Bilim-Sanat

Kuşlar Neden ‘V’ Şeklinde Uçar ?

< 1 dakika okuma süresi

Birçoğumuz farketmişizdir genelde kuşlar ‘V’ şeklinde uçar. Pek çok kuş türü buna martılar, pelikanlar gibi büyük kuş türleride dahil ‘V’ şeklini alıp uçarlar, peki ama neden ?

Nedeni kesin olmamakla birlikte tartışmaya açık bir konudur. Fakat bilim dünyası tarafından kabul görmüş 2 görüş vardır.

Bir görüşe göre ‘V’ şeklinde uçmalarının amacı enerjiden tasarruf etmeleridir. Bu şekilde bir öndeki kuş diğer kuşa gelen rüzgarı ve hava direncini engeller ve daha az enerji harcatır.
Bunun bir örneğini bisiklet ve araba yarışlarında da görürüz.


Arkadaki araç öndeki aracın mümkün olduğunca dibine yanaşarak, onun engellediği rüzgar ve hava akımının avantajıyla daha az yakıt ve fiziksel güç harcar. Bu şekilde uçan kuşlarda da öndeki liderin sürekli değiştiğini farkeden bilim insanları bu görüşü en sağlam görüş olarak kabul ederler.

Diğer bir görüş ise; kuşların gözleri başlarının yanlarında oldugu için önlerini tam olarak göremezler. Bu şekilde uçtıklarında birbirlerini görerek sürüden kopmayarak, kaybolmadan bir arada uçmaya devam ederler. Fakat bu görüşe karşı çıkanlar ise kuşların geceleri de uçtıklarını, sürüdeki düğer kuşları görmenin önemli olmadığını, kuşlardan gelen seslerle yönlerini kaybetmeyeceklerini savunurlar.

Olay tam anlamıyla aydınlatılmış değil, belki tüm görüşler yanlış belkide hepsi doğrudur.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top