İnternet

Duyurulan Yerli Arama Motoru Hakkında Bilinmeyenler

3 dakika okuma süresi

Öncelikle Yerli Arama Motoru Test Yayınına Başladı başlığı ile servis edilen haber neticesi ile yanlış anlaşılan şu hususu düzeltelim; İHA tarafından servis edilen haberdeki arama motorunun, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından çalışmalarının sürdürüldüğü duyurulan arama motoru ile ilgisi yoktur.

Bundan 6 yıl önce yeni bir oluşum olan geliyoo projesine en çok destek olan kullanıcılarından biriydim. Hatta bu yerli arama motoru hakkında bağlantıda ki gibi bir yazı yazmıştım bundan 6 yıl önce.

Ancak şu anki konumu beni gerçekten üzdü. Gerçi konu hakkında bir açıklama yapıp bunun gerçek arama motorları olmadığını, destek olunması için reklam amaçlı google api kullanıldığını kabul etmişler. (Kabul etmeseler ne! Zaten apaçık ortada her şey) Ve yeterli destek alındığında kendi geliştirdikleri arama motorunu yayına alacaklarını belirtmişler. Yazının sonunda geliyoo tarafından yapılan açıklamanın tamamını okuyabilirsiniz.

Geliyoo.com’u 6 yıl önce kullanmaya başladığımda gerçekten başarılı olabileceğine inanıyordum. Google api kullanmadan kendi listelediği sayfaları gösteriyordu. Hatta o zamanlar için, daha önce görmediğim arama sonuçlarını gösteren bir sayfası vardı. Hatırladığım kadarıyla siteye gitmeden ön izlemesini görebiliyor, belleğe alınan sayfasını detaylı inceleyebiliyorsunuz siteye ulaşılamıyor olsa bile. Tamam bunlar google’da da olan şeyler fakat geliyoo o zaman için özgündü, google api kullanmıyordu.

Forum, müzik vb. gibi ek hizmetleri vardı. Reklam verme, yayınlama bile demo yayınlanmıştı hatta.. Şu an hatırlayamadığım daha birçok özellikleri demo olarak kullanıma açmıştı. Daha sonra tek tek kapattılar ve sadece arama motoru kaldı.

Destek alabilmek için zamanın başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile mektuplaşıldı. Gönderilen mektubu ve Erdoğandan gelen cevabı da yayınlamışlardı hatta. Sonrasında ayaküstü bir görüşme oldu. Sanırım Erdoğan konuya sıcak bakıyordu.

Sonra ana sayfayı komple kaplayan Erdoğanlı bir doodle hazırlandı. Ve uzun süre bu resim kaldı ana sayfada. Bu durum bana baya gülünç gelmişti ve ben kaydettiğim kısayolları vs. silmiştim. O andan sonra değiştirilene kadar takip etmemeye karar verdim. Uzun bir süre sadece ana sayfa değişmiş mi acaba diye kontrol etmek için ziyaret ettim.  Wayback Machine geçmişini buradan inceleyebilirsiniz.

Uzun bir aradan sonra (Sanırım 3 yıl önce) doodle kaldırıldı ve eski halini aldı. Ancak bu defa da başka değişiklikler vardı. Arama sonuçları pek de sağlıklı çalışmıyordu. Bu sürecin de ardından google api devri başladı.

Bakan tarafından yerli arama motoru ilk duyurulduğunda açıkcası bu olabileceğini düşünmüştüm ancak pek ihtimal vermedim. Zira başarısızlık ile sonuçlanan bir projeydi.

Sonuç olarak gerçekten desteklenirse ben hala başarılı olabileceğine inanıyorum. Bu kapasiteyi ben yıllar önce görmüştüm. Ancak işin içine siyaseti pek sokmamak, alakasız doodlelar yapmamak gerek diye düşünüyorum.

Ayrıca, madem 100% yerli arama motoru diyoruz, yanlış hatırlamıyorsam; projenin kurucusu Sevgili Buray Savaş Anıl Fransa’da yaşıyor, eğer böyle bir iş yapılacaksa Türkiye’ye taşınmalı ve başka ülkelerdeki sunucular da buraya taşınarak bir veri merkezi kurulmalı. Çalışanların da hepsi Türk olmalı..

Geliyoo tarafından yapılan açıklamanın tamamı

Öncelikle haberimizin yapılmasında emeği geçen tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ve minnetlerimizi sunuyoruz.

Değerli kullanıcılarımıza ve ilgili kurum ve kuruluşların bilgisine sunulmak üzere bu yazı yayınlanmıştır. Haber yayın organlarında bahsi geçen çalışma hazır bir script’den faydalanılarak alan adı test olarak açılmıştır. “Google Özel Arama” servisi kullanılarak yayına açılan bu sitenin ve yazılımın hiç bir şekilde “Geliyoo” nun gerçek altyapısı ile ilgisi bulunmamaktadır.

Önceki haberde sunucu ve servisler için yeterli kaynak ve bütçeye sahip olmadığımızdan dolayı bu çalışma yayına açılmıştır. İlgili makam ve kuruluşlara varlığımızı hatırlatmak adına Geliyoo’nun reklam yayına sunulmuştur. Ziyaretçilerin kapalı bir site ile karşılaşmaları için sonuçlar bu şekilde servis edilmiştir.

Geliyoo’nun gerçek yazılım altyapısı, BigData üzerine kurulmuş ve içerisinde temel BigData özelliklerinin tamamı yer almaktadır. Türkiye’de arama motoru teknolojisine harcamış olduğumuz zaman, para ve emek vurgulanarak haberin kaynağında ve temelinde bilgilendirme yatmaktadır. Harcanan miktar için bahsedilen rakam 10 Milyon Türk Lirasıdır. Ayrıca bu para 7 yılda harcanmış olup her biri Resmi Fatura ve Gider Makbuzları ile tarfımızca arşiv altına alınmıştır. Vurgu yapılarak bahsedilen 10 Milyon Türk Lirası harcanmış olan çalışma şu anda online da görülen çalışma DEĞİLDİR.

Her haber kanalı ve yayın organının yapacağı haberi kontrol edemediğimiz için yapılan haberlerde kullanılan telafuzlar, bilgiler ve anlatımlar farklı anlaşılmış olabilir. Bu nedenle yanlış anlaşılmaların önüne geçmek ve doğru açıklamayı yapmak adına bu bildiri hazırlamış bulunuyoruz.

İlgili makam ve kuruluşlar “gerçek Geliyoo altyapısı” hakkında bilgi almak istediklerinde bizler ile iletişime geçerek alabiliyorlar. Şu ana kadar gelen telefon, mesaj ve maillere ilgili altyapının açıklaması yapılmış ve örnek altyapı için hazırlanan çalışma sunulmuştur.

Profesyonel arama motoru çalışmasını yayına açamadığımız için üzgünüz, ancak yeterli kaynak ve destek bulunduğunda yayına açacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. Bu güce, beceriye ve tecrübeye sahip ve altyapısı ile de gerekli çalışmaları yaptığımız bilinsin istedik.

Tüm Kamuoyunun Bilgisine Saygı İle Duyurulur….

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top