Sponsorlu

Protein Tozu Fiyatları

2 dakika okuma süresi

Protein tozları, vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin yanı sıra neredeyse bütün sporcular tarafından kullanılmakta olan ek besinlerden birisidir. Protein tozu fiyatları, kas yapmak ve kasları geliştirmek, spordaki performansı arttırmak, diyet ve günlük protein ihtiyacının karşılanması amaçları ile kullanılmaktadır. Protein tozu hakkında yıllardır tartışılmakta olan bir soru olan protein tozu zararlı mı sorusuna, bu içerikte cevap vereceğiz.

Protein Tozu Zararlı mı?

Protein tozlarına besin desteği adı verilmektedir. Çünkü protein tozu steroid, ilaç ya da hormon değildir. Genellikle peynirden elde edilmekte olan, proteinin çeşitli yöntemlerle toz haline getirilmesi ile üretilen ürünlerdir. Protein tozunun zararları dediğimiz gibi yıllardır tartışma konusu. Protein tozunun zararlı olup olmadığı, protein tozu kullanan veya kullanmayı düşünen insanların en çok kafasına takılan konulardan birisi.

Protein tozu kullanımında en çok karşılaşılan durum laktoz hassasiyetedir. Laktoz hassasiyeti bulunan insanlar, protein tozu kullandıklarında mide sancısı gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden protein tozu, laktoz toleransı düşük olan insanlar için zararlı bir maddedir diyebiliriz. Fakat bu durumda kullanıcılar, laktoz bulundurmayan izole whey proteinlere yönelmektedir.

Protein tozunun zararlı olduğu düşünülen noktalardan birisi de böbrekler üzerindeki etkisidir. Bu iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Fakat böbrek rahatsızlığı çeken insanların protein tozu kullanması da tavsiye edilmemektedir. Bu konuda yapılan bir araştırmada günlük protein tüketimi kilo başına 2.8 gram olan bir kişinin böbreklerinde herhangi bir problem oluşmadığı ortaya çıkmıştır. Bu da hayli yüksek bir protein tüketimidir. Yani protein tozlarının böbrekler açısından herhangi bir zararı bulunmadığını söyleyebiliriz.

Fazla protein alımının kemiklere olumsuz etki ettiği düşünülmektedir. Eskiden yapılan araştırmalara göre fazla protein kullanan insanlarda kalsiyum eksikliği durumunun ortaya çıktığı tespit edilmişti. Fakat son araştırmalara göre yeterli kalsiyum alınmadığı takdirde fazla proteinin kalsiyum dengesi üzerinde bazı olumsuz etkileri bulunuyor. Fakat yeteri kadar kalsiyum alındığı takdirde proteinlerin kalsiyum üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yok, tam aksine kalsiyum dengesine olumlu etki ediyor. Yani kemik sağlığı açısından değerlendirirsek, yeterli kalsiyum alındığı müddetçe fazla protein alımının herhangi bir zararı bulunmuyor aksine faydası bulunuyor.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top