Oyunlar

Pokerde En sık yapılan şu 7 hataya düşmeyin !

2 dakika okuma süresi

Duygusallığa kapılmayın, durmasını bilin. Sadece kartlara takılmayın. Kontrol etmeden Fold yapmayın. Tüm enerjinizi karşıtlarınızı şaşırtmak için harcamayın. Sürekli aynı taktikle oynayıp karşıtlarınızın sizi tanımalarına ve tahmin edebilmelerine izin vermeyin. Karşıtlarınızın bilgi ve tecrübe düzeyine göre oynayın. Öğrenmeye, okumaya, yardım istemeye ara vermeyin.

Blöf yapmayı ihmal etmeyin. Blöf eliniz yeterince iyi olmadığı halde iyiymiş izlenimi vermek demektir. Blöf yapmanın amacı elinizin en iyisi olduğuna masadaki herkesi ikna etmek ve hepsinin Fold etmesini sağlamaktır.

Oyunda oynarken 3 farklı ruh hali vardır. Sürekli elindeki kartları inceleyen, analiz eden, stratejiler kuran oyuncular, ki bunlar son derece sıkı ve katı oynar, iyi bir el gelmedikçe hiçbirşey yapmazlar. Bu tür oyuncuları blöf ile kolaylıkla yenersiniz. Sürekli diğer oyuncuları inceleyip, taktiklerini anlamaya çalışanlar, ki bunlar herkesin kendilerine karşı blöf, komplo vb peşinde olduğunu sanarak, ellerindeki kartlara bile bakmazlar. Bu tür oyuncuları yenmek daha zordur, çünkü işin sırrını çözmüşlerdir. Oyunun ana kuralının kartları değil oyuncuları incelemek olduğunu bilirler. Üçüncü grup ise tüm bunların farkında olup, masadaki birinci ve ikinci gruba ait oyuncuların farkında olan ve bunları tuzağa düşürebilecek şekilde oynayanlar!

Ne kadar para yatırmalı? Limitli pokerde bu kararı vermeniz gerekmez. Diğerlerinde ise full pot miktarında bet yapmanız en iyi taktiktir. Masadaki psikolojik duruma göre elinizin tam tersini iddia edecek şekilde bet yatırmak da diğer oyuncuları şaşırtmak için iyi bir taktik.

Sürekli tekrarladığımız bir taktik, eliniz zayıf olduğu sürece sürekli fold edin, iyi bir el geldiğinde ise tüm gücünüzle agresif bir oyun oynayın. Peki ama iyi el geldiğinde kaybetme ihtimalini nasıl azatlmalı? Rakibinizi o ana kadar incelemiş ve olası bir durumda nasıl hareket edeceği yönünde iyi bir tahmininiz olmalı.

Masanızda hiç durmadan fold yapan bir oyuncudan daha sinir bozucu tek birşey varsa, o da asla fold yapmayan ve sürekli oyuna katılan oyunculardır. Ellerine ne kağıt gelirse gelsin byük bir iyimserlikle royal flush’ı bulmayı beklerler.

Masada oturduğunuz yerin pozisyonu en önemli şeydir. Oturduğunuz yer ve oyundaki sıranız, ne kadar bilgiye sahip olacağınızı belirler. En son oynayan siz iseniz, diğer bütün oyuncuların hareketini görmüş olursunuz. İlk iseniz hiç kimsenin ne yaptığını göremeden oynamanız gerekir. Bu durumda en avantajlı durum en son oynayan Dealer pozisyonudur.

Oyunun hangi aşamasında olursanız olun, beklediğiniz kağıdın gelme olasılığını hesaplayabiliyor olmanız çok önemlidir. Bu olasılığı bildiğiniz zaman beklemeye değip değmeyeceğine kolaylıkla karar verebilirsiniz. Bunun için önce istediğiniz türden destede kalan kağıt sayısını hesaplamalısınız. Elinizde 2 kupa, ortaya açılmış 2 kupa varsa, toplam 13 kupa olacağına göre, sizin görmediğiniz 9 kupa daha var demektir.

Birçoğunuz turnuva ya da masa pokerinde 5-10 ya da daha fazla oyuncuyla oynamaya alışıksınız. Bu şekilde birçok oyuncunun stratejisini izleyebilirsiniz. Peki ya bire bir oyunda nasılsınız? Bir turnuvada final masasında kalan son oyuncuyla nasıl oynamanız gerektiğini biliyor musunuz? Zaman zaman tek bir oyuncuyla birebir poker oynamanız, sizi olası büyük final oyununa hazırlayacaktır.

Pokerde kaybetmeye yolaçan en büyük 3 sebep vardır; İlki kendinize, oyun tarzınıza, en uygun doğru oyunu seçmemek. Çünkü her oyun için ayrı bir stratejiniz olmalı. İkincisi, potta dönen paraya bağlı olarak oyununuzu değiştirmemek. Küçük paralarda hata yapabilir, riskli girişimde bulunabilirsiniz. Üçüncüsü, her poker sitesinin aynı olduğunu sanıp dikkatli seçim yapmamak. Hepsinin verdiği bonus farklıdır, hepsinin hedef kitlesi başkadır. Bazılarında pro pokerciler, bazılarında acemiler biraraya gelmiş olabilir. Gece-gündüz-haftasonu oynayanlar farklıdır.

Poker masasındaki D işaretli yani Dealer pozisyonu masadaki en güçlü yerdir. Diğer tüm oyuncular D’den önce hamlesini yapacağı için herkesi izlemiş olursunuz. Eğer D’den bir önceki sırada oturuyorsanız, sıra size geldiğinde Raise ile artırarak D’nin fold edip çekilmesini sağlayabilir, D siz olabilirsiniz. Tabii bunu iyi bir el geldiğinde yapın.

Texas Holdemde kalabalık masalarda oynarsanız basit bir döper ile bile kazanmanız mümkündür. Tek dezavantajı 10-12 oyuncu gibi kalabalık bir masada herkesin stratejisini izlemek çok zor olur.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top