İnternet

Facebook “Daha Fotografı Yok Hacı” Uyarısı ve Çözümü *ilk*

< 1 dakika okuma süresi

daha fotoğraf yok hacı

Son günlerde bir çok kişi bu hatadan söz ediyor. Bunun aslında bir saldırı olduğunu düşünenler oldukça fazla.. Bir arkadaşımında bana bunu sorması üzerine biraz araştırmak istedim fakat hiç bir yerde net bir şey göremedim. Devam ederken bu sorunu yaşayanların oldukça fazla olması dikkatimi çekti. Arkadaşımın profilini aldım ve biraz inceledim olay şu:

Facebook, albumler de  bir hata yüzünden bazen ikinci bir “Profil Resimleri” albumu açabiliyor, bunu nasıl ve neden yaptığını bilmiyorum henüz fakat bu album aynı zamanda silinemez özelliği taşıyor ve fotoğrafta kabul etmiyor. Bu sebeple profil resminizin üzerine tıkladığınızda yukarıdaki resmi görüyorsunuz.

facebook 2 profil resimleri albumu

Daha Fotografı Yok Hacı uyarısının sebebi ise basit bir facebook translate hatası olmaktan öte değil. Ya facebookun oldukça komik bir admini veya moderatörü var bu çeviri onların eseri ya da “facebook.com/translations” üzerinden “yet=henüz” için “Hacı” en çok oylanmış görünüyor. Başka bir kelime de olabilir şu an  “facebook.com/translations” Türkçe için engellenmiş olduğu için bunu göremiyoruz.

facebook translate türkçe engel

Facebook Türkçeyi translate oylama uygulamasını engellemekle oldukça haklı diye düşünüyorum, keza daha önce bir kaç inci sözlük saldırısıda yaşamıştı.. Fakat bu defa inci sözlük saldırısı olduğunu sanmıyorum çünkü sözlükte bunu araştırdım, bir şey bulamadım.

Peki bunun çözümü nedir?
Açıkcası bunun, facebookun bu hataları tespit edip düzeltmesinden başka çözümü yok.. Malesef bunu beklemek zorundasınız gibi görünüyor..

Facebookun yapması gereken 2 adım ?

1-Bu çeviriyi kısa sürede fark edip ve “Daha Fotografı Yok Hacı” yazısı yerine “Şu an bu albümde fotoğraf bulunamıyor” tarzında bir şey yazması.

Düzenleme  26.04.2011 ____________________________
Facebook çeviriyi düzeltti !

2-İkinci bir “Profil Resimleri” albümünü engellemesi ve bu hatasını düzeltmesidir.

Bu konu üzerine açıklamayı internette ilk defa burada okuyorsunuz.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top