Sponsorlu

Napoli civarında görülmesi gereken yerler

2 dakika okuma süresi

Sizler için hazırladığımız bu rehberi okuduktan sonra hemen Napoli uçak bileti satın alıp bu güzel şehri ziyaret etmek isteyeceksiniz.

İtalya‘nın güneyinde yer edinen Campania Bölgesi, dünyanın birçok yerinin haiz olmadığı meşhur ikonlarla bezeli. Amalfi Kıyısı, Napoli, güneşle bezenmiş Capri, Ischia ve Procida adaları. Bu bölgede eğer rengarenk dağ evleri, limon kokan şirin sokaklar sizin gönlünüzü çalamıyorsa, masmavi deniz çalacaktır inanırım.

Orta Çağ mimarisinin izlerini taşıyan yapılar, canlı dar sokaklar, sıcak kanlı insanoğlu, deniz ve ormanın buluşmuş olduğu ufak kasabalar ve leziz yiyeceklerden etkilenmemek mümkün değil bu azca malum enfes coğrafyada.

Napoli Çevresinde Görülecek Bölgeler

  1. Başlangıç noktanız Napoli

Campania Bölgesini ve Napoli Körfezini keşfetmek için Napoli mükemmel bir konuma haiz. Napoli, birçok değişik bölgeye direkt toplu taşıma araçlarının olduğu bir merkez ve derhal her yere gidiş fazlaca kolay. Isterseniz otomobil ile de gezebilirsiniz sadece Napoli’de otomobil kullanmak pek zekice olmayabilir.

Napoli merkezde gezilecek ve görülecek bölgeler için minimum 1 tam gün ayırın. Napoli’de gezmeye Centro Storico ve Spaccanapoli’den başlayın. Santa Chiara Kilisesi, San Gregorio Armeno Caddesi, yeraltı şehri Napoli Sotterranea, çağıl Napoli’nin merkezi Piazza del Plebiscito, Kraliyet Sarayı ve yakınındaki Galleria Umberto I görmeniz ihtiyaç duyulan bölgeler. Napoli Arkeoloji Müzesi, Castel Nuovo, Castel Sant Elmo ile Napoli turunu sürdürün. İtalyan mutfağının göz bebeği olan pizzanın keşfedildiği ve en iyi yapıldığı yer olarak malum kentte leziz bir pizza yiyerek sonlandırın.

Circumvesuviana treni hususi olarak işletilen bir tren yolu ve Napoli ile Sorrento içinde gidip geliyor. Tren fazlaca geç saatler haricinde oldukça sık çalışıyor ve fiyatı da uygun. Bu treni yakalamak isteyenlerin Napoli Central Station’a giderek merdivenlerden aşağıya inmeleri gerekiyor ya da Corso Garibaldi istasyonuna gidip sonrasında da yakalayabilirsiniz. Buradan Herculaneum’a gidin.

  1. Herculaneum

Herculaneum (Ercolano) MS 79’de Vezüv yanardağın püskürmesinden sonrasında Pompeii ile beraber yok olmuş bir kasaba ve Pompeii’den fazlaca daha ufak. Trenden Erculano Scavi istasyonunda inin.

Kazı çalışmalarının olduğu yöne doğru sokaktan devam edin, ortalama 10 dakikalık bir yol. Daha çok data için Toprağa Gömülen Şehir: Herculaneum yazımı okuyun. Vaktiniz azca ise Herculaneum yerine Pompeii Antik Kentini görmeyi tercih edin.

  1. Vesuvius Yanardağı

Vesuvius Dağı (Vezüv Yanardağı) ya da Vesuvio, Napoli’ye yakın bölgeler içinde görülmesi ihtiyaç duyulan bir yanardağ. Aslına bakarsan dünya kaç şehrin yanı başlangıcında bu şekilde bir yanardağ vardır ki! Dolaşmak için oldukça ilgi çekici bir yer olan bu dağa ulaşım da fazlaca kolay. Vesuvio’ya ulaşmak için trenden Ercolano istasyonunda inip dışarıdaki Compagnia Trasporti Vesuviani otobüsüne binmeniz gerekiyor.

  1. Pompeii Antik Kenti

Pompeii MS 79 senesinde küller altına gömülene kadar fazlaca varlıklı bir şehirdi. Yüzyıllardır devam eden kazı emekleri sonucu ortaya çıkanlar hakikaten azca değil ve bol miktarda yürümeniz gerekecek. Kazı bölgesine ulaşmak için trenden Pompeii Scavi istasyonunda inmeniz gerekiyor. Ya da isterseniz Napoli’de Piazza Esedra’dan SITA otobüslerini de kullanabilirsiniz. Bence tren daha iyi.

Pompeii hakkında daha çok data için okuyun: Pompeii Antik Kenti, Napoli. Herculanium ve Popmeii Antik Kenti için minimum yarım gününüzü ayırın.

Haydi hemen Napoli uçak bileti satın alıp bu güzel şehri ziyaret edin.

 

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top