Mizah

NAPOLYON NE KADAR KISAYDI?

< 1 dakika okuma süresi

Herkes Napolyon Bonaparte hakkında en azından iki şey bilir. Birincisi Waterloo’da başına gelenler, ikincisi ise kısa boylu olduğu. Gerçekten ne kadar kısaydı acaba?
Fransa İmparatoru Napolyon Bonaparte, ayakkabısız olarak 5 ayak 6,5 inç, yani 1 metre 68,9 santimdi. Bugünün standartlarına göre kısa olsa da o günün standartlarına ve kendi vatandaşlarına göre kısa değildi.

BOYU ORTALAMA PARİSLİ’DEN BİRAZ UZUNDU

1800’lerde ortalama bir Parisli’nin boyu 5 ayak 6 inç yani 1 metre 67 cm kadardı. Bu da Napolyon’u birazcık da olsa ortalamanın üzerine çıkarır. İyi de neden bütün dünya onu cüce sanıyor?

TAKIMIN KISA BOYLU ADAMI
Çoğunlukla birlikte göründüğü adamlar, yani İmparatorluk Muhafızları alayı, çok uzun boylu adamlardı. Dedikoduların başlangıç noktası bu olabilir ve o günün İngiliz siyasi karikatürlerinde bu yüzden kısa boylu çizilmiş olabilir. Ama asıl cevap bu değil, çünkü Napolyon’un boyu, ancak öldükten sonra tarihe geçti.

HER ŞEY NASIL BAŞLADI
Napolyon’un boyu otopsisi sırasında eski bir Fransız ölçü sistemi olan ‘kralın ayakları’ olarak tercüme edilebilecek ‘pieds de roi’yla ölçüldü. Fransızların 5 ayak 2 inci (özel bir ölçü olduğu bilinmediği takdirde 1 metre 57 cm diye hesaplanabilir) aslında İngiliz ölçülerinde 5 ayak 6,5 inç yani 1 metre 68,9 cm eder.


YELEĞİNE SOKTUĞU ELİN SIRRI
Napolyon çoğu resminde, eli yeleğinin içinde görünür. Bazı tarihçiler onun ülserden muzdarip olduğu ve elini ağnyan yere bastırdığına inanırlar ama o dönemde beyefendilerin el-ceketin-içinde poz vermeleri de sık görülen bir şeydi. Bu yüzden, zaman makinesi icat edilip de biri gidip “Pardonnez moi, İmparator Efendimiz İmparatorluğu yönetme stresi midenizi mi ağrıtıyor?” diye sormadıkça, gerçeği bilemeyeceğiz.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top