İnternet

Google’dan Müthiş iddia; Bing arama sonuçlarımızı çalıyor!

< 1 dakika okuma süresi

Arama motoru devi Google, Microsoft’a ağır bir ithamda bulundu.
kendi arama sonuçlarının Bing tarafından çalındığını iddia eden google
Uzun süredir konu üzerinde araştırma yaptıktan sonra, yeterli delile ulaşıp bing hakkında bu iddia yı atmış.
Google mühendisleri Bing’in gösterdiği arama sonuçlarını Google’dan çaldığını ispat etmek için anlamsız kelimelere özel sahte sonuç sayfaları oluşturdular ve beklemeye başladılar.
Birkaç hafta içinde daha önce o kelimeler için hiçbir sonuç vermeyen Bing’de birdenbire Google mühendislerinin oluşturduğu sahte sonuçlar görüntülenmeye başladı.
Bunu farklı kelimeler için tekrar ettiklerinde her seferinde Bing’in sonuç olarak gösterdiği sayfaların kendi oluşturdukları sayfalar olduğunu gördüler.
Resimde de görüldüğü gibi “torsoraphy” kelimesi Google üzerinden arandığı zaman, doğru kelime olan “tarsorrhaphy” arama sonuçları uyarıyla birlikte kullanıcıya sunuluyor.
Aynı kelime Bing üzerinden arandığı taktirde, hiçbir uyarı olmadan Google’da ilk sırada yer alan sonuç karşımıza çıkıyor.
Microsoft, Google’ın hırsızlık iddiasını reddetse de Bing’in kullandığı arama algoritmasındaki parametrelerin içinde diğer arama motorlarının verdiği sonuçların da bulunduğunu itiraf etti.
Bu yanlış bir şey olarak görünmüyor ama sonuç olarak gösterilen sayfaların birebir Google sonuçları olması pek de masum görünmüyor.
Sosyal ağlarda birbirleriyle atışan Microsoft ve Google çalışanlarının karşılıklı sert suçlamaları tam gaz sürerken Google’dan Amit Singhal’ın
Bing için “Google’ın ucuz bir kopyası” demesi gerginliği iyice artırdı.


kaynak  cnet

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top