Sponsorlu

Elektrik Nasıl Üretilir?

< 1 dakika okuma süresi

Elektrik günümüzün en çok ihtiyaç duyulan icatlarından birisidir. Elektriği ilk bulan kişinin tarihi kayıtlara göre Thales olduğu içindir. Thales M.Ö. 624-546 yıllarında yapılan çalışmalarda kehribarın yünle sarılı zaman, gerekli ovulma ile beraber eşyaların birbirini çektiği ve hatta kıvılcım gözlemlemiştir.

Elektrik Nedir?

Elektrik, bakır şekilde iletken bir tel ile manyetik alan arasında hareket ettirilmesiyle üretilir. Elektrik jeneratörü, elektrik motoru üreten sarılı iletken tellerin bulunmuş olduğu ve bu tellerin manyetik hatları arasında elektrik akımı üreten bir makinedir. Evlerde, işyerlerinde, endüstride her yerde ihtiyaç duyulan büyük miktarda elektrik enerjisini elde etmek için, elektrik jeneratörü döndürecek güç santrallerine ihtiyaç duyarız.

Elektriğin Üretilmesi

Yakıt güç santralleri ısı üretimi için doğalgaz ve benzin yakmakta olup nükleer santraller uranyum yakıtlarını parçalayarak ısıyı üretirler. Sadece bütün bu değişik uç santraller üretmiş oldukları ısıyı ve suyu buğu haline dönüştürebilmek için kullanılırlar. Oluşan buhar ise elektrik üretimlerine bağlı olan türbine verilir.

Su türbin şaftı üzerinde bulunan binlerce kanatçık üstünden geçerken daha önce ısıdan kullandığınız enerjiyi kullanarak türbin şaftını döndürür. Işın bu dönme jeneratörün elektrik enerjisi üretmek için ihtiyaç duyduğu mekanik harekettir. Jeneratörlerde oluşan elektrik, iletimde denilen iletken tel ile kullanacağı yere gönderilir. Türbinden çıkan ısı enerjisi, deniz, göl veya ırmaklarda bulunan su kullanılır.

Su Kaynağı Olmayan Yerlerde Elektrik Üretimi

Su kaynağından uzak bölgelerde ise santralin yanında bulunan ve uzaktan bakımlı vakit geniş dev büyük bacalara benzeyen soğutucu kulesi kullanılır. Bu dev büyük kulelerinin üstünde bulunan beyaz duman ise su buharıdır. Hidrolik santrallerdir. Bu metot ile barajlarda biriktirilen su, bir su türbini üstünden geçirilir ve türbin bağlı elektrik jeneratörü döndürülerek elektrik üretilir.

Yani bunun için bu miktar büyük miktarlarda elektrik enerjisi üretmek için kullanılırlar. Güneş, su, jeotermal ve rüzgar kaynaklara, yenilenebilir enerji kaynakları denilir. Bu kaynaklar ise diğerleri benzer biçimde tükenmezler. Petrol, organik gaz, kömür, uranyum benzer şekilde maddeler önümüzdeki birkaç çağ arasında tükeneceklerdir.

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top