Sıradışı

İncil’deki Fahişe ‘Mecdelli Meryem’ Aklanmayı Hak Eden Kadın

2 dakika okuma süresi

Çok yakın bir tarihte (1970) Protestan bir İlahiyatçı William Phipps Katolik Dünyasında şok yaratan bir iddiada bulundu, ona göre İsa Peygamber evli ve çocuğu vardı, katolik dünyası İsa’ya Tanrısallık katabilmek için bunu saklamış ve kadın düşmanlığı başlatmıştı.
Gerçektende İncili okuduğunuzda gerçekte olamayacak kadar abartılmış bir kadın düşmanı İsa ile karşılaşırsınız. Özellikle Aziz Pavlus’un yazdığı metinlerde kadınlardan olabildiğince uzak durulmalı ve kadınların kliseye girdiklerinde başları ve yüzlerini örtüp en arkada sırada oturmaları emredilmiş, incile ve kutsal objelere dokunmaları yasaklanmıştır.
Bu saçma yasağı kaldıran ne kadar ilgiçtir ki bu resimde gördüğümüz Kral VIII. Henry olmuştur. (Ha bu arada Kral VIII. Henry eşlerini öldürmekle nam salmış bir kral)

Katolik kliseyle bağlarını koparan Henry kızını karşısına alıp incili tutacağını söylemiş ve yavaş yavaş bu reformu başlatmıştır. İlk önce İngiltere daha sonra avrupada bu uygulama kalkmıştır.

İncil’de Mecdelli Meryem Fahişe Olarak Geçer

İncile göre İsa bir gün havarileri ile birlikte dolaşırken fahişelik yapan bir kadına rastlar, kadına hiç birşey söylemeden uzun süre bakar. Kadın çarpılmışa döner ve fahişeliği bırakarak İsa’nın havarileri arasına katılır. İncil’e göre buda İsa’nın mucizelerinden biridir.

Fakat Harvard’lı din bilimciler bu olayın uydurma ve sonradan İncil’e, büyük ihtimal iznik konsiliyle birlikte eklendiğini söyler. Bu din bilimcilere göre Mecdelli Meryem fahişe degil hatta bir ezoterik tarikatın bir Baş Rahibesidir vede İsa’nın bilmediği ve görmediği birçok sırrı İsa’ya öğretmiş ve onu eğitmiştir. Hayatının devamında İsa’yı yönlendirmiştir. Bu iddia bir çok İngiliz ve Amerikan ilahiyatçılar topluluğu tarafından savunulmaktadır. Tabi Vatikan bu iddialar karşısında sessiz kalmayı tercih eder, nedendir bilinmez.

Peki bu kanıya nasıl vardılar şöyleki; bazı araştırmalarda ortaya ilk dönem incil denilen gnostik İnciller bulundu bu İncillerden en önemlisi Mecdelli Meryem İncili adında bir İncil. Bir İncil’de adı Fahişe olarak geçen bir kadın hakkında şok eden bir buluş, kadının ismine incil yazılmış! Klasik İncil’de fahişe olarak tanıtılan bu Meryem’in Gnostiklerce yazılmış olan incilde   bambaşka bir profil vardır. Bu incilerde Meryem ‘Dişil İlkeyi’ (Sofya=Hikmet) temsil eden bir tür Bilge Kadın ve Baş Rahibedir. Bu iddia İncil terminolojisi ve literatüründe için çok tehlikeli bir belgedir. Çünkü İznik Konsili’nde İsa, ‘ Logos’ adı verilerek ‘tanrı’nın Kelamı ve Hikmeti’ yapılmıştı. Dolayısıyla dişil ilke ‘Eril=Logos’ yapılarak İsa’ya mal edilmişti.
Daha sonra bir şok eden daha buluş gerçekleşiyor ve Markus’un Gizli İncil’i diye tabir edilen metinler bulunuyor. Bu metinlerde İsa’nın Meryem’le olan ilşkisi klasik İncil’e göre çok farklı anlatılıyor ve onun İsa’ya yardım için uzak bir yerden gönderildiği söyleniyor.

Kısacası İncil’deki kadın ve Mecdelli Meryem düşmanlığı klasik din babalarının, dini sömürerek gücünü ve hırslarını korumaya çalışmasının bir çabasından başka birşey değilmiş gibi duruyor.

Bir sonraki yazımda Mecdelli Meryem ve İsa’nın hakkında iddia edilen evlilik ve çocuklarını inceleyeceğim.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top