Program

iPhone ve iPad için iOS4.3 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı

3 dakika okuma süresi

iPhone ve iPad kullanıcıların uzun zamandır beklediği ve bizim de daha evvel iOS 4.3 ile iPhone ve iPad’de Test Sürüşü – I ve II yazıları ile tanıttığımız iOS 4.3 sürümü az önce resmen yayınlandı. (Apple normalde 11 Mart’ta yayınlayacağını açıklamıştı) Ben de hemen sizinle paylaşayım istedim :)

Not: Daha evvel paylaştığımız gibi iPhone 3G sahipleri cihazlarına iOS 4.3′ü yükleyemiyorlar.

iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPad

iOS 4.3 ile gelen iPhone için gelen birçok yenilik ve düzeltme bulunuyor:
Kişisel Erişim Noktası (Internet paylaşımı veri planına sahip bir iPhone 4 gerektirir)
– iPhone 4′’ün Hücresel Veri Bağlantısını en fazla 5 aygıtla paylaşma (en fazla 3 Wi-Fi, 3 Bluetooth ve 1 USB’’nin kombinasyonu)
•iTunes Ev Paylaşımı
– Bir Mac veya PC üzerindeki paylaşılan iTunes arşivinde bulunan müzikleri çalma, filmleri ve TV şovlarını oynatma (iTunes 10.2 gerektirir)
Yeni AirPlay özellikleri (4.2 yazılımını veya daha yenisini çalıştıran bir Apple TV (2. nesil) gerektirir)
– Film Rulosu albümü de dahil olmak üzere Fotoğraflar uygulamasındaki videoları, iTunes önizlemelerini ve destekleyen üçüncü parti uygulamaları ve web sitelerini Apple TV’de oynatma
Apple Nitro JavaScript motoru ile daha hızlı Safari performansı
• Apple Digital AV adaptörü kullanarak HD video çıkışı (iPhone 4, iPad, iPod touch (4. nesil))
– Videolar uygulamasındaki, iPod uygulamasındaki, Fotoğraflar, YouTube, Safari, Keynote ve destekleyen üçüncü parti uygulamalardaki 720p HD videoları, HDMI ekranda görüntüleme
• Yeni Ayarlar
– Mesajlar’da uyarının yinelenme sayısı ayarı
– iPad’de ekran yönünü kilitlemek veya sesli bildirimlerin ve ses efektlerinin sesini kapatmak için yandaki anahtar ayarı
•- Bir parolanın gönderilmesini mümkün kılan duraklama da dahil olmak üzere tek dokunuşla konferans görüşmesi yapma
•- Hata düzeltmeleri

iOS 4.3′ü Yükleme

Bu tip yazılım güncellemelerinde bazen sorun çıkabiliyor ve bu yüzden kullanıcılar Restore işlemi yapmak zorunda kalabiliyor. Dolayısıyla güncelleme işlemine başlamadan evvel bu yazımızda anlattığımız gibi önce bir manuel yedek (backup) alın, ardından da iTunes’tan uygulamaları tekrar kolayca cihaza atabilmeniz için bu yazıdabahsettiğimiz Transfer Purchases işlemini yapın.

Her zaman olduğu gibi 4.3 güncellemesi de iTunes aracılığı ile iPhone’larımıza yükleniyor. Fakat bunun için iTunes’larımızın güncel, yani en az 10.1 versiyonunda olması gerekiyor. Eğer değilse lütfenhttps://www.apple.com/itunes/download/ adresinden en güncel iTunes’u indirin.

Peki 4.3 yazılımını cihazımıza nasıl yükleyeceğiz?

Daha evvelki güncellemelerde olduğu gibi öncelikle iTunes üzerinden cihazımızı USB kablosuyla bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ardından daiTunes’un sol menüsündeki iPhone simgesine tıklayıp, sonra da  ekranda çıkan “Check for Update” seçeneğine tıklıyoruz.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Ardında da iTunes, sunucularına bağlanıp bize 4.3 isimli yeni bir versiyon olduğunu ve indirmek isteyip istemediğimizi soruyor.

 

Biz de “Download and Install” (İndir ve Yükle) seçeneğine tıklayarak, yaklaşık 400-600 MB.’lık dosyayı indirme ve ardından yükleme işlemini başlatıyoruz. (Bu arada indirilecek dosyanın büyüklüğü, cihazın modeline göre farklılık gösteriyor. Ayrıca indirme ve yükleme işlemi bağlantı hızınıza göre değişkenlik gösterse de yaklaşık 1-2 saat sürüyor.)

Bu sefer de hatırlatmakda fayda görüyorum; NOD32 gibi bazı antivirus yazılımları, update dosyasının indirilmesi sırasında (genelde işlemin sonunda) hataya sebep veriyor. Bu yüzden güncelleme işlemine başlamadan evvel bu tip antivirus yazılımlarını geçici olarak kapatmak faydalı olabiliyor. Yoksa dosyanın indirilme veya kurulma işlemi “Network Timeout” gibi hatalar verip yarıda veya sonda kesilebiliyor.

iOS 4.3  Firmware Download Linkleri

Bu yazıda detaylı anlattığımız şekilde 4.3 güncellemesini manuel olarak indirip cihaza yüklemek isteyenler de aşağıdaki linkleri kullanabilirler.

iPhone 4 : https://appldnld.apple.com/iPhone4/041-0330.20110311.Cswe3/iPhone3,1_4.3_8F190_Restore.ipsw

iPhone 3GS : https://appldnld.apple.com/iPhone4/041-0328.20110311.Lkhy6/iPhone2,1_4.3_8F190_Restore.ipsw

iPad : https://appldnld.apple.com/iPhone4/041-0329.20110311.Cvfre/iPad1,1_4.3_8F190_Restore.ipsw

iPod Touch (3G) https://appldnld.apple.com/iPhone4/061-8366.20110311.Fr45t/iPod3,1_4.3_8F190_Restore.ipsw

iPod Touch (4G) : https://appldnld.apple.com/iPhone4/061-9588.20110311.GtP7y/iPod4,1_4.3_8F190_Restore.ipsw

ÖNEMLİ: Her güncellemede yaptığımız uyarıyı burada tekrarlamakta fayda görüyorum. iPhone’larını Türkiye’den alanlar (yani Turkcell veya Vodafone’un getirttiği cihazlardan) alanlar bu güncellemeyi rahatlıkla yapabilirler. Fakat iPhone’larını yurt dışından getirtip unlock/jailbreak işlemine tabii tutup kullanmak zorunda kalanların 4.3 güncellemesini (update) hemen yapmalarını tavsiye etmiyoruz, çünkü cihazınız kitlenebilir. Unlock yazılımları için de bir süre beklemek gerekebilir.

Vodafone Abonelerideki Kişisel Erişim Noktasının Çıkmaması Sorunu

Eğer Vodafone hattınız var ise ve iOS 4.3′e geçmiş olmanıza rağmen Ayarlar menüsü altından Kişisel Erişim Noktası çıkmıyorsa o zaman apn ayarlarınızı kontrol edin. Apn ayarlarının aşağıdaki gibi olması gerekmektedir. (Parola: vodafone) Eğer apn ayarlarınızı değiştirmeniz rağmen halen gözükmüyorsa o zaman Müşteri Hizmetlerini arayıp hattınızın cihaz ayarlarını kontrol ettirin. (Bu bilgi için Sabri Küstür‘e teşekkürler.)

Ayarlar -> Genel -> Ağ -> Hücresel Veri Ağı

Bu yazı alıntıdır – Asıl Link

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top