Sponsorlu

Paniksiz Bir Hayat Mümkün

2 dakika okuma süresi

Modern hastalık diye tabir edebileceğimiz panik atak, günümüzde oldukça sık rastlanan psikolojik bir hastalıktır. Uygun müdahale ile panik atak tedavisi oldukça kolay olduğu için aslına bakarsanız o kadar da korkulacak bir durum yoktur. Gelin görün ki, panik atak kabus gibi çöker insanın üzerine  ve hayatını zindan eder. Bu yüzden de panik atak, tabiri caizse hapis hayatının diğer adıdır.

Kişinin elinizi kolunuzu bağlayıp, tüm kontrol mekanizmasını kaybetmesine sebep olan panik atak, kimi zaman psikolojik, kimi zamansa biyolojik sebeplerle kendini gösterir.

Tüm güç dengesini kaybetmiş olan birey, evden çıkmaktan, kalabalığa girmekten, toplu taşıma araçlarına binmekten, çarşı pazar gibi insanların yoğun olduğu yerlere girmekten büyük bir korku duyar.

Evden dışarı çıktığında, sanki nefesi daralacakmış ya da kriz geçirecekmiş gibi hisseden birey, kendini tamamen eve kapatır ve dışarı çıkması gerektiği zamanlarda büyük bir tedirginlik yaşar. Hem kendisine hem de yanında bulunanlara kâbus gibi anlar yaşatır panik atak. Yaşattığı bunca sıkıntıya rağmen, kimileri panik atak tedavisinden kaçınırken kimileri de bir an önce bu kâbustan kurtulmak için vakit kaybetmeden psikiyatrik ve psikolojik bir destek alır.

Panik atak yaşayan kişi, terleme, uyuşma, karıncalanma, nefessiz kalma gibi hisler yaşadığından aslına bakarsanız o an, farklı ve ciddi bir rahatsızlık geçirdiğini zanneder. Ne zaman ki panik hissinden kurtulur, ancak o zaman yaşadığının sadece bir panik atak nöbeti olduğunu fark eder. Korkuların üstüne gitme ve başa çıkma duygusu, panik atakta ne yazık ki tutunamaz ve birey bu duyguları yeniden yaşamaktansa evinden hiç çıkmamayı tercih eder.

Yaşayan için olay tam olarak böyle olsa da, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi aslında panik atak tedavisi oldukça kolaydır. Bunun için kişinin öncelikle bir psikiyatrist desteği ile ilaçlarını kullanması ve psikoterapi desteği ile panik atağı ile başa çıkmayı öğrenmesi tavsiye edilir.

Panik atak tedavisine başlayan kişi, aldığı ilaç desteği ve psikoterapinin etkisiyle (Psikoterapiyi psikiyatrist, uzman psikolog , psikolojik danışman gibi psikoterapi eğitimi almış uzmanlar uygular.) yavaş yavaş korkularının üstüne gitmeye başlar ve her bir korkusundan bu şekilde rahatlıkla kurtulabilir. Ancak, durum bazen hesaplanandan uzun sürebilir ve panik atak tedavisi, kişinin ihmalleri sebebiyle sekteye uğrayabilir. Buna meydan vermemek için de kararlı olmak, tedavi sürecinde umutsuzluğa kapılmamak ve yardım aldığı uzmana güvenmek iyileşmenin ilk şartıdır.

Unutulmaması gereken en önemli şey, korkularımız sadece ve sadece biz korktuğumuz için korkunçtur. Korku, içi boş bir balondur ve onu patlatmak gerekmektedir. Panik atak tedavisi alanında çalışan uzmanlar  uyguladıkları panik atak tedavisinden sonra yeniden özgürlüğüne kavuşan pek çok insanın mutluluğuna şahit olurlar.

Korkusuzca dışarda olmak, insana her şey önce huzur verir. Huzurunu geri kazanmak isteyen panik atak hastasının tek seçeneği ise, panik atak tedavisine bir an önce başlamak, tedaviyi ertelememektir. İnsan yeter ki azimli olsun, üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yok.

Panik atak tedavisi için uzman psikolog desteği almak istiyorsanız yusufbayalan.com  linkine tıklayabilirsiniz. Paniksiz günler dileğiyle.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top