İş Dünyası

Elektronik Ticaret E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Nasıl Yapılır?

< 1 dakika okuma süresi

1995 yılından sonra dünyada internet kullanımının artmasıyla, elektronik ticaret hayatımıza girmiştir. Ticaretin dijital ortamda yapılmasıyla alışverişler saniyeler içerisinde gerçekleşmeye başlamıştır. Ticarete yeni bir soluk getiren e-ticaret, geleneksel ticaret yöntemlerini kısa sürede geri planda bırakmıştır. Böylece her kurum e-ticareti bünyelerine katmaya başlamıştır.

Belirli bir alanda yoğunlaşan ticaret, online imkanlar sayesinde sınırlarını genişletme imkanı yakalamıştır. Hızlı ödeme imkanları sağlanması ve belirli bir noktaya yapılan ticaret, internetin sunduğu imkanlar dahilinde genişlemiş ve satışlar artmıştır. Günümüzde fiziki mağazalar için dahi e-ticaret ayrı bir öneme sahiptir. Ticaretin tüm alanlarında online hizmetlerin kullanılması zorunlu hale gelmiştir.

Müşterilere 7/24 Hizmet Sunuyor

Sayısız imkan sunan e-ticaretin en önemli özelliği müşterilere 7/24 hizmet sunmasıdır. Adeta sabah akşam açık bir alışveriş şubesi imkanı yaratmıştır. Alışverişin saniyeler içerisinde gerçekleşmesi hem işletmeye, hem de müşterilere zamandan tasarruf sağlamaktadır. Bu özellikle işletmeler açısından daha az elemana ihtiyaç duyulması bakımından önemlidir. Müşteriler ise yoğun gün akışı içerisinde saniyelerle işlemlerini tamamlayarak vakit kaybından kurtulmaktadır. Ayrıca müşterilere daha fazla ürün imkanı sunulması e-ticaretin en cazip özelliğini oluşturmaktadır.

Maddi yükü azaltan e-ticaret, elektronik ortamda gerçekleştiği için firmalar stok yapmak zorunda kalmaz ve satılan ürünlerin kaydı daha kolay tutulacağı için finansal işlemler daha sağlıklı şekilde yürür. Fiziki mağaza söz konusu değilse, yalnızca sanal ortamdan satış yapılabilir. Firmalar kira ödeme derdi, işletmenin masrafları ve çalışan maaşları bakımından büyük karlar elde edebilirler.

Son yıllara bakıldığında e-ticarette önemli artışlar yaşandığı saptanmıştır. Akıllı mobil cihazların artması, e-ticaret imkanlarından herkesin eşit şekilde yararlanmasını sağlamaktadır. İstatistiklere bakıldığında 2016 yılında 2015 yılına göre yüzde 24,6 artış yaşandığı görülmektedir. E-ticaret kapsamında dünya genelinde popülerlik kazanan firmalar doğmuştur.

Özellikle son zamanların en çok tercih edilen e-ticaret özelliği ise dropshippingdir. Bu konuda “Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımıza da gözatabilirsiniz.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top