İş Dünyası

Hibe Desteği ile Adım Adım Şirket Kuruluşu

2 dakika okuma süresi

Freelance sürdürmekte olduğum çalışmaları daha ileri seviyeye taşıyarak kurumsal bir kimlik oluşturmak adına bir şirket kurmam gerekiyor. Bunun için öncelikle kafamda bazı soru işaretleri vardı. Öncelikle şirket kuruluş maliyetlerini ve şirket tipini araştırdım. Burada tercih edilebilecek şahış şirketi, limited şirket ve anonim şirket olmak üzere 3 seçenek bulunuyordu. Diğerleri gerçekten masraflı olabileceği için çok daha az maliyeti olan bir şahıs şirketi kurmaya karar verdim.

Bu anlamda şahıs şirketi kurulum aşamalarını ve maliyetlerini araştırdım. Genel anlamda bir şahıs firması kurmanın maliyetinin uygun olduğunu söyleyebilirim. Ama burada oda kaydı gibi bir ayrıntı var ki; odasına göre ortalama 500 ile 1.000 TL bir kayıt ücreti isteniyor, her yıl ise 100 – 200 TL bir aidat isteniyor. Bu konuda hiçbir zaman bir faydasını görmedim diyen çok olsa da zamanla bir banka kredisi başvurusu için ya da bir vize başvurusu için gerekebiliyormuş. Başlangıç için olmasa da olur diyenler de var. Evet bu oda konusu biraz maliyetli ve kafa karıştırıcı görünüyor.

Detaylı olarak bakıldığında ise, adım adım bir şahıs şirketi kurmak için şöyle bir masrafınız olabiliyor:

1- Defter ücreti (Senelik) = 450 TL
2- Muhasebe = 150 TL (100 TL’e de bulunur)
3- Oda kaydı = 850 TL (başlangıçta olmasa da olur)
4- Noter masrafları = 300 TL (max)

Bununla da bitmiyor, sonrasında gelir vergisidir, KDV, bağkur, 3 aylık damga, 6 aylık başka bir şey, damga pulu vs derken bir de devlet size ortak oluyor. E zaten ne kazanıyorum ki bir de devlet ortak olacak diye düşünürken bir haber gördüm; “29 yaş altı girişimciler için 3 yıla kadar vergi muafiyeti” diye. Sonra az biraz KOSGEB hibe desteğinden de haberim vardı. Vazgeçmeden gidip bunları araştırmaya karar verdim.

KOSGEB, İŞKUR ve Vergi Dairesini gidip bizzat ziyaret ettim. Edindiğim bilgi ise şöyle:

29 yaş altı girişimler şahıs şirketi ve home ofis dahi olsa 3 yıl gelir vergisinden muaf oluyorlar. Bizzat vergi dairesine gidip öğrendim. Hiçbir şartı yok neredeyse. Eğer 29 yaşın altındaysanız ve daha önce şirket kurmadıysanız, şirketi açıp tabi olduğunuz vergi dairesine başvurabilirsiniz.

Bundan önce dilerseniz KOSGEB hibe desteği de alabilirsiniz. Yine daha önce hiç şirket kurmamış olmanız gerekiyor. 3 kademeli olarak toplamda 50.000 TL’e kadar hibe alabiliyorsunuz. En basitinden bir berber dükkanı bile açsanız, bu desteği alabilmeniz mümkün.

1- İşletme kuruluş desteği (2.000 TL)
2- Demirbaş vb masraflar (18.000 TL)
3- İşletme giderleri, personel vs (30.000 TL)

2.ve 3. maddeler için erkek girişimciler için %60, bayan girişimciler için %80. Yani diyelim ki bayan bir girişimcisiniz 2.madde aşamasında 20.000 TL masrafınız oldu. Bu giderleri beyan ederek 16.000 TL’sini hibe olarak geri alabilirsiniz.

Ayrıca bir de “sabit yatırım desteği” adı altında 100.000 TL’e kadar faizsiz ya da düşük faizli kredi alabiliyorsunuz.

Tüm bu adımların öncesinde ise işkur tarafından verilen 4 günlük bir girişimcilik eğitimi kursu almanız gerekiyor. Bu eğitim tarihlerini ise şuradan takip edebilirsiniz.

Süreç ise şöyle işliyor (2018)
1- Girişimlik eğitimi
2- Proje planı hazırlanması
3- Proje sunumu ile kurula giriyorsunuz
4- Kurul onayı
5- Şirket kuruluşu

Bu aşamalardan sonra ise 29 yaş altı bir girişimci iseniz tabi olduğunuz vergi dairesine başvurup 3 yıla kadar gelir vergisinden muaf olabilirsiniz.

Engelli bir girişimci iseniz de, işkurdan 2017 de 35.000 TL hibe, yok 2018’de kuracaksanız şirketi de 50.000 TL hibe alabilirsiniz.

Bunların 3’ü aynı anda olur mu bilmiyorum. Ancak maksat teşvik ise, bence olmalı..

Bu bilgiler doğrultusunda şirketi, 2018 Ocak ayında kurmaya karar verdim. Hatta home ofis düşüncesinden de vazgeçip daha büyük bir şey de yapabilirim, eğer böyle bir destek alacaksam.

Bu süreci de ya bu şekilde bir yazı dizisi şeklinde buraya ekleyeceğim ya da bu yazıyı güncelleyeceğim.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top