Tarih

Her Taşın Altından Bir Mason Çıkıyor

2 dakika okuma süresi

Ha, evet, masonlar. Şu, tapınaklarına girdiklerinde ne yaptıkları meçhul esrarengiz topluluk. Muhtemelen iyi bir şey yapmıyorlardır ürkütücü üyeliğe kabul ayinleri, pagan tanrıları kutsama ve strip poker…
Kimdir bu adamlar ve içerde ne yapıyorlar? Dünyayı gerçekten onlar mı yönetiyor? Evet, aslında olabilir. Ya da çılgınca bir teori olabilir ama bir an için böyle olduğunu farz edelim, kendi söyledikleri gibi, şu anda dünya çapında milyonlarca üyesi olan masum bir sosyal kardeşlik organizasyonu oldukları doğrudur. En iyisi gelin kendimiz bir göz atalım.

Mason Önlüğü

mason önlüğü
MASONLARIN KÖKENİ
Mason ne ? Mason ne demek? Masonların kökeni büyük ihtimalle, 1475 yılında Edinburgh’da kurulan, duvar ustaları (İngilizce’de mason.) ve marangozları birleştiren bir organizasyona dayanır. 1489’dan itibaren fıçı yapımcılarından başlamak üzere başka zanaatkarlar da, bu organizasyona katılabilir oldular. Modern masonluğun 1717’de Great Lodge of London’m (Londra Büyük Locası) kuruluşuyla başladığı kabul edilir. Yüzyıl boyunca örgüt, başlangıçtaki mesleki birlik özelliğinden uzaklaştı ve daha ziyade, çeşitli meslekler ve işlerden bir erkekler kulübü haline geldi. Sadece sembolleri ve resmi kıyafetleri (duvarcı ustasının önlüğü) ilk günleri çağrıştırıyor.

Great Lodge of London (Londra Büyük Locası)

Great Lodge of London

ÜYELİK LİSTESİ
Mason olmak ? Soru kimin mason olduğu değil kimin olmadığıdır. Benjamin Franklin, George Washington, Albay Harland ve Micheal Ric-hards (Seinfield dizisinin Kramer’ı). Çok sayıda senatör, temsilci ve Yüksek Mahkeme yargıcının yanı sıra en sonuncusu Gerald Ford olmak üzere birçok Amerikan başkanı masondu. Bu yüzden masonlar dünyayı yöneten grup olsalar da olmasalar da ellerinin direksiyonda olduğu söylenebilir.
İnsanları masonlar konusunda şüpheye düşüren, üyelik kayıtları değil; yıllardır grup içinde sürdürdükleri ‘üyeliğe kabul ayinleri’ ve masonların bu aşamalardan geçerek elde edebildikleri derecelerdir. Bu ayinler gizli ve paganistiktir. Masonların ‘Evrenin Büyük Mimarı’ kavramı en fazla kafalara takılan konudur. Masonlara karşı olanlara göre ‘Büyük Mimar’ masonların iddia ettiği gibi daha yüksek bir varlığın genelleştirilmiş tanımı değil, Canaaniteler’in (Eski Samiler) tanrısı Baal’in tezahürüdür. Masonlar bu iddia karşısında gözlerini devirirler.
Masonlar yıllar boyunca çok fazla tepki çektiler ve hatta An-ti-Mason Parti adında bir parti bile kuruldu. Partinin kuruluşu 1826’da, güya masonların tüm gizleri ve ritüellerini anlatan bir kitap hazırlamakta olan duvarcı ustası William Morgan’ın esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasından sonraya denk gelir. Morgan bulunamadı ve onu masonların öldürdüğü söylencesi yayıldı.


HER TAŞIN ALTINDAN BİR MASON ÇIKIYOR
Anti-Mason Partisi eyaletler ve yerel düzeyde başarı sağladı, hatta eski Birleşik Devletler Başkanlardan John Quincy Adams’ın 1830’da Temsilciler Meclisi’ne seçilmesine yardımcı oldu. Yine de ulusal çapta başarısız oldular. 1832’de başkan adayı William Wirt sadece Vermont’u aldı ve dört aday arasında dördüncü olabildi. Kazanan, iki dönem Tennessee Masonları Üstadı Andrew Jackson’dı. En büyük rakibi ise Kentucky Üstadıydı. İroniktir ki Anti-Mason Parti’nin desteklediği Wirt de bir masondu! Görüyorsunuz, bu adamlar her taşın altından çıkıyor.

William Wirt
MASONLAR ŞÖVALYELERE KARŞI
Bugün bile Hıristiyanlığın birçok kolu, özellikle de yakın zamana kadar Mason kulübüne katılan üyelerini aforoz eden Roma Katolik Kilisesi, masonluğa şüpheyle bakıyor. Her ne kadar masonlukla Roma Katolik Kilisesi birbiriyle bağdaşmasa da artık kimseyi aforoz etmiyorlar. (Bir sosyal kardeşlik bağı için yanıp tutuşan Katoliklerin, kiliseyle aleni bağı olan Colombus şövalyeleri vardı.) Masonlar elbette, topluluklarının dünyayı ele geçirmeyi amaçlayan pagan bir hizip olduğu
iddiasına hararetle karşı çıkıyorlar. Ama dünyayı ele geçirmeyi amaçlayan bir pagan hizbi de böyle yapmaz mıydı?
Kim Gerçek Kilise ile dünyayı ele geçirmeyi amaçlayan pagancı bir hizbin kavgasının ortasında kalmak ister ki? Kene gibi ezilirsiniz.

masonluk

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top