Sponsorlu

Göz Kuruluğunun Sebepleri ve Tedavisi

2 dakika okuma süresi

Sağlıklı bir göz yapısının olması için, hem gözün rahat hareket etmesi hem de sağlıklı kalabilmesi için yeterli miktarda gözyaşına ihtiyaç vardır. Yeterli miktarda gözyaşı olmayan gözlerde göz kuruluğu yani kuru göz sendromu ortaya çıkmaktadır. Herkeste olabilecek göz kuruluğu çok bilinmeyen göz hastalıklarının arasında gelmektedir. Tam anlamıyla göz kuruluğunun detaylarını bilmediğimiz için günlük yaşanan sorunlar olarak yaşadığımız bazı belirtileri geçiştirebiliyoruz. Gözde yanma, batma hissi ya da kızarıklık göz kurluğunun belirtileri arasındadır. Bu durum zamanla bulanık görmelere sebep olup, kronikleşebilmektedir.

Göz kuruluğu, yeterince gözyaşı olmamasından kaynaklanmaktadır demiştik. Peki gözyaşı neden bu kadar önemlidir? Gözlerimiz gün içinde toz, kir, rüzgar gibi birçok sebebe bağlı kirlenebilmektedir. Bu durumda gözlerimiz yaşarır ve göz yüzeyini temizler. En ufak bir dış etkene karşı gözlerimizin sulanması gözyaşının yeterli oranda olup, gözü temizlemesinden kaynaklanmaktadır. Göz kuruluğunda yeterli gözyaşı olmadığından göz kendini temizleyememekte ve batma yanma hissi ortaya çıkmaktadır.

Gözümüzde sürekli olan gözyaşı ve dış etkenlere bağlı meydana gelen gözyaşı olmak üzere iki türü vardır. Her iki türdeki gözyaşı da gözün temiz kalmasını ve dış etkenlere karşı korunmasını sağlamaktadır.

Göz kuruluğuna ne sebep olu, neden oluşur diye baktığımızda, en önemli sebep göze yeterli oksijen gitmemesidir. Bunun yanı sıra lens kullanmak, lazer işlemler, klima gibi elektronik cihazlar, yoğun ışık, televizyon ve uzun süre bilgisayar başında olmak, sigara kullanmak ya da sigara dumanı olan ortamlarda çok fazla bulunmak, yaşlanmak, nem ve havasız ortamlar gibi birçok sebebe bağlı göz kuruluğu ortaya çıkabilmektedir.


Göz taksim ile tedavi yöntemlerine baktığımızda ilk tedavi göz damlasıdır. Bu damla ile gözyaşı oluşması sağlanır ve gözün daha fazla kuru kalarak tahrip olması engellenir. Öncelikle uzman doktor tarafından yapılan göz muayenesi sonrasında sizin için uygun damla ile tedavi başlar ve kısa zamanda tedavi sonuç verir.

Yeterli göz yaşı olması, gözyaşı ölçümlerinin doğru yapılması tedavi açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple doktor kontrolünde olmadan damla gibi ilaçların kullanılması son derece sakıncalıdır. Göz taksim de Galata Tıp merkezinde göz muayenesi olarak doğru teşhis ve tedaviyle yanma batma hissinden kurtulabilirsiniz.

Detaylar için www.galatatip.com.tr adresini ziyaret edebilir, randevunuzu alabilirsiniz.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top