Sponsorlu

Endüstriyel Gazlar Nelerdir?

2 dakika okuma süresi

Gazların bazı gelişmiş yöntemler kullanılarak sıvılaştırılması sonucunda elde edilen yeni gazlar endüstriyel gazlar olarak bilinir. Bu gazlar genellikle atmosfer basıncı altında soğutularak sıvı hale getirilmektedir.

Endüstriyel Gazlar ve Özellikleri Nelerdir?

En çok kullanılan endüstriyel gazlar ve özellikleri;

 1. Azot Gazı: Atmosferin %78’ini oluşturan azot gazı; renksiz, kokusuz, tatsız ve havadan daha hafif olma özelliğine sahiptir. İnert bir gaz olması özelliği ile, yani diğer gazlar ile reaksiyonlara girmemesi yönü ile, kullanım alanı fazladır.
 2. Oksijen Gazı: Kriyojenik sistemlere sahip hava ayrıştırma tesislerinde oksijen gazı elde edilir. Sanayide oksijen gazı, normal yöntemlerle kesilmesi olanaksız cisimleri kesmek için kullanılır.
 3. Argon Gazı: Renksiz ve kokusuz bir gaz olma özelliğine sahip argon gazının ağırlığının havadan daha fazla olduğu bilinmektedir. Bu gaz kullanıldıktan sonra atmosfer içinde değişime uğrar.
 4. Karbondioksit Gazı: Asidik bir yapıya sahip olan karbondioksit gazının ağırlığının havadan 1,5 kat daha fazla olduğu bilinmektedir. Ayrıca su içerisinde kolayca çözünen bu gaz, yüksek soğutma özelliğine sahiptir.
 5. Kaynak Gazları: Aynı cinste olan metallerin, ısı ve basınç kullanılması ile birleştirilmesini olayına kaynak adı verilir. Kaynak işlemi gerçekleştirilirken kullanılan gazlar da genel olarak kaynak gazı olarak bilinir.
 6. Asetilen gazı: Kalsiyum karbürün (karpit) su ile reaksiyonundan açığa çıkar. Normal şartlarda kokusuz bir gazdır. Ancak sanayi alanında, fark edilmesi için sarımsak kokusu ile kokulandırılmıştır. Zehirli ve yanıcı bir gazdır.
 7. Hidrojen gazı: Hidrojen gazı, dünyanın temel enerji kaynağı olarak da ifade edilebilir. Bu gaz en çok sudan elde edilir. Periyodik tabloda yer alan elementler arasında en hafif olan hidrojen, renksiz ve kokusuzdur. Sıvı hidrojen genellikle uzay ve havacılık sanayinde kullanılır.
 8. Helyum: Isı iletkenliği oldukça fazla olan bu gaz, yanıcı ve parlayıcı bir özellik göstermez. Ancak sıvı helyum doğadaki en soğuk element olarak bilinmektedir.

Endüstriyel Gazların Kullanım Alanları Nelerdir?

Endüstriyel gazlar, sağlık sektörü, ilaç endüstrisi, imalat sektörü, bilim, teknoloji ve akademik araştırmalar gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlar dışında modern dünyada bu gazlar birçok uygulama için de kullanılır. Özellikle sağlık sektöründeki uygulamalar listenin başında gelmektedir. İmalat sanayisinde kaynak işlemlerinde kullanılırken; gıda sektöründe ise, paketleme ve dondurma işlemleri için bu gazlara ihtiyaç vardır. Ayrıca endüstriyel gazlar, araştırma enstitüleri ve laboratuvar çalışmaları açısından da vazgeçilmezdir.

Endüstriyel gaz teknolojisinin özellikle son yıllarda oldukça geliştiği görülmektedir. Bu gelişmeyle beraber bu gazların kullanım alanları da genişlemekte ve gün geçtikçe endüstriyel gazlara olan talep artmaktadır. Bu gazlar, hava ayrıştırma tekniklerinin olduğu güvenli tesislerde uygun ortamlarda sıvı olarak üretilmektedir. Üretim ortamlarında tüm malzemeler ve kişilerin kullanacağı ekipmanlar güvenlik tedbirlerine uygun olarak seçilmelidir.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
 • Beğen
 • Hahaha
 • Sevimli
 • İnanılmaz
 • Üzgün
 • Sinirli
To Top