Bilinmesi gerekenler

Kravatın Keşfi – KİBİR, BENİM ADIM LOUIS

2 dakika okuma süresi

Erkek pantolonlarının ağına takılan kese ve uçkurlu pantolonun modası çoktan geçti ama boyun bağı ve torunları erkeklerin boynunda sallanmayı sürdürüyor.
Boyun bağı sadece bir yere asılmak, orada sallanmak ve kullanılmayı beklemek için yaratılmış anlamsız bir kumaş parçasıdır. Sanki birini çekseniz, kullananın ağzından bir bilet çıkacak hissine kapılırsınız.

KİBİR, BENİM ADIM LOUIS
Aslında, kravatların izi birçok gereksiz şey gibi aylak bir kralın kibrine kadar takip edilebilir. Bu vakadaki kral gelmiş geçmiş en aylak ve en kibirli Güneş Kral XIV. Louis’dir. 1660’da Louis bir Hırvat askeri alayını teftiş ediyordu ve hepsi boyunlarına parlak renkli ipek mendiller bağlamışlardı. Neden? Kim bilir? Belki Hırvatlar (izci çocuklar gibi) sarayda ayrı düşeceklerini ve daha sonra birbirlerini bulmak için belirgin bir işaretlerinin olmasını istemişlerdi. Nedeni her neyse, Louis alayı ve mendillerini görünce “ben de isterim” dedi. Mendili değil alayı istiyordu, çünkü mendili vardı.


KRALIN ALAYI
Böylece bir alayı oldu; kim Louis’ye hayır diyebilirdi ki? Onlara Kraliyet Kravatları adını (Kravat Fransızca’da Hırvat anlamına gelen Croat’tan geliyor) ve boyunlarına takmaları için süslü mendiller verdi. işte bu kadardı. Kral konuşmuştu. Herkes kravat takmaya başladı. Bugün olsa Hırvatlar büyük olasılıkla telif hakları için mahkemeye giderdi. Ama bu, on yedinci yüzyıldı.
İFRATA VARDIRMA
Erkekler kravatlara çıldırdılar. 1800’lerin başlarından itibaren kravatlar boynun etrafına iyice dolanıyordu, sanki baş, taşınmak için kutuya konmadan önce iyice sarılmış gibi görünüyordu. Bazı adamlar boyunlarını hiç kımıldatamıyorlardı bile; kamçılanmış gibi, etrafa bakmak için tüm bedenleriyle dönmeleri gerekiyordu. Bu oğlanların bazıları aynı zamanda iki kravat takıyorlardı; bunların sokakta yürümek için bir hizmetkar ordusu ve bir ayna sistemine ihtiyaç duydukları düşünülebilir. Bir kravatı bağlamanın, bazıları saatler süren yüzlerce değişik yolu vardı. Belki de bu nedenle birinin kravatıyla oynamak düello nedeniydi.

KRAVATLAR BİLE MODA KURBANI OLABİLİR
Bugün boyun bağlarının neden hala takıldığına ilişkin söyleyebileceğiniz en iyi şey, en azından artık o kadar aptalca olmadıkları olabilir. Kimse onları çenesine sarmıyor ya da aynı anda birden fazla takmıyor. Hatta 1970’lerin korkunç derecede geniş kravatlarının bile yanlamasına geniş oluşunun mantıklı bir nedeni vardı; dönemin genişleyen klapalarına ayak uyduruyorlardı. 70’lerin kravatlarıyla alay etmek kurbanı suçlamaya benzer. O kadar genişlemeyi onlar istemediler. Başka seçenekleri yoktu.
İYİ AMA NE İŞE YARIYORLAR?
Her ne hal idiyse, bütün bunlar yine de kravatın şimdi ya da daha önce yararlı bir amaca hizmet etmemiş olduğu gerçeğini değiştirmiyor. İspanyol paçalar ve Nehru ceketler bile en azından kollarınızı bacaklarınızı sıcak tutuyordu. Kravat üreticileri ürünlerinin gereksizliği hakkındaki bu yorumu tartışacaklardır tabii. Hiçbir endüstriye, ürününün evrendeki yerinin objektif bir gözlemcisi olarak güvenilemez.

HAYAT MEMAT MESELELERİ
Erkekler kravatın yaşamlarındaki tüm önemli olaylarda yanlarında olduğunu hiç fark etmiyorlar. Liseden ve üniversiteden mezun olduklarında yanlarındadır. Evlendiklerinde de. Çocuklarının takdis töreninde de oradadır, sünnetinde de. Ölünce de boynunuza takarlar ve öte dünyaya onunla beraber gidersiniz. Erkeklerin kravatlı doğmamalarının tek nedeni, Windsor düğümü atılmış bir kravatın fetusta beyin hasarına yol açma ihtimalidir.
SADIK MUHALEFET KONUŞUYOR
Kravat heveslileri, erkek giyiminin hainleri, kravatların bir örnek iş giysilerine bireysellik getirdiğine işaret ediyorlar. Ama gerçekten, bu kadar da olmaz ki. Kravatların sağladığı bireysellik filan…


BU SİZİN AĞZINIZI KAPAR
Jerry Garcia marka kravat taksanız da, üç oda aşağıdaki üç kuruşluk sentetik kravat takan arkadaşınızla aynı raporları hazırlamak zorundasınız. Edvard Munch’ın The Scream (Çığlık) filmindeki desenli, dar ipek kravat bile, işe yeni başlayan herifin sizin yarı deneyiminizle iki katınız maaş aldığına dair karanlık şüphelerinizi yok etmeyecektir. Kravat heveslileri, kravatın bir erkeğin dikeyliğini vurguladığına işaret ediyorlar. Dikeyliğinizi vurgulamak istiyorsanız öldürücü bir rejime başlayın.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top