Oyunlar

Popmundo 100. Yılını Kutluyor!

4 dakika okuma süresi

Hattrick.org’un kurucusu Spelkultur i Sverige AB’nin gözbebeği olan Popmundo 100. yılını devirmeye gün sayıyor. 2000’li yılların başından beri tüm dünya ve Türkiyede binlerce oyuncuyu kendine bağımlı haline getiren Popmundo, yazı temelli browser role playing alanında yerini kimselere kaptırmayacak gibi görünüyor. Ülkemizde her yaştan binlerce insanı içerisinde barındıran bu dünyaya gelin biraz yakından bakalım.

Popmundo, bir evrendir ve bu evrende 49 şehir bulunur. Her şehrin gerçek zamanla eş değer saat dilimleri vardır ve bu evrende 1 yıl 56 güne tekabül etmektedir. İçerisinde İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya başta olmak üzere tüm dünyadan 49 güzel şehir seçilerek Popmundo evrenine yerleştirilmiştir. Her oyuncu bir karakter yaratarak evrene giriş yapar. Adınızı, yaşınızı, cinsiyetinizi ve doğum yerinizi seçerek karakterinizi oluşturabilirsiniz.

popmundo oyun

Yukarıdaki image’de gördüğünüz kişi benim oyundaki karakterim. Karakterimle ilgili her şeyi bu sayfada görebiliyorsunuz. Adım, yaşım, başarı puanlarım, müzik grubum (Ölü Yatırım), cebimdeki para, sağlığım, ruh halim, şöhretim ve daha niceleri. Sağ tarafta aşağı doğru uzanan sütundaysa karakterinizi ilgilendiren diğer her şeyi bulabiliyorsunuz. Temel olarak oyunu oynadığınız arayüz bundan ibaret, benim gibi binlerce karakter ve her karakterin buna benzer bir ekranı var. Farklı karakterlerin sayfalarını açıp kendileriyle ilişki geliştirebiliyorsunuz. Bu ilişkiler ilerde gelişip farklı boyutlara da gelebiliyor. Çocuk yapmak, evlenmek gibi.

popmundo oyun

Yetenekler dünyamızı devamlı kılan sistemin en önemli çarklarından biridir. Yapmak istediğiniz hemen hemen her şey için gereken bir yetenek vardır ve o yeteneği ne kadar geliştirirseniz o aktivitede o kadar başarılı olursunuz. Her yetenek bir kitap okuyarak öğrenilir ve öğrenildiğinde 0 yıldızdır. 5 yıldız haline gelmesi ise nerden baksanız 30 güne tekabül eder. Bu da evrenimizin bu kadar uzun süre ayakta kalabilmesinin sebebidir. Zira müzik grubunuzla başarılı olmak istiyorsanız aşağı yukarı 15 adet yeteneği 5 yıldıza yükseltmeniz gerekir ve bu da aşağı yukarı bir buçuk yıl gibi bir zaman alabilir. Bu süreçte yeni insanlar tanıyıp çevrenizi geliştirebilir, kuracağınız grubunuza yeni elemanlar bakabilirsiniz. Zira evrenimizi önemli kılan olgulardan en önemlisi, sosyal bir evren olmasıdır. Burada herkes arkadaş canlısıdır ve kimsenin canı sıkılmaz. Yeni biriyle tanışmak çoğunlukla kimseyi rahatsız etmez, tabii uslu bir oyuncuysanız.

Yetenekleri geliştirdikten sonra kendinize bir ya da birden fazla yol arkadaşı bulup müzik sektörüne giriyorsunuz. Bu sektörde yarışabileceğiniz 17 farklı müzik türü bulunmakta. Bunlar; Rock, Modern Rock, Punk Rock, Heavy Metal, Caz, Flamenko, Elektronika, Afrika Müziği, Pop, Hiphop, R&B, Reggea, World Music, Latin, Klasik, Blues, Country & Western şeklinde sıralanıyor. Her müzik türünün kendine özgü sahne atraksiyonları var. Mesela bir popçu Michael Jackson gibi moon walk yaparken, bir hiphopçı sahnede rakiplerine diss atabiliyor. Bütün bunlar sadece sahnedeyken yapabildikleriniz ve müzik kariyeri gerçekten bununla sınırlı değil. Binlerce başarılı müzik grubuna karşı başarılı konserler vermeli ve sıralamaları hızlıca yükselmelisiniz. Ve bunu malesef başka sanatçıların şarkılarını çalarak ya da marketten şarkı satın alarak yapamazsınız.

popmundo

Yukarıda gördüğünüz henüz yeni kurduğum bir caz grubu. İçerisinde tek üye olarak ben varım. Sol üst köşede gördüğünüz sıralama ise ne kadar kalitesiz bir sanatçı olduğumu sizlere söylüyor. Bu sebepten dolayı grubumun konser biletleri satmıyor ve grubum, haliyle ben bu işten hiç para kazanamıyorum. Sıralamanın hemen altında gördüğünüz buton size tur aracını gösteren buton. Ben fakir olduğum için bir tırla dolaşıyor olsam da kaliteli gruplar kocaman özel jetlere sahiptirler ve oldukça hızlı seyahat ederler. Sağ taraftan devam edersek program kısmında konserlerimiz, klip çekimlerimiz, şarkı kaydı ve provalarımızın listelendiği bir program sekmesi var. Hemen altında gördüğünüz yer ayırtma yardımcısı ise grubunuza dair her şeyi; konser, prova ve şarkı kaydı dahil ayarladığınız bölümdür. Günlük kısmında grup içi konuşmalar ve grupta olan biten her şey yazarken, ziyaretçi defteri kısmına sadece hayranlarınız yazabilir. Kayıt kontratlarında çalıştığınız albüm yapımcı şirketini, Popülerlik kısmında grubunuzun şehirlerdeki tanınırlığını, televizyon programlarında gelen televizyon davetlerini, ziyaret edilen şehirler sekmesinde hangi şehirde kaç konser verdiğinizi, oyuncu yarışmaları kısmında da katıldığınız yarışmaları görebilirsiniz.

popmundo

Bütün bu müzik piyasasında başarılı olmanız için olmazsa olmaz şey şarkılardır. Başarılı olmak isteyen her sanatçı kendi şarkılarını bestelemeli, kendi kayıtlarını almalı, bu kayıtlara klipler çekmeli, single ve albüm çıkarmalıdır. Bu işlemlerin her biri yıl içerisinde düzenli olarak yapılmadığı taktirde başarılı bir müzisyen olmak malesef mümkün değil. Ne kadar kaliteli şarkılarınız var, o kadar güzel konserler verirsiniz. Ne kadar güzel konser verirseniz, o kadar çok bilet satarsınız. Sattığınız bilet sayısı şarkılarınızı daha çok insanın dinlemesi ve şarkılarınızın daha kolay popülerleşmesini doğrudan etkiler. Şarkılarınız daha bilinir olursa, single’ınız daha çok satar ve en nihayetinde stadyumlarda 30.000 kişiye konser verecek kadar başarılı bir grup olursunuz. Bundan sonrası zaten bigbang gibi, festival gibi, popopaloza gibi büyük müzik yarışmalarını kazanmak ve en çok kazananlar listesinde adım adım yükselmek çocuk oyuncağı olacak!

popmundo

Bu gördüğünüz liste en çok kazananlar listesi. Bu listede 10. olmakta kolay değil, 1. olmakta. Şu an dünyamızdaki en popüler, en çok single satışı yapan ve en çok albüm satışı yapan 10 grubu yukarıda görmektesiniz. Bu gruplar buraya gelmek için birçok konuda aynı anda emek harcaladılar. Tekrar tekrar klip çektiler, tekrar tekrar kayıt yaptılar, yetmedi silip tekrar kaydettiler. En kaliteli konserleri verdiler, en çok izleyici çektiler. Ve şimdi en tepedeler, sizce de biraz ödülü hak etmiyorlar mı?

popmundo oyun

Evrenimizde başarı sistemi temsili rozetler üzerine kurulmuştur. Hemen hemen her aktiviteyi tamamladığınızda, tamamladığınıza dair semboil bir rozet ve başarı puanı kazanırsınız. Bu rozetleri karakter sayfanızda sergileyebileceğiniz gibi, puanlarım yazısına tıklayarak tamamını da görebilirsiniz. Yukarıdaki listeden de anlayabileceğiniz gibi, zombi öldürmek, define keşfetmek, şarkı bestelemek, gibi birçok farklı alanda başarılar kazanmışım. Popmundo’da aktivite seçenekleri o kadar çok ki sıkılacak zaman bulmak oldukça zor oluyor. Dağlara tırmanıyor, çöller aşıyor, ormanlarda kayboluyoruz. Yetmiyor denizin altına dalıyor, paraşütle atlıyoruz. Ve son olarakta 100. yıl kutlamalarıyla hayatımıza giren Yedi Denizler Seyahati ile korsan olup, kimsenin gitmediği adaları keşfediyor ve define arıyoruz.

popmundo oyun

Bu görmüş olduğunuz ekranda kahverengi noktalar keşfedilmiş adaları, koyu kahverengi olan ise gemimizi temsil ediyor. Kırmızı nokta ise ulaşmak istediğimiz noktayı. Küçük durduğuna aldanmayın, bu denizlerin bir köşesinden bir köşesine gitmek neredeyse 2 gün sürüyor! Henüz keşfedilmemiş bir dünya ada, atılmamış bir dünya çapa ve bulunmayı bekleyen bir dünya hazine var. Eğer siz de dünyamızda kendinize yer edinmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken aşağıdaki linkten giriş yapıp, bir karakter oluşturmak. Hepsi bu!

popmundo.com

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top