Yaşam / İnsan

Ev Sigortası Nasıl Yapılır?

< 1 dakika okuma süresi

Ülkemizde her geçen gün artan doğal afetler (deprem, sel, heyelan) hem vatandaşlarımıza hem de devlete büyük maddi hasarlara yol açmaktadır. Doğal afetlerde ortaya çıkan maddi hasarlar azımsanmayacak durumdadır. Bunun yanında özellikle büyük şehirlerde oturan insanlar hiç olmayacak şekilde zarar görmektedir. Örneğin bir sabah uyandığınızda yan odaya bir aracın girmiş olduğunu görebilirsiniz. Yan tarafta yapılan bir inşaat evinizin duvarını çatlatabilir, ya da bir gün evinizi su basabilir.

Sigorta Şart
Bu durumda hem konut sahipleri hem de devletin yetkili makamları oluşan hasarın karşılanmasında yetersiz kalıyorlar. Bu durum için ülkemizde konutlara sigorta yapılması faaliyetine başlandı. Finans sektörü de bu sorun için uygulama geliştirdi. Herhangi bir durumda zarar gören evlerin, konutların hasarını karşılamak için bir sistem oluşturuldu. İster kiracı olsun ister konut sahibi olsun herkesin ev sigortası yapabilmesinin önü açıldı. Peki, ev sigortası yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Sigorta Şirketlerini Araştırın
Öncelikle nasıl arabanızı sigortalatırken, ya da kredi çekerken banka banka gezip uygun krediyi bulmaya çalışıyorsak ev sigortası yaptırırken de sigorta şirketlerini araştırmalı; fiyat karşılaştırması ve kapsamı hakkında iyi bilgi alınmalıdır. Sigorta poliçesi size muhakkak verilmelidir. Ayrıca artısı ve eksisi ile her şey şirkete sorulmalı bunların sözleşmede yazılmasına dikkat edilmelidir. Yangın, yıldırım gibi afetlerde sigorta kapsamındadır. Bunlardan doğacak her türlü zararın, eşyaların hasarının bile şirket tarafından karşılanması gerektiği bilinmelidir.
Tüm bunların yanında sigorta şirketinizle yapacağınız sözleşmenin kapsamını genişletebilirsiniz. Ev oluşan bir kaza ya da tamirat işlerini sigorta şirketinin karşılamasını sağlayabilirsiniz. Ev sigortası geniş bir sigortadır. Her şey sizin ve sigorta şirketi arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Bu yüzden yarının neler getireceğini bilmediğiniz için yapacağınız sözleşme evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alacaktır.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top