Sağlık

Reflü Nedir, Neden Olur? Nasıl Tedavi Olur?

2 dakika okuma süresi

reflü hastalığı nedenleri sebebleri tedavisiReflü hastalığı, tıp dilindeki adıyla gastroözofageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna kaçması ile meydana gelir. Midedeki besin maddeleri ile beraber mide asidi de yemek borusuna ilerler ve yemek borusuna zarar verir. Yemek borusunun mideyle birleşme yerindeki kapakçığın tam kapanamaması veya zamansız açılması ile mideden yemek borusuna reflü olur. Reflü olduğu zaman ağızda ekşi bir tat ve mideden gelen yiyecekler hissedilebilir. Reflü hastalığı ciddi sağlık problemlerine yol açabildiği ve toplumda sık görüldüğü için önemli bir hastalıktır. Reflünün ana belirtisi göğüsün ortasında, göğüs kemiğinin arkasında yanma hissidir. Ağza ekşi bir asit tadı ve yiyecek artıkları da gelebilir.

Reflünün sebebi nedir?

Reflünün mekanizması hala tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. Ama reflüsü olan hastalar üzerinde yapılan araştırmalara göre, alt kapakcığı hariç yemek borusunun normal çalıştığı gözlemlenmiştir. Yemek borusunun mideyle birleşme yerinin diyaframın içinden göğüs kafesine doğru yer değiştirmesi (hiatal fıtık) gibi durumlar da reflüye sebep olabilir. Normalde diyafram, mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasını önleyen yapılardan birisidir. Fakat yemek borusu – mide bileşkesinin göğüs kafesine doğru yer değiştirmesi ile bu fonksiyonunu yapamaz ve reflüye zemin oluşturur. Obezite, hamilelik ve sigara içmek de reflüye sebep olabilir.

Reflüyü kötüleştiren yiyecekler:

Narenciye türü yiyecekler, çikolata, kafeinli ve alkollü içecekler, yağlı ve kızarmış yiyecekler, soğan ve sarımsak, baharatlı yiyecekler, domatesli yiyecekler gibi gıdalar reflü semptomlarını artırabilirler.
reflü hastalığı nedenleri sebebleri tedavisi

Reflü tedavisi ve ilaçları

Reflü tedavisi için yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmak genellikle ilk seçenektir.  Yemek yedikten sonra en az üç saat yatmamak, yağlı, kızarmış gıdalardan kaçınmak, alkol, çikolata, sarımsak, soğan ve kafein gibi reflüyü kötüleştirdiği bilinen gıdalardan kaçınmak bu yaşam tarzı değişikliklerin bir kısmını oluşturur. Dar giysiler giymek de reflüyü kötüleştirebilir. Obezite ve fazla kilolar da reflü hastalığına zemin hazırlayabilir. Fazla kilolu insanlarda karın içi basınç artışından dolayı yemek borusuna reflü daha sıktır. Kilo vermek de reflü tedavisinde önemli bir basamağı oluşturur. Yatağın eğimini değiştirmek de reflü hastalığı tedavisinde yardımcı olabilir. Yatağın baş tarafının biraz yükseltilmesi mideden yemek borusuna kaçışı azaltır. Bunların dışında, sigara içmenin de reflüyü arttırdığı bilinmektedir.

Reflü tedavisinde kullanılan ilaçlar:

Reflü tedavisinde kullanılan ve reçetesiz satılan antiasitler gibi ilaçlar göğüste yanmayı azaltabilir. Antiasitler, mide asidini nötürleştirirler ve kısa süreli bir rahatlama sağlarlar. Fakat zarar görmüş yemek borusunun onarımını sağlamazlar. Ayrıca antiasitlerin fazla kullanımı ishal veya kabızlığa sebep olabilir. Reflü tedavisinde kullanılan bir diğer ilaç grubu da histamin reseptör blokörleridir. Antiasitler kadar çabuk etki göstermese de uzun dönem tedavide etkilidir. Mide mukozasındaki hücrelerden asit salgılanmasını azaltırlar. Reflüye bağlı yemek borusu hasarını iyileştirmek için proton pompa inhibitörleri (PPI) kullanılır. PPI’ler asit salgılanmasını bloke ederek yemek borusunun hasarlanmış kısmının iyileşmesine fırsat verirler.

Reflü tedavisine cerrahi yaklaşım:

Genelde reflü hastalığı, ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Ama bazen ilaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlar olabilir. Bazen de hasta uzun süreli ilaç kullanımını istemeyebilir. Bu gibi durumlarda reflünün cerrahi tedavisi gündeme gelir. Yemek borusunun alt kapakçığının cerrahi yöntemle daraltarak reflünün önlenmeye çalışılması etkili bir yöntemdir. Laparoskopik veya açık ameliyat ile gerçekleştirilebilir.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top