Sponsorlu

Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Alınır?

2 dakika okuma süresi

Günümüzde herkesin merak ettiği konular arasında kripto paralar yer alıyor. Bu paraların üretilmesi ve kullanılması yakın bir zamanda devletler üzerinde de gerçekleştirileceği bekleniyor. Zemini hazırlanan ve şuan kullanımı gerçekleşen kripto para nedir? Paraların üretimi nasıl gerçekleşir? Tüm detaylı bilgiler burada.

Kripto Para Nedir?

Bu para sistemi tam anlamı ile dijital şekilde, şifrelenmiş ve takas işlemleri için kullanılan önemli bir sanal para birimidir. Büyük şirketlerin kullanmış olduğu para birimi olarak, yakın gelecekte halkın da kullanılması konusunda beklentiler sürüyor. Kredi ve banka kartlarına benzer yönleri olan fakat çalışma sisteminde farklı bir düzeni bulunan kripto paralar, özel şifreleme işlemi ile korunur.

Şuan sistem içerisine olan sanal paralar, devletler veya kurumlar tarafından yönetilmeyen serbest sistemler olarak kullanılıyor.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Sanal para olan kripto paraların üretimi bilgisayar sistemi üzerinden gerçekleşiyor. Kullanıcılar bu üretimi kendi başlarına yapabiliyor. Ancak sanal para biriminde üretim sınırı da bulunuyor. Buna bağlı olarak kripto paraların üretimi fazlalaştığı vakit para üretme adına çözülmesi gerekli olan işlemler daha fazla zorlaşıyor.

Üretim tekniği ise madencilik şeklindedir. Bilindiği üzere fiziksel olan madenciliğin tamamen dışında olarak dijital şekilde yapılan bir madenciliktir. Çeşitli türden matematik işlemleri gerçekleştirilerek üretim yapılır. Elbette bu işlemler güçlü bir internet bağlantısı ile beraber güçlü işlemci gücünü gerektirir. Böylece iyi sisteme sahip olan herkes kendi üretimini yapabilir.

Kripto Para Güvenilir mi?

Sanal paralarda herhangi bir merkezi kontrol üzerinden yönetilmemesi konusunda güvenilirliğin olduğu kabul ediliyor. Ancak bu paralarda elbette büyük riskler de bulunuyor. Dikkat edilmesi gereken risklerden bir tanesi bilgisayar sisteminde yer alan sanal paralardır. Herhangi bir sanal cüzdan içerisine aktarılmamış paralar, sistemin çökme yaşaması sonucunda kayboluyor. Üstelik kripto paralar diğer kişiler tarafından çalınma riskini de bünyesinde taşıyor.

Kripto Para Yasal mı?

Sanal paraların yasallık konusu her ülkenin sistemine göre farklılık gösteriyor. Birçok ülkede tamamen yasal olan kripto paralar, bazı ülkelerde belirsiz durumda işleniyor. Genel olarak gelişmiş ülkeler tarafından ticaret ortamında kullanılan sanal paraların üretimi yasaldır. Çok az şekilde bazı ülkelerde sınırlandırılma bulunuyor.

Ülkemizde ise sanal paralar hakkında herhangi bir yasaklama veya kısıtlama söz konusu değildir. Buna bağlı olarak kripto paraların üretiminde problem olmadığı gibi satma işlemlerinde de aynı şekilde ceza olasılığı bulunmuyor.

Kripto Para Nasıl Satılır?

Kripto paraların satılması için özel platformlar bulunuyor. İnternet ortamında olan bu platformlar üzerinden alım ve satım işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Avantajları Nelerdir?

Kripto paraların avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kolay ticaret sunar,
 • Merkeze bağlı olmadığı için ülke ekonomisinden etkilenmez,
 • Hesabın dondurulması gerçekleşmez,
 • Hesaba el konulamaz,
 • Alım ve satım işlemlerinde problem yaşanmaz,

Sanal para kullanan kişiler bu avantajlardan yararlanırlar.

Kaynak: https://bahiskralligi.com/

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
 • Beğen
 • Hahaha
 • Sevimli
 • İnanılmaz
 • Üzgün
 • Sinirli
To Top