcam.. Yazı, düzenlenmiş bu haliyle duruyor silmiyorum o halde…

  0
  0
 5. Uğur İnam

  26 Nisan 2011 at 23:34

  Yazı tamamen bana ait, internette ararsan görürsün ama konu zaten bu değil. Ayrıca google'ın yeni botu sanırım panda demişler ismine kopya içeriği sevmiyormuş, türk ve yabancı webmaster forumlarda çok şikayet var bu konuda, bir günde 5te1ine düşüyor hitler falan diyorlar. Dikkat etmeni öneriririm.

  0
  0
 6. Ahmet Çetintaş

  27 Nisan 2011 at 00:15

  Uyarı için ve yazıyı yayınlama iznin için teşekkürler.. Bende genelde kendim yazıyorum makaleleri fakat arada böyle güzel yazılar denk gelince alıntı yapmak mantıklı geliyor  =)

  0
  0
 7. polikistik over

  19 Ocak 2012 at 15:49

  Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thank you so much!

  0
  0

Bir Cevap Yazın

To Top