Haber

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

< 1 dakika okuma süresi

Finans ve finansman konusu ile ilgili en önemli hususlardan bir tanesi de kredi kullanımıdır. Gerek ülkemizde gerek dünyada kredi kullanımı sıradan bir hale gelmiştir. Ancak sıradan bir olay haline gelen kredi kullanımı bilinçsiz gerçekleştiği zaman ortaya olumsuz neticeler doğurabilmektedir.

Özellikle ülkemizde de bir dönem bilinçsizce kredi kullanımı yaygınlaşmış ve pek çok bireyin kredi notu düşürülmüştü. Peki ya kredi notunun düşmesi gerçekten kötü bir durum mudur bu sorunun yanıtını vermeden önce kredi notu nedir sorusuna yanıt verelim.

Kredi Notu Nedir?

Banka müşterilerinin; tüm finansal geçmişinin ortak bir kuruluşta toplanarak analiz edilmesi sonucunda ortaya çıkan puanlama sistemine Kredi Notu denir. Ülkemizde bir dönem KKB (Kredi Kayıt Bürosu) olarak adlandırılan bu ortak kuruluş, günümüzde Findeks adı ile hizmet vermektedir.

Kredi notu beş aralıkta incelenmektedir. Kredi notu 1-699 arasında olan bireyler yüksek riskli, 700-1099 aralığında olan bireyler orta riskli, 1100-1499 aralığında az riskli, 1500-1699 aralığında iyi, 1700-1900 aralığında ise çok iyi kredi notuna mensupturlar.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun düzelmesi, bireylerin kredi niteliği taşıyan borçlarını ödeyebilme kabiliyeti doğrultusunda yönlenmektedir. Borçlarını düzenli olarak ödeyen bireyin kredi notu yüksek olacaktır. Ancak bu durum borçlunun, ödeme yaptığı borç miktarı ile de ilişkilidir. Örneğin kredi kartı dönem borcu 100 TL olan bir kredi kartı kullanıcısı borcunun tamamını öderse, kredi kartı dönem borcu 10.000 TL olan ancak borcunun asgari tutarı olan 3500 TL’yi ödeyen kredi kartı kullanıcısından daha yüksek puana sahip olacaktır. Çünkü borcunun yüzdelik dilime göre tamamını ödemiştir.

Bu bilgi doğrultusunda kredi notu yükseltmek için en önemli unsurun düzenli ödeme yapmak olduğunu ve mümkün oldukça borcun tamamını ödemek olduğunu görüyoruz.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top