Tarih

İstanbul’un Sizi Geçmişte Yolculuğa Çıkaracak Tarihi Otelleri

2 dakika okuma süresi

İstanbul tarihi severler için bir harikalar diyarı ama maalesef bir çoğumuz bunun farkında bile değiliz.Tarih meraklıları için fantastik bir dünya İstanbul’umuzun hala hizmette olan ve bizi geçmişte yolculuğa çıkaracak otellerini benim gibi tarih sevdalıları için araştırıyorum ve yazı dizileri şeklinde paylaşacağım. İlk Otelimiz: İpek Palas

Hotel Ipek Palas

tarihi ipek palas
İpek Palas’ın yapım tarihi 1889 ve hala hizmet vermekte. Bu oteli sevme nedenim diğer tarihi İstanbul otelleri gibi uçuk miktarlarda konaklama ücreti istememesi bu yüzden ilk olarak İpek Palas’tan başlamak istedim.

1889 yılında Osmanlı mimari yapısıyla Rumlara ait bir han olarak tasarlanmış.Otel Sirkeci’de Kadim Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet camii’sinin bulunduğu mevkide.

Otelin mimari yapısı 2 bölümden oluşmakta, otele 1948 yılında şu anki görümüne kavuşturacak olan başka bir ekleme yapılıyor. 2. yapı dönemin modern mimari tarzını çok harika bir şekilde yansıtmakta.

 

tarihi ipek palas

tarihi ipek palas
Yazımın başında da dediğim gibi İstanbul’u gezmek sadece bildiğimiz yerlerle sınırlı kalmamalı İstanbul’da geçirdiğimiz her saniye de o kadim geçmişi yaşamalıyız. Bunun içinde ben İstanbul gezilerimde tarihi otelleri tercih ediyorum. İstanbul’da geçirdiğim her dakika bana o geçmişi hatırlatmalı. İpek Palas’ta bu otellerden biri. İsmet İnönü, Ali Fuat Başgil, Ragıp Gümüşpala, Osman Bölükbaşı, Kazım Ayan, Kadir Has, Sakıp Sabancı otelde konaklayan tanınmış kişilerden.


Otel 2008 yılında orijinal yapısını koruyacak şekilde modernize edilerek yeni bir açılış gerçekleştirdi.

Dediğim gibi benim için önemli olan geçmişin anlarını tekrar yaşamak, bir düşünsenize bu fotoğrafta gördüğünüz salonda acaba İsmet İnönü hangi arkadaşıyla akşam yemeğini yedi, acaba yemekte neler tercih etti ? Yemekten sonra ne yaptı? Ben bu anları gözümde canlandırarak geçmişte ufak bir gezintiye çıkıyorum. Bu benim hayal dünyam. Ona hizmet eden bir garson olarak kendimi düşüne bilirim.

Veya burada olduğu gibi onunla ilgilenen bir resepsiyonist.


Yazıyı merakla okuduysanız size sevindirici bir haberim var. Otelin günlük konaklama ücreti diğer otellere göre daha uygun ve ücretsiz otel rezervasyon imkanı sunmakta. Kişi başı konaklama ücreti ay farklarına göre 80-100 arası değişmekte. Tabi 2 kişi kalırsanız bu fiyatta düşeceği için gayet makul bir fiyat.

İstanbul İstanbul İstanbul! Dini mekanlarından, eğlence mekanlarına, restoranlarından alışveriş alanlarına, otellerinden evlerine her anı tarih kokan bir şehir. Bu yüzden İstanbul’u kısa gezimizde doya doya yaşamanız için tarihi otelleri yazmaya devam edeceğim.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top