Bilim-Sanat

Hepimiz bir simülasyonda mı yaşıyoruz? Multievrenler gerçek mi?

2 dakika okuma süresi

Multievren simülasyonu(similated multiverse) bir teoridir fakat gerçekliği tartışmalıdır, büyük bir çoğunluğun aksine multievren simülasyonuna inanan birçok insan vardır bu kişilerden biride dünyaca ünlü altyapı girişimcisi Elon Musk’tır.

Multievren simulasyonu bir yana Elon Musk oldukça nadir tweet atar fakat attığı zaman ise hayalgücünün öngörüleri bizi her zaman şaşırtır.Kendisi birçok yazısında multievren simülasyonunun gerçek olduğundan bahseder.

Peki ama gerçekten nedir bu multievren simülasyonu? Elon Musk’ın inandığı kadar gerçek midir?

Ünlü teorik fizikçi Brian Green’in bu konu hakkında röportajını aşağıda yayımlıyorum.

;

Daha önce, simüle edilmiş çoklu evrenler hakkında şüphe duyduğunuzu söylemiştiniz, ancak AI’ların(yapay zeka) veya VR’nin(sanal gerçeklik) gelişimi ilgili düşüncelerinizi etkileyen teknolojiler ile son 1.5 yıl için de fikirleriniz değişme uğramış mıdır?

Hiçbirşekilde Hayır – Bence bize kesinlikle bir simülasyonda olduğumuzu kesin kanıtlamamıza neden olan inandırıcı kanıtlar yok.
Bunun yerine, olasılığı en azından bilimsel olarak makul kılmak için ilginç teorik argümanlar var.
Biliyorsunuz Makul olmakda mümkün olmaktan daha yakın bir senaryodur.
Carl Sagan’ın”simülasyonda yaşıyoruz” lafı ne kadar olağanüstü derecede uzak ve çılgınca bir şeyse bu makul  senaryolarada inanılması için olağanüstü bilimsel kanıtlara ihtiyacımız olduğu bir gerçektir. Ve bugün bu kanıtların yakınına dahi yaklaşamadığımızı söylemek isterim.
Peki, ne tür bir kanıt görmek isterdik?
Kanıtlardan bazıları şartlı olurdu. Biliyorsunuz, sonuçların geçerli olması için gerekli olan simülasyon türlerini yapabilirsek, simülasyon yaratıcıları olarak simülasyonda olduğumuzu bilebilirdik. Bilinçli varlıklar olduğunu görebildiğimiz simülasyon yaratıcıları olmalıydık. Bu simülasyon onlara gerçek gibi görünüyor ve bildiğimiz gerçek bizler içinde gerçek olurdu. Bunu yapabilsek yada bizim dışımızda yapabilenler olsaydı bu güçlü bir kanıta işaret ederdi.
Belkide gelecekte ziyaret edilirsek bunun yapıldığını bize haber verebilirler ve o zaman buda şartlı delillerin bir tanesi olurdu.
Gerçekte ise insanlar daha egzotik fikirlerle bu teoriyi kanıtlamaya çalıştılar; küçük anomaliler küçük hatalar(glitches, bugs) yaşadığımız hayatta anlamlandıramadığımız küçük hataları bu konuya kanıt göstermeye çalışıtılar bunun ise en bilinen örneği matrix filmindeki Neo karakterinin matrixdeyken gördüğü bir siyah kedinin aynı şekilde iki kopya adım atarak bizim sıklıklı söylediğimiz dejavu oldum örneğidir biliyorsunuz matrix bu konuyu sistemde bir hata var müdahe alıyoruz tarzında işlemişti oysa biz gerçek hayatta bu konu hakkında çeşitli senaryolar olsada deja vu oldum durumunu tam olarak açıklayamıyoruz tıpkı insanın uyku sistemlerinin tam olarak açıklanamaması gibi.
İnsanlar simülasyonda yaşadığına inanmak için bu şekilde küçük hatalar arıyorlar bana sorarsanız ben bir simülasyon inşa etseydim hataya asla yer bırakmazdım ve hiçbirşekilde bir simülasyonda yaşandığını anlaşılmasını sağlamazdım.
Greene, teknolojimizin yeteneklerini değil, gerçek ya da simüle insanların yeteneklerini sorgulamaya devam etti:
Bilinçliliğin, klasik ya da kuantum olsun, herhangi bir bilgisayarda taklit edilip edilemeyeceği hakkında hiçbir fikrimiz yok, bu yüzden bunlar sadece temel meselelerdir; Iddia edebilmemiz için daha önce bir cevap bulmamız gerekiyor – ve şimdiye kadar iddia etmeden önce olumlu bir yanıt almalıyız, biliyorsunuz – aslında bir simülasyonda olduğumuz ihtimali daha yüksek.

İnanın bana,  eğer bir simülasyonda yaşıyorsak, kim bir simülasyondaki varlıkların iyi simülatörler ve iyi simulasyon yapıcıları olduğunu söyleyebilir? Ve öyleyse, sonuç sadece gerçek olması için dahi, bu simülasyonları yapıp görebilmemiz gerekmektedir. Bizim için, bunun mümkün olduğuna inanmak, böyle bir şey inşa etmeyi başarmak, kesinlikle ileriye doğru muazzam bir adım olacaktır “dedi.
Elon Musk konuyla ilgili görüşlerini ve inanışlarını sürdürmeye devam ediyor, ancak bu teorinin sadece ve sadece bilimsel bir teori olduğunu unutmamak gerekir.
Teorik fizik alanında Greene ve diğerleri dahil olmak üzere birçok kişi tarafından  ağır şüphecilikle karşılanan bir teori hemde.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top