Bilim-Sanat

Dünya’ya Çarpacak Olan Asteroit Nasıl Engellenecek ?

< 1 dakika okuma süresi

Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmezi olan dünyaya bir meteor çarpıp yok etmesiyle ilgili filmleri mutlaka izlemişsinizdir. Peki Dünyaya çarpma olasılığı en yüksek olan 2008 EZ5 asteroidini biliyor musunuz?

Bundan milyonlarca yıl önce ( muhtemelen 65 Milyon yıl ) Dünyamıza bir meteor çarpmıştı ve dinozorlar bu şekilde yok olmuşlardı. Büyük ihtimalle tekrar bir meteor çarpması dünya üzerindeki tüm yaşamı yok edecektir.

Bu ihtimalin oluşmaması için NASA asteroitlerin çarpmasını engelleyecek bir proje üzerinde çalışmakta. Dünyamıza çarpma olasılığı en fazla olan 2008 EZ5 asteroidi. Kendisi 230 metre genişliğinde, 710 metre uzunluğunda. Bu astereoid dünyamıza çarptığı anda Hiroşima’ya atılan atom bombasından bir milyon kat daha fazla bir etki gösterecek. Buda demek oluyor ki Dünyamızın büyük bir bölümü yok olacak.

Nasa bu durumu engellemek için 20 tonluk bir kaya parçası yardımıyla asteroidi Ay’ın yörüngesine taşıyacak.

Asteroide ilk olarak bir robotlu uzay aracı gönderilecek. Araç asteroidin üzerine konarak iki mekanik kol yardımıyla kayayı kavrayıp taşıyacak. Bu şekilde asteroit ‘Yerçekimi Traktörü’ adı verilen teknikle bu kayaya doğru bir yörüngeye çekilecek. Sonrasında ise Ay’ın yörüngesine gitmek için yol kat edecek. Uzay boşluğunda sürtünme kuvveti olmadığı için küyle, güneş enerjsiyle xenon gazını hızlandırma aracılığıyla kolayca itilebilecek

Oyunuz kaydedildi! Şimdi paylaşabilirsiniz!


Ne Düşünüyorsun?
  • Beğen
  • Hahaha
  • Sevimli
  • İnanılmaz
  • Üzgün
  • Sinirli
To Top