SEO

On Page SEO (Sayfa İçi SEO)

2 dakika okuma süresi

Blog tutan ya da internet sitesi olan herkes sitesinin ziyaretçi trafiğini arttırmak ister. Site trafiğini çok uygun maliyetler ile kalıcı olarak yükselten çalışma olan SEO çalışmasına ve sayfa içinde yapılabilecek düzenlemelere değineceğim bugün.
Bildiğiniz gibi arama motoru optimizasyonu için yapılan çalışmalar iki ana başlık altında toplanmaktadır. On Page SEO(Sayfa İçi SEO) ve Off Page SEO(Sayfa Dışı SEO). Site içi olmayan kısım biraz daha komplike bir alan ve bir strateji geliştirilerek uzmanlar tarafından yapılması gereken işlemleri içeriyor. Site içindeki düzenlemeler ise o kadar karmaşık değil. Google’ın webmasterlara sunduğu yönergeleri takip ederek rahatlıkla yapabilirsiniz. Biz de seozom’da yayınlanan sayfa içi SEO kılavuzu yazısından ve Google yönergelerinden yararlanarak sizler için sayfa içi optimizasyon önerilerinde bulunacağız. Unutmayın sayfa içi optimizasyonunuzu düzgün bir şekilde yapmadığınız sürece yaptığınız hiçbir SEO tekniğinden tam performans alamayacaksınız.

TİTLE: Sayfa başlığı site içi çalışmaların başında gelmektedir. Google site başlığının maximum 70 karakterden oluşmasını öneriyor. Daha fazla da yapabilirsiniz fakat 70 karakterden sonrasını okumayacaktır. Başlığınızı belirlerken anahtar kelimeyi bir kere içinde geçirmek sıralamada daha iyi konum sağlamanızı sağlayacaktır.
Description: Arama motorunda arama yaptığınızda karşınıza çıkan sonuçlarda sitenin altında yazan açıklama metni meta description olarak tanımlanmaktadır. Google arama sonuçlarında 160 karakterlik description göstermektedir. Yine başlıkta olduğu gibi descriptionda da anahtar kelimenizi bir-iki kere geçirmeniz size avantaj sağlayacaktır.
Keywords: Google’ın yüksek mühendislerinden matt cutts yaptığı açıklama ile artık meta keywordslerin herhangi bir etkisi olmadığını bizlere söyledi. Bu yüzden meta keywords kullanmanızın herhangi bir faydası olmayacaktır.
Yörellerin Düzeltilmesi: Sayfa URL’lerinin dinamik URL yapısından SEF denilen Search Engine Friendly(Arama Motoru Dostu) link yapısına döndürülmesi site içinde yapacağınız en önemli SEO çalışmalarından birtanesidir.
Sayfa Hızı: Searchmetrics’in 2014 yılında belirlediği en önemli sıralama faktörlerinin başında sayfa hızı geliyor. Sitenizi iyi bir şekilde optimize ederek sayfa hızınızı arttırabilir ve SEO’nuzu güçlendirebilirsiniz.
Sayfa İçi Linkleme: Site içinde bağlantı vermek hem arama motoru botlarını sitenizde dolaştırmanızı sağlayacak hem de sayfa değerlerinizi birbirine aktarmanızı sağlayacaktır. Sayfa içi linklemeyi abartmadığınız sürece hiçbir zararı yok, mutlaka her yazınızda sayfa içi linkleme yapmaya özen gösterin.
Anahtar Kelime Oranı: Bir sayfa hazırlıyorsunuz ve bunun bir anahtar kelimede çıkmasını istiyorsunuz. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey anahtar kelime oranınız. Bu tür sayfalarda metinsel içerik kullanmak oldukça önemli. Metinsel içerikteki anahtar kelime oranınız ise %6-7 civarında olması öneriliyor.
404’leriniz Olmasın: Google 404 sayfası çok olan internet sitelerini pek fazla sevmez. Hatta bu durum aşırıya kaçarsa ceza bile alabilirsiniz. Bu yüzden zaman zaman webmaster tools’dan hatalı URL’lerinizi kontrol edin ve bunları düzeltin.
Alan Adı: Eğer henüz sitenizi açmadıysanız ve açacağınız siteye Google’dan trafik çekmeyi hedefliyorsanız alan adınızı belirlerken dikkat etmelisiniz. Anahtar kelimenizin alan adında geçmesi sizi diğer sitelerden bir adım öne taşıyacaktır. Ayrıca siteyi ne kadar uzun süreliğine alırsanız domain otoriteniz o kadar güçlü olacaktır.
Yukarıda sizlere bilinen başlıca sayfa içi SEO kriterlerini açıkladık. Bunların dışında dikkat etmeniz gereken onlarca kriter olabilir fakat piyasada bilinen ve en fazla önem gösterilen kriterler bunlar.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top