İnternet

ICANN, alan adı alımını serbest bıraktı

< 1 dakika okuma süresi

www-transfer-icann-serbes-domain-uzantı-eklenti-adıAlan adları düzenlemesinden sorumlu ICANN, son 20 yılın en önemli yeniliğine imza atarak, birinci derece alan adlarına yönelik serbestiyet getirdi. Bunun anlamı web adresi son eklerinin .com, .org ve benzeri ‘genel geçer’ eklerle sınırlandırılmayacak olması.

Yeni düzenleme ile birlikte bundan böyle örneğin .pepsi, .virgin, .itv gibi son ekler de alınabilecek. Bugün itibarı ile yürürlüğe giren uygulamanın temel amacı seçim havuzunu genişletmek ve rekabeti arttırmak.

Diğer yandan, bu tür alternatif son eklere yönelik başvuru için 185,000 dolarlık ücret belirlenmesinin firmalara ciddi anlamda finansal yük bindireceği de önemli bir ayrıntı.

Örneğin .mobi ve .info gibi uzantıların yönetiminden sorumlu olan kayıt operatörü Afilias firmasının direktörü Jonathan Robinson diğer giderlerle birlikte toplam maliyetin yarım milyon doları bulabileceği belirtiliyor.

Fiyatlandırmaya yönelik eleştirel bir diğer yorum da kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarından geldi keza. Konuya ilişkin açıklamalarında kendilerini siber işgalcilerden korumak için bu denli yüksek bir ücretin kendilerini endişelendirdiğini vurgulayan kuruluşlar, fiyatlandırmanın yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirttiler.

Hatırlarsak geçtiğimiz ay Reuters, Birleşmiş Milletler ve IMF’nin de aralarında olduğu toplam 26 uluslararası kuruluşun ‘.imf’ vb. gibi son ekleri siber işgalcilerden koruması için ICANN’a başvurduğunu aktarmıştı.

Velhasıl kayıt firmalarından gelen haberlere göre daha şimdiden yoğun talep başlamış bile. Gelen ilk taleplerin %25 kadarının Fortune 500 listesindeki dev firmalardan olduğu ve bunların içerisinde de asıl ağırlığı perakende ve finans sektöründe iş gören firmaların oluşturduğu da belirtilenler arasında. Ki sürpriz bir gelişme değil bu.

Son başvuru tarihi ise Nisan ayı.

Detaylara BBC’den erişebilirsiniz.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top