Eğlencelik

İstanbul Efsanesi 500 T ‘Abi Şöför Bile Ayakta Gidiyor

3 dakika okuma süresi

500 t ıstanbulun en uzun otobus hattı sureklı duymus olabilirsiniz veya hergun içerisinizdir, bizde sizler için 500 t hakkında yapılan komik yazıları derledik 🙂

 

 

topkapı’dan bekar olarak bindiğim, tuzla’ya varınca evli ve elimde bir çocukla indiğim otobüs hattı 500 t  iner inmez tuzla ilköğretime yazdırdık tabi çocuğu.

51

 

sırf 500t’ye binmemek için 3 vesait değiştirdim dün (metrobüs dahil). değdi mi? değdi abi… olm iş çıkış saatinde durak rio karnavalı (kalabalık baabında) gibi oluyor diye yarım saat mesaiye kalan adamım. gören de vay be ne çalışkan adam işini bitirmeden hayatta çıkmaz, der. ne işi be kardeşim… of ben çıkayım bari geç kaldım. kendinize iyi bakın.

 

52

 

herkesin binemeyecegi bir otobus seferi. oncelikle binmeyi dusunen kisinin oksijensiz solunum yapabilme yetisine sahip olmasi lazimdir. aksi hallerde karbon dioksit ve karbon monoksit zehirlenmesi ya$amasi an meselesidir. 🙂

 

54

 

 

bu otobüse binmek askere gitmek gibi birşeydir aslında…her türk evladı nasıl ki soyu,sopu,okuduğu okul,aldığı eğitim,görgü,terbiye ne olursa olsun nasıl ki askere gidiyorsa 500t ye binen her yolcuda farkında olmadan bir çeşit askerlik yapmaktadır.nasıl ki askerde “bu da yoktur lan artık” deyip,”varmış lan ” olmakla,500t de karşılacağız manzaraların aynısını yaşarsınız…misal yaşadığım bir enstantene olarak bir otobüse keçi biner mi?…hadi bindi…ulan keçi için akbil basılır mı?

 

yaz aylarında içindeki havanın tamamen insan nefesinden gelen karbondioksitle sağlandığı bir otobüsdür bu…askerlikte nasıl mantık yoktur denir ya…ha ha…sen hiç 500t ye binmemişsin arkadaşım derim…anasının nikahı kadar dolu olan otobüste koordinasyonu sağlayan muavin arkadaşın kendi bulunduğu şeref tribününden bir albatros kuşu gibi kalkıp “ilerleyelim arkadaşlar” diyerek sanki takımı hücuma kaldıran fatih terim edasına bürünürken,”nereye ilerleyelim arkadaşım”diyen ben zat ebon kata’ya”şurayı görmüyo musun bilader” diyerek yaklaşık 4 ila 7(tam rakam bile veremiyorum) kişinin tek demire tutunduğu yeri göstermiştir. 

 

55

 

hayata dair herşey vardır bu hatta…istanbul’u anlatmak için çekilen binlerce sanat filmini anlamıyorum mesela…koy 500t’nin birine gizli kamera,al sana renk renk istanbul…cannes garanti,oscar’da 3. ol,uefa kupası yani…

 

sonsuzluktan gelip sonsuzluğa giden otobüs. istanbul’un lastikli kara ulaşımında metrobüsten sonraki en büyük toplar damarı. oksijen seviyesi marstan biraz fazla.

 

Bu Hikayemiz ise Efsaneler Efsanesi 😀

adrenalin bağımlılıarını her gün bir araya getiren mekan.

ne zaman bir ortamda adı geçse gözlerimi kısıyorum, uzaklara bakıyorum ve şu hikayeyi anlatıyorum:

bir yaz günü ben ve heyecan tutkunu arkadaşım, yine 500t’nin nabız hoplatan atmosferinde tem otoyolunda rüzgarla yarışıyorduk. şoför, profesyonelliğin ve yılların getirdiği tecrübenin verdiği özgüven ve karizmayla yağ gibi makasa giriyordu sağlı sollu. ben ve arkadaşım ise şofürün hemen arkasındaki ikili koltukta, bu seferkinin diğerlerine benzemediğini çoktan anlamıştık ve haklılığımızı 3 dakika sonra ön konsoldan gelen kıvılcımlar pekiştirecekti. akbil cihazının hemen altında bulunan kapaklı bölmenin kenarındaki açıklıktan gelen ışıklarla adrenalin tavan yapmıştı. tam o anda şoförün ağzından şu kelimeler döküldü:

– muharrem araba alev aldı.

ardından otobüste oluşan o inanılmaz heyecan dalgasını anlatmam mümkün değil. herkes verdiği paranın, bastığı akbilin karşılığını fazlasıyla almış olmanın tatmini içinde sağa sola kaçışma hazırlığına başlamıştı bile. o sırada arka sıralardan gelen ve neden otobüste olduğunu kimsenin bilmediği 3. bir iett görevlisi sessizce yaklaştı, tem otoyolunun ortasında duran otobüsün alevini söndürdü ve aynı gizemle geri gitti.

500t ahalisi, kahraman şoför ve muavin muharrem ile birlikte yanık kablo kokusu eşliğinde topkapıya doğru yoluna devam etti.

56

istanbul’un fethi sırasında karadan yağlı kazıklarla bizans sularına yürütülen otobüslerdir. fethi gerçekleştirmek için otobüslere doldurulan yeniçeriler arasında çıkan isyan ve kargaşa, tarihe birinci yeniçeri isyanı olarak geçmiştir. bu isyanın, arkaya ilerlemeyen acemi oğlanlar’la, ön taraftan bastıran humbaracılar arasında çıktığı sanılmaktadır. tarihi yarımadanın son durağında arka kapıdan binmeye çalışan bizans birlikleriyse, bu esnada lağımcıların yoğun taarruzu sonucunda sonraki otobüse püskürtülmüştür. fethin başarıyla gerçekleştirilmesinden sonra bu otobüslere, içine sığabilen yeniçeri sayısı uyarınca 500 kod adı verilmiş ve tebanın kullanımına açılmıştır. t ekiyse, osmanlı yıkıldıktan sonra kurulan yeni cumhuriyetin (türkiye) adına binaen eklenmiştir (sarkis maskoryan, bir fetih nasıl gerçekleşti?, 1928).

 

57

 

Ve bonus 500 t için bir şaheser niteliğinde şiirimiz 😀

500t
dörtnala gelip tuzla’dan
topkapi’ya bir kısrak başı gibi uzanan
bu otobus, bizim.

akbiller kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak
ve konserve kutusuna benziyen otobus,
bu cehennem, bu cennet bizim.

kapansın arka kapıları, bir daha açılmasın,
yok edin insanın insana montajini,
bu 500t bizim….

yol almak bir araba gibi tek ve hür
ve bir suru gibi kardeşçesine,
bu istif bizim…

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top