Sponsorlu

Madeni Para Nasıl Yapılır?

2 dakika okuma süresi

Günümüzde cebimizdeki ağırlık olarak gördüğümüz ve kurtulmak istediğimiz madeni paralar, büyük bir tarihe sahiptir. M.Ö. 7. yüzyılda Lidyalılar tarafından bulunan madeni paralar o tarihten bu yana alışveriş aracı olmuştur. Bunun yanında madeni paralar devletlerin bağımsızlık sembolü olarak görülür. Bu sebeple farklı motif ve alaşıma sahip birçok madeni para vardır. İlk madeni paralar değerli madenler olan altın ve gümüş kullanılarak yapılmış. Zamanla altın ve gümüş temini zor olduğundan ve kağıt paralar icat edildiğinden farklı elementler kullanılmıştır.

Madeni Parada Kullanılan Elementler

Günümüz madeni para yapımında bakır, çinko ve nikel kullanılır. Bunun sebebi bakırın kolay şekil alması; nikel ve çinkonun dayanıklı olmasıdır. Yapılan araştırmalar bu alaşımın insan sağlığına ve cilde zarar vermediğini gösteriyor. Özgül ağırlıklarının farklılık göstermesi taklit edilmesini zorlaştırıyor. Bakteri tutmama özelliği sayesinde elden ele güvenle dolaşıyor.

Madeni Para Üretim Aşamaları

Bakır, nikel ve çinko büyük kazanlarda eritilerek madeni para kalınlığında uzun levhalara dönüştürülür. Baskı makineleri bu levhalardan yuvarlak pullar elde eder. Bu pullar parlatma kazanlarında parlatılarak parlak rengini alır. Bilgisayar destekli programlarla belirlenen motifler kalıba işlenir. Bu motifler genelde ait olduğu devletin kurucusunun yer aldığı motiflerdir. İşlenen motiflerin özgün olması uzman eller tarafından sağlanır.

Kalıplar madeni paranın yazı ve tura kısmını oluşturur. Hazırlanan kalıplar ağır tonaja sahip makinelerin uç taraflarına yerleştirilir. Pullar kalıpların bulunduğu makinenin baskısıyla son şeklini alır. Son şeklini alan madeni paralar türüne göre belirli adetlerde paketlenir. Paketler tartılarak istenilen ağırlıkta olup olmadıkları kontrol edilir. İstenilen ağırlıkta olan madeni paralar kullanıma hazırdır.

Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi ilk yapılan madeni paralarda altın ve gümüş kullanılır ve kenarları tırtıklı değildir. Bazı uyanık kişiler bu madeni paraların kenarlarını yontarak kazanç sağlamaya başlar. Bunu önlemek için madeni paraların kenarlarına tırtık konulmaya başlanır. Alışkanlık haline gelen bu tutum günümüzde de devam eder. Bunca zahmet ve uzun bir tarihe sahip madeni paraları harcamadan önce bir kez daha düşünün.

Kaynak: https://bahisduragi.net/

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top